Sign in to follow this  
Followers 0
RAO

vibratie in volan

2 posts in this topic

salut,

inlocuit discuri +placute ATE fata/spate deoarece aveam uzura mare si vibratie in volan in mers si la franare. dupa inlocuire  vibratia in volan nu dispare.vizita Exclusiv Auto C-ta(reprez. volvo) in vederea rezolvarii problemei.necesar: discuri +placute originale(in urma verificarilor asta au constatat). ok, revin la service si cu ajutorul distribuitorului inlocuiesc a doua oara discurile si placutele ATE cu altele tot ATE(am gasit intelegere la service). dupa montaj vibratia in volan nu dispare. ma prezint la reprez. Volvo C-ta pentru lamuriri. dupa verificarea noilor discuri constata ca am bucsile de la bascula fata st/dr putin uzate si trebuiesc inlocuite. Ok . ma supun informatiilor si inlocuiesc bucsile bascula fata la un alt service. dupa inlocuire vibratia in volan nu dispare. constat ca cei de la reprezentanta C-ta o ia pe ghicite. acum am programare la Tiriac C-ta pentru o verificare. sunt curios cum se rezolva problema . daca aveti solutii le astept cu drag. 

multumesc frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vibratii in volan cand franezi TARE sau la orice frana ?  Vibratiile apar in volan dupa o anumita viteza sau le simti mereu?  Sper ca prima data ai rezolvat echilibrarea jantelor, nu ? Masina se simte legata sau se comporta ca barca pe valuri cand manevrezi volanul ?

- capete de bara - uzura spre caseta

- galme/grade de uzura diferite, intr-un cuvant probleme la vreun cauciuc

- ai jante originale sau cu inele de centrare ?

 

Pot fi multiple cause, nasol e ca aia iti iau banii si apoi dau din umeri - in loc sa-ti dea banii inapoi si sa se spele pe cap cu piesele puse dupa ureche......

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0