Sign in to follow this  
Followers 0
adrian1984

Sfat achizitie xc90

12 posts in this topic

Salut,acum ceva timp am mers ca pasager intr-un volvo xc90  pe un drum in afara localitatii si cativa km pe forestier. Masina m-a cucerit cu spatiu interior  si  cu confortul  . 

In concluzie, desi imi cautam un Subaru Forester :),  as dori sa achizitionez un volvo XC 90 dupa 2007. Ce sfaturi imi dati : cutie manuala sau automata, 2.4 diesel  sau 2.5 cu gpl, ce ar trebui sa verific la ea( cele mai grave probleme)  . Mentionez ca masina o s-o folosesc pentru concedii  si in week-end( uneori  trag o  rulota de 1100kg). Iarna pe zapada o sa merg zilnic cam 60 km . 

Gasesc pe forum un mecanic in Bucuresti care sa ma ajute in achizitionarea ei ,iar pe viitor sa ii raman fidel la intretinere si reparatii? 

Multumesc,si sper ca in viitor sa ma alatur posesorilor de xc 90 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

In Bucuresti te poti sfatui cu cei de la BG Motors(Bogdan G pe forum),parerea mea este ca sunt cei mai buni in Volvo.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

D5 și cutie manuala ar fi combinația câștigătoare dacă alegi sa mergi în afara după părerea mea (care repar aproape saptamanal câte un XC90)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,si cam care ar fi problemele des intalnite la acest model. easa cum zic unii ca te lasa foarte des in drum ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei care zic ca te lasa in drum au condus cel putin un volvo sau o spun si ei din auzite... 

Te lasa in drum daca ai pană sau daca uiti sa bagi motorina. Glumesc bineinteles. Clar ca te poate lasa in drum daca se rupe distributia sau multe altele dar in principiu sunt foarte rezistente.  Automata e putin cam pretentioasa mai ales daca vrei sa tragi rulota dar nu zic ca nu merge si asa. In locul tau mai bine as lua un v70 D5 185cp. Ca posesor de xc90 fost posesor de v70 II iti spun ca imi pare rau de alegerea facuta

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, i love VOLVO said:

Cei care zic ca te lasa in drum au condus cel putin un volvo sau o spun si ei din auzite... 

Te lasa in drum daca ai pană sau daca uiti sa bagi motorina. Glumesc bineinteles. Clar ca te poate lasa in drum daca se rupe distributia sau multe altele dar in principiu sunt foarte rezistente.  Automata e putin cam pretentioasa mai ales daca vrei sa tragi rulota dar nu zic ca nu merge si asa. In locul tau mai bine as lua un v70 D5 185cp. Ca posesor de xc90 fost posesor de v70 II iti spun ca imi pare rau de alegerea facuta

vreau AVD si putin mai inalt. ma uit si la XC70

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC70/D5/AWD cutie automata ultima generatie (din 2008 incoace) iti recomand cu caldura, am avut, tras rulota, superb si acum regret ca l-am vandut.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Maurice said:

XC70/D5/AWD cutie automata ultima generatie (din 2008 incoace) iti recomand cu caldura, am avut, tras rulota, superb si acum regret ca l-am vandut.

@Maurice atat tu cat si @i love VOLVO imi recomandati xc70 , dar amandoi aveti xc90 .Ce nu va place la el? e mai greoi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xc90 are avantajele lui cum ar fi 7 locuri sau un portbagaj imens. Se prezinta superb la drum intins e safety in caz de accident . V70 are cele mai comode scaune in care am stat vreodata, consum foarte bun iar cp 163 sau 185 se simt mai bine  pentru ca difera 500kg intre xc90 si v70. Mie unu imi pare rau ca am vandut 70-ul dar tu trebuie sa-ti iei ce-ti place. Daca vrei xc90 ia-l cum am facut si eu : rapid fara sa intreb prea multe. In principiu sunt foarte bune 

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC90-ul e modelul nou si a fost un upgrade, e cu 8 ani mai nou si imi place inca foarte mult.

Este peste XC70 (2008 vs 2016) fara discutie inclusiv la pret.

Fata de XC90-ul vechi nu pot spun ca n-am avut dar mie mi-a placut mai mult.

Tu intrebai fata de XC90-ul vechi.

La vremea cand am luat XC70-ul in 2008 abia aparuse dar mi-a placut in ciuda faptului ca am platit mai mult cu vreo 10.000 euro fata de aceeasi configuratie la XC90 deja de cativa ani pe piata.

XC70-ul imi place vs S60-ul din 2013 pe care-l mai am in ograda de aia regret ca l-am vandut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice acum inteleg. eu oscilez intre un xc90 si un xc 70 euro 5 an 2011 -2013. pe acolo sunt cu bugetul. imi place xc70-ul ca design ,dar ma tenteaza xc90-ul pentru siguranta si spatiu (am 1.93 si vreu ca in spatele meu sa aiba copilul loc scaunul de copil sau un adult ,iar eu sa stau lejer  :)  . recunosc ca nu am facut test in xc70,in xc90 sigur are loc ca are scaun reglabil pe spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt identice la interior. Eu am 1.90 si niciodata n-a fost problema sa stea cineva in spatele meu.

Verifica-le pe ambele si ... spor la decizie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0