Sign in to follow this  
Followers 0
bim

Hop si eu cu V60

1 post in this topic

Salutare!

Am intrat si eu in randul posesorilor de Volvo, cumparat de la belgieni cu aproape 130k km. Masina e un V60 din 2014 cu motorul de 1.6 l diesel in echiparea kinetic. Doua dotari mi-as fi dorit: parbriz incalzit si spalatoare la faruri. Drept e ca nici nu stiu daca in 2014 era parbrizul incalzit la volvo. Citisem initial ca nu are asistenta la plecarea din rampa, dar are - pentru cand o fi sa ia sotia permis.

Ca o prima impresie, dupa 1000 si ceva de km, ar fi ca poate era mai bine sa iau motorul de 2.0 l, insa nu sunt vitezoman din fire asa ca ma voi descurca, zic eu. Masina e destul de grea si se simte asta, eu venind de pe una la 1200 de kile, adica directia pare foarte rigida. Consumul din bord zice asa: 4.3l/100 km - extraurban - 2 pasageri cu bagaje; 6.8 l / 100 km - urban. E posibil ca valoarea din oras sa mai scada dupa ce vine vacanta elevilor si studentilor.

Da, bordul este in flamanda, dar toate iconitele sunt usor de intuit. Am inteles ca doar la reprezentanta pot schimba limba informatiilor din bord si nu chiar ieftin, deci o sa aprofundez limba marilor pictori. In schimb, pe ecranul central am reusit destul de usor sa-l trec in engleza. 

Portbagajul nu este chiar asa de mare, 430 de litri zice in carte. Imi place faptul ca podeaua portbagajului e la nivelul deschiderii hayonului, iar sub podea mai poti pune o patura, niste scule si alte lucruri de trebuinta la masina. Pentru o familie de 3-4 persoane zic eu ca este ok. Bancheta spate se pliaza foarte usor iar suprafata rezultata este perfect plana. So, in caz de nevoie se poate dormi confortabil in spate, daca exista o saltea in dotare. 

Eu merg cu waze asa ca nu stiu cat de ok e navigatia. Cu toate astea, am descarcat update-ul de pe site-ul volvo si o sa-l instalez la urmatorul drum lung.

Urmeaza sa trec prin birocratica etapa a inmatricularii, dar asta-i romanica, asa ca mergem inainte.

Dupa ce primesc numerele negre, as vrea sa-i fac o revizie generala(adica schimb de ulei, filtre, placute+discuri ca-s cam uzate, poate si distributia), chiar daca am cartea service la ea si scrie ca pana prin decembrie pot circula linistit cu masina.

Apoi, as vrea sa-i cumpar anvelope de iarna, poate si al doilea set de jante daca gasesc ceva la un pret decent. De fapt, inca mai cuget daca sa iau doar niste michelin crossclimate pentru ca anvelopele de vara actuale sunt si ele cam duse. Nu-s convins ca astea mixte pot sa faca fata drumurilor noastre pline de zapada.

Ca sa trag o prima concluzie, masina imi place mult, e foarte comoda la drum lung( din punctul meu de vedere) si e plina de airbaguri. Sper sa nu fie nevoie sa se dechida!

 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0