stefanp

Achizitie S60 D3 2012, 2.0 diesel - sfaturi

12 posts in this topic

Salutare tuturor!

Sunt membru nou pe forum si m-am inscris aici deoarece sunt pe cale sa achizitionez un Volvo S60 D3, din 2012, 1984cm3, 163 CP, 162.000km, motor in 5 cilindri.

Masina este adusa din Franta, are carte de service cu revizii anuale pana in 2016 inclusiv, cand avea 125.000km.

Facturi pentru fiecare revizie, ultima factura am vazut in 2017 pentru schimbarea placutelor de frana.

 

Trebuie sa recunosc din start ca nu ma pricep la masini, am intrebat in stanga in dreapta, am citit un pic aici pe forum.

Concluzia generala este ca e o masina buna, o marca buna in general (nu mai vorbesc de siguranta). Un pic mai scumpa ca intretinere fata de masina pe care o am in prezent (un Golf VI), dar nu cu mult mai mult (cel putin din ce am vazut eu ca inseamna o revizie anuala cu schimb ulei si filtre, sau o distributie), in schimb o diferenta de clasa incomparabila...

Masina arata bine exterior-interior, ingrijita, foarte aspectuoasa; bineinteles ca voi merge cu ea intr-un service, vreau sa fac o diagnoza, sa se uite un mecanic la ea inainte de a plati. Mai merg cu niste prieteni intr-un test cu masina, pe principiul ca mai multe pareri, mai bine (si pareri ceva mai avizate decat a mea...).

Ce as dori sa va intreb (si va postez niste foto mai jos cu detalii), ar fi daca pretul cerut este unul corect pentru masina. SI anume, pretul cerut este 10.700 euro.

De asemenea, as dori sa va intreb daca stiti un service autorizat pentru Volvo in Suceava (unde sa pot face o diagnoza completa, sa verifice nr de km samd).

Si de asemenea ceva sfaturi legate de intretinere de la cei care au acest model, costuri anuale, ce bube are acest model si dupa ce ar trebui sa ma uit mai atent la verificarea de inainte de cumparare.

Marti (poimaine) trebuie sa ma intalnesc cu omul.

 

Multumesc!

20180421_123858.jpg

20180421_123909.jpg

20180421_123940.jpg

20180421_124300.jpg

20180421_124422.jpg

Edited by stefanp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai este D 3 sau D4 ? pe masina scrie D3 iar pe anunt D4. Geanuri Heliomate?

 

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o greseala in anunt, sincer sa fiu si eu am observat dupa.

Pe masina scrie D3, probabil pe foaie e o greseala de redactare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea cred ca de redactare. Eu cel putin nu am auzit la volvo de geamuri heliomate. Poate stiu colegii mai experimentati ceva legat de ele. Si de unde a scos 16 Airbaguri?

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am de 2 sapt un volvo s60,d3 2011,adus personal din germania. Inainte am avut un focus 2 . Reviziile nu sunt scumpe,am platit 450lei uleiul castrol pt volvo+toate filtrele, inclusiv motorina,la autokarma. Placute frana spate 140lei si 280 discurile spate.distribuția este 480,din ce am vazut. Problemele,din pacate,sunt cele semnalate pe site,comune:furtun admisie aer care se rupe, teava aluminiu intercooler,care se rupe (la mine s.a rupt prinderea de motor,deci teava a scapat intacta) spuneau unii colegi de pompa motorina din rezervor,sper sa nu apara problema asta.

Cureaua de accesorii,care se schimba mai des,pe original volvo 140 sau 180lei,nu mai tin minte.motorul e f bun,suna f bine,fiind in 5 cilindri,economic,mie imi ia 5 afara,si cam 8 in oras,  in galati

Marea problemă la mine este portbagajul...380litri... motiv pt care am sa o vand,sa.mi iau v60... cu 2 copii mici e insuficient spatiul...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anuntul cu dotarile e facut de cel mai ordinar samsar. Masina nu are parte din dotarile enumerate iar unele sunt inventate (a se vedea geamurile heliomate mentionate mai sus, pachet crom, 16 airbaguri); nu are ACC (adaptive cruise control), proiectoare ceata (nu exista pe model), senzori de lumina, scaune 'sport'. Nu cred ca are scaune electrice (fiind kinetic), nici TPMS (senzori de presiune anvelopa) si probabil nici HDD (din moment ce nu mentioneaza nimic de navi). A se verifica daca are bluetooth pt telefon (butoane pe volan + buton phone in consola).

