Vaporean78

Schimb distributie

9 posts in this topic

Salutare tuturor,

Ma poate lamuri cineva la cati km trebuie schimbata distributia la un 1,6 Drive din 2010, in conditiile in care a fost schimbata acum 4 ani cand am luat-o si am facut 50.000?

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Scrie undeva? sau doar asa dupa spusele fiecaruia? 

 

Planul de service al producatorului:ff2015305a2eaaed55de83f5ca85f350.jpg

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok..pai si unde  scrie ca dupa 60.000 se schimba.?... o curea originala tine peste 100.00...deci una AM ar tine jumatate, zic eu. 

Tu ce zici?

merci in avans

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut distributia (cu tot cu curea de alternator, intinzatoare si rola ghidare) la Premium Cars (Floresti) in decembrie 2014 la 400.000 km. Baietii au folosit DOAR piese OEM. Conform producatorului in cazul meu distributia se schimba la 160.000 km sau la 10 ani. Bullshit!

Anul trecut in iarna (dupa nici 70.000 km) cureaua de alternator OEM a inceput sa scartaie. Cand am dat-o jos am observat ca si rola de ghidare si rola intinzatoare la curea de alternator sunt pe duca. Am schimbat rolele, crezand ca rezolv problema. Scartaitul a ramas. A trebuit sa schimb si cureau de alternator. Deci nu 160.000 km cum recomanda producatorul ci undeva la 64-68.000 km. Si asta la kit OEM montat la dealer.

Concluzie: nu te lua dupa ce scrie in VIDA. Asculta-l pe Oliver @volvo 244 pt. ca stie mai bine.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ai dreptate.

De ceva timp am obs un zgomot ce vine de la rola alternator...fulia. Cred ca si rola intinzatoare are probleme. Eu nu am facut decat distributia de cand am luato si cureaua de transmisie. Acum sper sa ajung cu ea in tara si sa vad ce mai schimb.

Oricum, merci mult ptr tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now