bim

Hop si eu cu V60

70 posts in this topic

Cam asta e toata consola centrala.

Am descarcat eu de pe site-ul volvo update-ul pentru navigatie dar odata conectat sticku nu se intampla nimic. Oricum, cele mai pacatoase raman camerele radar de pe soselele vestice.

IMG_20181212_082802.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vei putea sa-i faci update  , am incercat si eu  . Mie mi-a cerut un cod de instalare  , de care habar aveam de el ! Am sunat la reprezentanta si mi-au zis ca pretul unui update este 700 ron , pentru V40 , la tine cred ca e la fel ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Arata bine pana acum - vreau sa mergi la navigatie, setari -> about - fa te rog o poza cu versiunea si sistemul de harti care scrie acolo te rog. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pret update,la primus,200lei.. update la soft.ul cu trip statistics(sensus 3) .apoi vei putea pune singur de pe stick hartile 03.2018

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Eu am facut singur softul la hărți, m-a lăsat fără nicio problemă 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 12.12.2018 at 10:45 AM, bim a spus:

Cam asta e toata consola centrala.

Am descarcat eu de pe site-ul volvo update-ul pentru navigatie dar odata conectat sticku nu se intampla nimic. Oricum, cele mai pacatoase raman camerele radar de pe soselele vestice.

IMG_20181212_082802.jpg

Pe stick nu copia folderul. Copiaza doar ce este in folder. Asa  patit si eu. Pana nu am copiat doar continutul si la mine nu arata nimic. 

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 12/14/2018 at 3:00 PM, vinovatu000 a spus:

Pret update,la primus,200lei.. update la soft.ul cu trip statistics(sensus 3) .apoi vei putea pune singur de pe stick hartile 03.2018

Salut,

Mai exact ce ai cerut celor de la primus , ca din ce observ sunt cam aerieni. Le cer oferta pret update harti, imi trimit deviz de 120 ron si cand sun sa ma programez, se schimba schimbarea si ma anunta ca voi avea de platit 700 ron. Ii zic duduiei de la telefon ca nu vreau harti ci doar update de siatem de operare/sensus, la care ea imi spune ca nu au facut in viata lor update de sensus, doar harti.

Eu am asa:

Multumesc

C3F090AC-6814-4401-A5CB-5AD11BB5E40B.jpeg

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Ai sistemul vechi pe DVD - trebuie schimbat sistemul de navigatie. Spune-le celor de la Primus ca vrei update la sistemul de harti HERE - asa ar trebui sa fie mai clar. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele 2 softuri se numesc  IAM upgrade si ITP remove.le spui ca vrei update pt  a putea instala tu de pe stick, singur,hartile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e versiunea mea de maps. O sa mut fisierele direct pe stick si nu in folder sa vedem poate reuseste sa face update-ul.

versiune maps volvo.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu inteleg de ce va dati toti cu parerea in necunostinta de cauza...
Maverick are dreptate, este nevoie de schimbarea sistemului de navigatie. Ceea ce presupune pe langa software si o parte hardware, pentru ca... e un alt sistem cu totul.

On 21/01/2019 at 4:08 PM, trancenergy said:

Mai exact ce ai cerut celor de la primus , ca din ce observ sunt cam aerieni. Le cer oferta pret update harti, imi trimit deviz de 120 ron si cand sun sa ma programez, se schimba schimbarea si ma anunta ca voi avea de platit 700 ron. Ii zic duduiei de la telefon ca nu vreau harti ci doar update de siatem de operare/sensus, la care ea imi spune ca nu au facut in viata lor update de sensus, doar harti.

Pai nu crezi ca problema e la tine? Le ceri update harti dupa care 'ii zici' ca vrei update sensus. Daca clientul nu stie ce doreste, cum ar putea sa ii ofere cineva serviciul?

Update-ul de Sensus nu schimba cu nimic situatia hartilor de pe masina ta. Singurul mod in care ar putea-o influenta este daca faci trecerea la Sensus Connected Touch.

ALSO, SISTEMUL DE NAVIGATIE DE PE P3 ESTE GUNOI, de ce te agiti?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu, ai dreptate, Mihai. Dar, din propriile experiente (zeci) cu Primus Auto, te asigur că inainte de a face o oferta pentru orice, ti se cer date despre mașină.

Apoi, pe site-ul de actualizări e atât de clara distinctia intre diferitele feluri de sistem de navigatie, incat imi e greu sa cred ca poti alege gresit update-ul. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor, 

Am avut o experienta recenta cu un prieten vizavi de acest update: 

- @trancenergy are hardware necesar - TEORETIC - trebuie verificat pe baza de VIN daca este compatibil cu softul HERE - alt soft de IAM care include softul HERE de navigatie - 99% este compatibil

- daca este compatibil, atunci se instaleaza // factureaza exact ce spune colegul @vinovatu000 - IAM upgrade + ITP remove. 

Sensus Connected Touch - nu se ma vinde prin Volvo - au incercat o perioada, l-am pus eu pe S60 anterior - a necesitat un efort de 4 ore de montaj plus alta 1 ora de hack-uit pentru instalare Google Maps si Waze. 

