Ovidiu789

Sfat achizie Volvo S40 motor sub 2L

4 posts in this topic

Salutare tuturor,

As vrea sa achizitionez un autoturism volvo, masina o voi folosi in principiu in afara orasului ...mers la munte, la mare si conferinte/cursuri. Problema e ca va fi prima masina, am 28 de ani, am tot condus sporadic, stiu sa conduc, dar nu am mare experienta. Ideea e ca am facut o mica obsesie cu masinile volvo de mult timp, e un producator in care am incredere, eu asta imi doresc, dar sunt deschis sugestiilor si vizavi de alte marci(m-am gandit si la un opel astra g/ford focus)

Am tot incercat sa obtin informatii online/offline, sunt intre urmatoarele motorizari:

Volvo s40(2000-2004) motor 1.6 benzina facut de VOLVO 109 cai

Volvo s40 (2004-2007) 1.6 benzina cu motor Ford, aspirat natural.

Volvo s40(2004-2007) 2.0 benzina cu motor Mazda, aspirat natural (exista si cutie automata, nu as zice nu unei cutii automate) problema aici e consumul

Volvo s40(2007) D3/D4 2.0D motor VOLVO aspirat turbo 150 cai/177 cai (putin cam puternica avand in vedere ca sunt incepator, dar in principiu sunt rational, nu am experienta si nu voi merge foarte tare/riscat depasiri la limita)

Volvo C30 2006 1.6 benzina motor 1.6 benzina Ford, aspirat natural

Fiind prima masina nu stiu daca sa iau ceva pe la 2000-2500 de euro si sa tin 2500 pentru eventuale reparatii ale motorului(nu pun aici ca poate fac accident aia e alta discutie) sau sa cumpar direct ceva pe la 5000 euro cu toate ca e prima masina, am facut comparatii si piesele de pe s40 1.6 benzina cu motor Ford sunt asemanatoare cu cele de pe un ford focus 2007-2008. Mi-e putin frica de diesel datorita costurilor ridicate de intretinere/piese mai scumpe, pe de alta parte din cate am inteles un diesel pe la 200.000km va rezista in timp probabil mai mult in timp decat un motor de 150.000km benzina (vorbim de varianta in care gasesc o masina intretinuta ok).

Exista persone care au un Volvo (2004-2007) S40 2.0D D3/D4 motor facut de VOLVO? As avea intrebari vizavi de costurile de intretinere/ eventuale probleme...

Va multumesc

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici o mașină foarte fiabilă. Nu e anul pe care îl vrei tu, dar multă lume spune că e mai bună ca generația următoare (făcută cu Ford).

Prețul e negociabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confund topicul, sau au dispărut ceva conversații din el? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, multumesc pentru ajutor

Cand am creat topicul acesta s-a facut de 2 ori, am dat report, dar nu s-a inchis

Am fost ocupat non-stop cu munca si nu m-am mai gandit deloc la masina, caut in continuare, nu imi iau diesel datorita costurilor ridicate de intretinere

 

Acesta era celalt topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now