Sign in to follow this  
Followers 0
CanariSS

Tirgu Mures

9 posts in this topic

Salutari! Sunt nou pe forum. Nu de mult am cumparat un S40 - 2008 - 2D. Insa am o multime de intrebari legat cu masina. Este cineva din Tg Mures sau apropiere, cine poate sa ma ajuta cu sfaturi, tipps? De exemplu, nu pot sa setez deloc consumul mediu de carburant sa fie afisat pe bord. Am citit cartea, am cautat pe forumuri, dar doar atat arata cum pot sa resetez insa nu si sa activez. Mentionez ca masina este Kinetic, oare in aceasta varianta nu am deloc optiunea de a afisa consumul mediu? Cu semnalizatorul de stanga doar 2 optiuni am. Se afiseaza ca DSTC e activat, si am un meniu liber, atat. Degeaba scrollez sus sau jos, doar DSTC arata. Pe bord pe screenul de jos, arata T1 si T2 distanta parcursa, pe care pot sa resetez simplu. A doua intrebare este legat de clima. Nu de mult a fost verificat clima si incarcat cu gaz. In primele doua zile aveam aer rece, deci mergea clima, insa acuma nu. Motorasul pt clima sa aude ca merge, insa tot nu da aer rece. La service am lasat pentru seara ca sa verifice daca este scurgere, si este sub presiune. Mi s-a zis ca totul este in ordine. M-am gandit daca cineva din Tg Mures are un S40, sau o varianta apropiata, m-as duce la persoana sa-mi arata trucurile. :D Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai optiunea sa iti afiseze consumul de carburant,trebuie activata la reprezentanta ,costa undeva la peste 200 Euro.

Problema de clima cel mai probabil este din desincronizarea clapetelor de la climatronic....se readapteaza usor cu un tester Autocom pe care il are orice mecanic decent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc IulianE pentru raspuns. Daca as merge la Cluj la reprezentanta, acolo oare ar putea activa consumul mediu etc sa fie afisat pe bord, sau trebuie sa ma duc la Bucuresti? Legat de clima, am sa duc masina la service, si o sa zic ca e nevoie probabil de sincoronizare. Deocamdata alta probleme nu am. Ar trebui sa comand de undeva cric pentru masina. Oare este undeva pe langa Tg Mures un service care dezmembreaza volvouri? M-as duce acolo pentru piese mai mici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Activarea de soft se poate face la orice reprezentanta volvo.Legat de clima ,mergi la un service si fa o diagnoza,daca nu apar erori pe modulul de climatronic o readaptare a clapetelor cel mai probabil va rezolva problema.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dezmembrari de Volvo in Mures? Hai sa fim seriosi. Muresul e un catun, unu la mana, si Volvo este o marca de niche, doi la mana.

Poti incerca sa suni la Materom (preturi destul de mari) sau la Corunca. In alte parti nu prea vazut Volvouri...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piese VOlvo iasi si Dezmembrari Volvo Falticeni....la astia 2 gasesti absolut orice.Dar mare precautie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 51 minute, IulianE a spus:

Piese VOlvo iasi si Dezmembrari Volvo Falticeni....la astia 2 gasesti absolut orice.Dar mare precautie...

Ca idee ar trebui sa stii precis ce piesa vrei. Sunt client la ambii si nu am avut niciodata vreo problema privind amabilitatea sau promptitudinea. Plus ca am gasit intotdeauna ceea ce am cautat. Nu fac reclama ci doar iti trimit o opinie din zona, poate iti e de ajutor. Bafta.

L.E.  Ii gasesti si aici pe forum si pe google.

Edited by HANS
Se vede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut neplaceri cu ala de la Iasi,e un samsar arogant.

De la falticeni nu am luat ca omul are preturi mari,prefer sa iau de pe ebay cu transport iese o idee mai scump.

Nu am luat mare lucru pana acum,capace de oglinzi,display,1 cheder.Prefer sa le iau noi originale

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat ce aveam nevoie instant cand eram cu masina desfacuta si ma grabeam. Am avut noroc sa gasesc tot ce am avut nevoie, s-au potrivit, merg si acum. 

Chedere ? As vrea si eu dar nu stiu cum se monteaza. Si fetele la portiere as vrea sa le schimb, nu mi-a placut niciodata materialul acela din fabrica. Toate cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0