In rest... tine de tine. Eu nici nu m-as uita la masina asta, e prea pompat anuntul si mi-a ucis orice urma de incredere.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, MMMihai said:

Anuntul cu dotarile e facut de cel mai ordinar samsar. Masina nu are parte din dotarile enumerate iar unele sunt inventate (a se vedea geamurile heliomate mentionate mai sus, pachet crom, 16 airbaguri); nu are ACC (adaptive cruise control), proiectoare ceata (nu exista pe model), senzori de lumina, scaune 'sport'. Nu cred ca are scaune electrice (fiind kinetic), nici TPMS (senzori de presiune anvelopa) si probabil nici HDD (din moment ce nu mentioneaza nimic de navi). A se verifica daca are bluetooth pt telefon (butoane pe volan + buton phone in consola).

In rest... tine de tine. Eu nici nu m-as uita la masina asta, e prea pompat anuntul si mi-a ucis orice urma de incredere.

 

Din ce am vazut eu pe masina scaunul soferului este electric.

Comenzi pe volan are, nu stiu pentru bluetooth.

In consola am vazut mufa pentru stick usb si intrarea de auxiliar, ma voi mai uita inca o data.

De unde stii ca nu are adaptive cruise control? (intreb ca sa stiu cum ma "inteleg" cu omul)

Cum pot vedea daca are senzori de lumina si senzori de presiune anvelope?

Ce anume sa verific la navigatie?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, stefanp a spus:

 

Din ce am vazut eu pe masina scaunul soferului este electric.

Comenzi pe volan are, nu stiu pentru bluetooth.

In consola am vazut mufa pentru stick usb si intrarea de auxiliar, ma voi mai uita inca o data.

De unde stii ca nu are adaptive cruise control? (intreb ca sa stiu cum ma "inteleg" cu omul)

Cum pot vedea daca are senzori de lumina si senzori de presiune anvelope?

Ce anume sa verific la navigatie?

Multumesc!

1. De unde stii ca nu are adaptive cruise control? (intreb ca sa stiu cum ma "inteleg" cu omul) -  cred trebuie sa aiba un dreptunghi in partea dr in grila radiator ( partea dr cum stai la volan)

2. Are buton de navigatie?

3. La butonul de la faruri trebuie sa scrie auto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acel dreptunghi de care spui (am gasit acum despre ce este vorba in manualul masinii), trebuie sa fie inafara grilajului? Sau in spatele lui?

Sotia mea observase un bec rosu in masina pe bord si chiar ma intrebase ce e...din pacate n-am stiut ce si cum. Uitandu-ma insa in manual, inteleg ca una din partile ACC-ului este acel bed de avertizare care seamana la descriere cu ce vazuse sotia...

 

LE: Din ce vad pe google images, acel radar din grilaj e destul de evident, daca exista. Deci nu are...

Edited by stefanp

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, stefanp said:

In consola am vazut mufa pentru stick usb si intrarea de auxiliar, ma voi mai uita inca o data.

Banuiesc ca te referi la cotiera, altfel ceva este foarte ciudat. :))

5 hours ago, stefanp said:

De unde stii ca nu are adaptive cruise control? (intreb ca sa stiu cum ma "inteleg" cu omul)

Radarul de la ACC este amplasat in grila frontala a masinii, este absolut enorm si greu de ratat.
Masina din poza asta il are.

5 hours ago, stefanp said:

Cum pot vedea daca are senzori de lumina si senzori de presiune anvelope?

Senzori de lumina nu cred ca exista pana la modelele 2014+.
Pt senzorii de presiune in anvelope se apasa pe butonul 'my car' din consola, daca exista acest modul pe masina vei gasi in meniu asa ceva.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, stefanp a spus:

Acel dreptunghi de care spui (am gasit acum despre ce este vorba in manualul masinii), trebuie sa fie inafara grilajului? Sau in spatele lui?

Sotia mea observase un bec rosu in masina pe bord si chiar ma intrebase ce e...din pacate n-am stiut ce si cum. Uitandu-ma insa in manual, inteleg ca una din partile ACC-ului este acel bed de avertizare care seamana la descriere cu ce vazuse sotia...

 

LE: Din ce vad pe google images, acel radar din grilaj e destul de evident, daca exista. Deci nu are...

Becul rosu pe mijlocul bordului e de la alarma. Acel dreptunghi e intre fantele grilei.

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now