Offtopic, raman la parerea ca cel putin deocamdata pe Romania nu prea merita, pe testate - de aceeasi bani (sau gratuit) mergi mai bine pe Google Maps si Waze.  

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 1/24/2019 at 0:34 PM, MMMihai a spus:

Pai nu crezi ca problema e la tine? Le ceri update harti dupa care 'ii zici' ca vrei update sensus. Daca clientul nu stie ce doreste, cum ar putea sa ii ofere cineva serviciul?

Update-ul de Sensus nu schimba cu nimic situatia hartilor de pe masina ta. Singurul mod in care ar putea-o influenta este daca faci trecerea la Sensus Connected Touch.

ALSO, SISTEMUL DE NAVIGATIE DE PE P3 ESTE GUNOI, de ce te agiti?

Fara suparare, dar nu ai inteles nimic din ce am scris. Mai citeste odata. Am cerut update de harti, au dat un pret pe mail in deviz, am sunat sa ma programez pentru acelasi lucru, update de harti, la care primesc alt pret. Abia apoi am zis ca vreau doar sensus pentru a mi face singur update pe usb ulterior. Cam asta a fost discutia. 

Gunoi, negunoi, ma intereseaza mai mult pentru sistemul de operare, si 2, pentru ideea de a avea ultima versiune. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 1/28/2019 at 10:13 AM, maverick a spus:

Dragilor, 

Am avut o experienta recenta cu un prieten vizavi de acest update: 

- @trancenergy are hardware necesar - TEORETIC - trebuie verificat pe baza de VIN daca este compatibil cu softul HERE - alt soft de IAM care include softul HERE de navigatie - 99% este compatibil

- daca este compatibil, atunci se instaleaza // factureaza exact ce spune colegul @vinovatu000 - IAM upgrade + ITP remove. 

Sensus Connected Touch - nu se ma vinde prin Volvo - au incercat o perioada, l-am pus eu pe S60 anterior - a necesitat un efort de 4 ore de montaj plus alta 1 ora de hack-uit pentru instalare Google Maps si Waze. 

Offtopic, raman la parerea ca cel putin deocamdata pe Romania nu prea merita, pe testate - de aceeasi bani (sau gratuit) mergi mai bine pe Google Maps si Waze.  

 

@Mav: imi poti da te rog mai multe detalii in om (pentru a nu polua topicul omului)?

Nu cunosc diferentele intre sistemele de navigatie.

Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e mare lucru de stiut - mergi la Primus si le ceri sa iti schimbe sistemul de navigatie pe HERE - atat. Stiu ei ce au de facut:

1. Verifica VIN-ul sa suporte HERE

2. Iti instaleaza 2 softulete amintite de colegii nostri mai sus. 

Acum frumusetea cu HERE este ca dupa ce te autentifici pe https://wego.here.com si folosesti aceleasi credentiale si la sistemul de harti din masina (presupunand ca ii dai acces Internet prin telefon - tethering), vei putea "trage" // download rute si puncte de interes de pe site - cu alte cuvinte, iti poti planifica calatoriile pe site si le regasesti in navigatia masinii. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 ore, maverick a spus:

Nu e mare lucru de stiut - mergi la Primus si le ceri sa iti schimbe sistemul de navigatie pe HERE - atat. Stiu ei ce au de facut:

1. Verifica VIN-ul sa suporte HERE

2. Iti instaleaza 2 softulete amintite de colegii nostri mai sus. 

Acum frumusetea cu HERE este ca dupa ce te autentifici pe https://wego.here.com si folosesti aceleasi credentiale si la sistemul de harti din masina (presupunand ca ii dai acces Internet prin telefon - tethering), vei putea "trage" // download rute si puncte de interes de pe site - cu alte cuvinte, iti poti planifica calatoriile pe site si le regasesti in navigatia masinii. 

nu are optiunea de internet masina mea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crezi? Ia pune o poza cu consola centrala. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu e facelift,nu are internet.here suporta orice volvo s60 v60,daca este pre facelift,merge dupa update la sensus 3,iar cel facelift are deja sensus 3,si merg hartile puse fara update de soft

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 6 ore, maverick a spus:

Crezi? Ia pune o poza cu consola centrala. 

 

1BF011EF-7051-4A13-9677-9AD4CC621DE6.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa mearga - da o fuga pana la Primus sa iti verifice VIN-ul - si daca se poate pune HERE, prin upgrade la IAM. 

Si daca tot mergi acolo, poti vedea ce upgrade-uri mai sunt diposnibile la masina ta - s-ar putea sa merite vizita. 

Ulterior, imperecheaza sistemul masinii prin BT / WiFi cu telefonul mobil si gata. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am transferat fisierele direct pe stick fara sa fac un folder separat si minunea s-a produs. Sa vedem daca reuseste pana la capat.

 

update maps volvo.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca intr-un final s-a intamplat update-ul navigatiei. Acum nu stiu daca e de la update, dar, in modulul phone nu se mai incarca lista cu ultimele apeluri efectuate.

E posibil ca schimbatoarele faine cum sunt pe modelele din 2016 sa se potriveasca la cele din 2014 care au R in stanga sus?

IMG_20190207_182421.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now