Sign in to follow this  
Followers 0
marelte

Infiltrare apa parte superioara parbriz

3 posts in this topic

Sunt posesorul unui XC 60, fabricatie 2012, achizitionat din strainatate, fiind primul proprietar. Mentionez ca acesta a fost al doilea XC 60, primul fiind achizitionat in anul lansarii din Romania. Pentru ca am citit diverse lucruri despre preturile la intretinere, iata ce mi s-a intamplat mie: prima revizie facuta in Romania, in anul 2010 - cost 2000 lei, prima revizie (la a doua masina) facuta in Germania, in anul 2013 - cost 180 euro. E o mica diferenta, nu? M-am facut si putin de ras, deoarece, avand in cap pretul platit in Romania, l-am intrebat pe neamt daca a facut toate operatiunile necesare. M-a privit uimit si m-a intrebat: Credti ca nu stiu ce am de facut? Totusi, revenind in tara, nu am incetat sa fac toate reviziile la Volvo.

Am deschis aceasta noua discutie, deoarece astazi sunt programat la service, pentru o constatare privind o infiltratie pe care am constatat-o la partea superioara a parbrizului.

M-ar interesa daca mai sunt si alti posesori ai modelului in aceasta situatie, deoarece am citit pe forumuri din strainatate ca ar fi o problema des intalnita la anii de fabricatie 2010 - 2012. Pe unul din SUA, proprietarul unui service specializat in geamuri se intreba de ce Volvo nu face o rechemare, avand in vedere numarul mare de auto care au venit la el cu aceasta problema.

Si ce ma ingrijoreaza cel mai tare e ce explica omul in postare: infiltrarea ar trebui sa fie ultimul lucru la care proprietarul trebuie sa se gandeasca in acest caz. Siguranta este primul, deoarece: parbrizul sustine airbagurile frontale la impact, neavand sustinere acestea nu isi mai fac treaba, iar in caz de rostogolire parbrizul are rol important in sustinerea plafonului. Ca sa nu mai vorbim de posibile probleme electrice, putand conduce pana la inlocuirea sistemului city-safety, sau a elementelor din bord.

V-am trezit interesul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, au o mare problema cu asta. Din cate stiu au si o procedura de recall, dar o aplica doar cand nu au de ales.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am avut aceeasi problema, parbriz original montat de fabrica, am sunat la primus si am prezentat problema, inclusiv faptul ca masina avea parbrizul original montat de fabrica, raspunsul lor a fost ca ma costa 1100 ron sa-mi dea parbrizul jos si sa-l puna la loc, au subliniat si faptul ca daca se sparge ei nu raspund. Am sunat la autoglass pentru programare, m-am prezentat la data stabilita, operatia a costat 300 ron si nu mai am probleme.( masina fabricatie 2011)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0