danny_r_boy

Xenon

213 posts in this topic

Pe bune...

Nu v-ati saturat sa discutati despre proiectoare pe topicul de xenon pe faza scurta?

Daca ne punem toti lumini suplimetare cum au tirurile sigur o sa lumineze mai bine.

Sistemul de iluminare montat pe o masina a fost testat inainte de a fi montat pe masina.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testat de bufnite :))(you need to feel the road)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toma nemultumitul :):P

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca m-am nascut nemultumit :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul de iluminare montat pe o masina a fost testat inainte de a fi montat pe masina.

La S40/V50 fara xenon de fabrica, cred ca au testat sistemul de iluminare ziua in amiaza mare si dupa niste teste elaborate si meticulos urmarite, au declarat ca masina vede bine pe intuneric :D.

Eu nu stiu ce au testat inginerii ciumpalaci de la Volvo, ca noaptea simti morcovul in partea dorsala daca n-ai xenon :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este.Lupele taie mult din puterea halogenului.Pt marketing au pus faruri cu lupe, ca sa dea mai bine in parcare la poze, dar noaptea si ploaie nu vezi nimic.Xenonul cu lupele de pe s40 vede excelent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Defapt vechimea oglinzii taie din puterea halogenului , nu lupa , demontati-va intai farurile si verificati oglinzile inainte de a pune xenon pentru o "lumina mai buna " .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cu instalatie xenon vede bine, dar am incercat totusi si sa revin la instalatia clasica cu halogen.

Vai ce sperietura am tras la primul drum noaptea cu carosabil ud. Bezna totala fratilor...si eu stau inca perfect cu ochii (slava ADN-ului mostenit).

Nevasta macanea din dreapta ca ea nu vede absolut nimic, ca ochelarista fiind, ea n-are vaz ascutit.

Chiar ca doar de poza au pus lupele alea cu bec halogen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cu instalatie xenon vede bine, dar am incercat totusi si sa revin la instalatia clasica cu halogen.

Vai ce sperietura am tras la primul drum noaptea cu carosabil ud. Bezna totala fratilor...si eu stau inca perfect cu ochii (slava ADN-ului mostenit).

Nevasta macanea din dreapta ca ea nu vede absolut nimic, ca ochelarista fiind, ea n-are vaz ascutit.

Chiar ca doar de poza au pus lupele alea cu bec halogen.

Andrei are dreptate! Logic ca vezi mai bine cu instalatia de xenon, pentru ca este mult mai puternica decat un bec halogen. Halogenul produce aprox 1400 lumeni/bec, iar xenonul aprox 3000 lumeni/bec. Deci 2800 lumeni vs 6000, parca este o mare diferenta, nu-i asa?

Dinoco are xenon de fabrica, un far nou si unul de cand este masina. Diferenta intre ele este foarte mare, pentru ca la farul vechi are oglinda lupei arsa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand am renuntat la xenonul AM am desfacut complet farul(decapsat) pt ca mi a puscat condensatorul in far si tot fumul s o depus pe lupa+ plasticul ce capseaza farul.Dupa ce l am desfacut am curatat f bine tot si lupa arata perfect la fel si partea interioara a plasticului.Asta o fost la partea dreapta.La stanga nu am putut da lupa jos din cauza motorasului si am sters cat am putut de bine dar si acolo arata la fel.De decapsat nu am mai avut chef.Deci dupa 10 ani si 300mii km aratau f bine.Decat plasticul la far sablat de la pietricele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua!Intentionez sa imi montez un kit xenon de buna calitate din pacate linkurile postate de paunionut nu mai sunt de actualitate.Masina in cauza e un v50 2007.

http://rd-xenon.ro/kit-xenon-55w-auto/199-kit-xenon-55w-canbus-64-bit-fat-kit-xenon-55w-auto.html

A folosit cineva acest kit?Sau daca aveti o recomandare de kit xenon sa nu faca probleme va rog nu ezitati sa postati un link.Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Buna ziua!Intentionez sa imi montez un kit xenon de buna calitate din pacate linkurile postate de paunionut nu mai sunt de actualitate.Masina in cauza e un v50 2007.

http://rd-xenon.ro/kit-xenon-55w-auto/199-kit-xenon-55w-canbus-64-bit-fat-kit-xenon-55w-auto.html

A folosit cineva acest kit?Sau daca aveti o recomandare de kit xenon sa nu faca probleme va rog nu ezitati sa postati un link.Multumesc!

Înainte documentează-te la RAR dacă se pot omologa și costurile. Că dacă te oprește gaborul, poți rămâne ușor făra talon !

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kitul este teoretic ok, îți dă garanție 12 luni. Dar ca idee, caută pe Amazon un kit, pretul este asemănător (până in 80€ la majoritatea kiturilor) si caută la recenzii, să vezi ce spun ceilalți cumpărători

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now