Eddie Nuta

"Rasuflare" ciudata XC90 / 2012

2 posts in this topic

Buna tuturor,

Am o frumuseste de XC90 D5 din 2012, adus din Olanda, in August anu' trecut.

Toate buna masina e incantatoare.

Am zis sa fac prima revizie la Volvo, in Cluj..zis si facut. Am fost acolo luna trecuta, am facut revizia, am platit cei 1800 RON si am plecat spre Sibiu.

Nu stiu daca sunt paranoic sau nu.. am simtit masina altfel de cand am plecat din service, si nu neaparat spre mai bine. In fine, nu pot sa descriu nimic, deci ramanem la paranaoia mea :)

Dupa aproximativ o luna, intr-o zi, accelerand mai tare, am auzit parca un fâşâit. Se auzea parca prin iesirea de aer de la sofer.  (asta s-a intamplat saptamana trecuta, la inceput).

Am dus masina la un prieten mecanic, i-a verificat circuitul de aer.. turbo.. etc.. fara nici un rezultat.

Masina trage, nu imi dau seama sa fi pierdut din putere. Cand accelerez, peste o anumita turatie (acum ca ma gandesc, ar fi trebuit sa ma uit sa vad la ce turatie incepe..), se aude un fâşâit, ca si cum ar pierde aer pe la un furtun ceva. Se aude mai bine inauntru decat afara. Nu stiu daca ati avut careva problema asta.. 

Marti ajung in Cluj, si le fac o vizita celor de la Volvo din nou.. poate poate....

Orice sfat e binevenit! Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uită-te jos la pedalier unde iese coloana de direcție prin podea, ai o "ciuperca" de etanșare. E posibil sa fi sărit de acolo la o intervenție asupra mașinii și sa se audă motorul în mașină.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now