Adytzu

Probleme cu clima

10 posts in this topic

Salutare,

Am si eu o problema cu clima, cand dau drumul la AC pe partea soferului baga rece iar pe partea pasagerului baga cald-chiar fierbinte.

Ma poate ajuta cinneva cu un sfat?

Volvo V50; 2011; 16d; 109cp

PS: Un ventilator de racire unde as putea gasii?

La al meu nu ii mai merge treapta a 2-a se mai poate repara sau trebuie inlocuit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca 

O recalibrarea clapete cu un tester

Vida dice

Sau multimarca care stie treaba asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat recalibrarea, am verificat  motorasele de la clapete si functioneaz, rezultatul e acelasi aer cald in dreapta.

Sa aiba vre-o legatura cu faptul ca mie nu imi mai merge treapta a 2 a la ventilatorul de racire radiator?

Pe tester imi dau aceste 2 coduri:

CCM 0071- Damper position (TP) faulty posotion.

CCM 0077- Damper motor, temperature right. Internal fault.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, are legătură cu faptul ca trebuie sa dai jos bordul și sa schimbi motorașul stricat.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie neaparat sa dai jos bordul pentru a schimba motorasul de temperatura.

Gasesti in dezmembrari motoras cu 50 lei,trebuie dat doar torpedoul jos si se poate schimba destul de usor.Trebuie doar sa faci un compromis estetic.

Edited by IulianE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adică dat gauri ca să ai acces la șuruburi? :)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai rau....

Treaba de 1 ora cu pauze dese de genunchi

20180707_193936.jpg

Edited by IulianE
Sanchi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima data când am schimbat un motoraș de genul era cel de temperatura pe partea șoferului la un C70. Ma crezi sau nu, la aia ca să poți lăsa bordul spre tine scoți inclusiv bancheta spate :))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Aceleasi simptome le are si S40-ul meu. Acum 2 ani i-a fost schimbat radiatorul (condenser) si facuta reincarcarea cu freon. Anul acesta in martie a inceput sa bage aer rece doar pe partea soferului, iar pe partea pasagerului aer cald. Am reincarcat cu freon imediat dupa, a tinut pana luna aceasta cand se intampla acelasi lucru. La cele 2 service-uri la care am facut reincarcarea mi-au spus ca instalatia nu are pierderi, dar dintr-un motiv inainte de prima reincarcare aveam in jur de 150g ramase, iar inainte de a 2-a reincarcare in jur de 200g. La al 2-lea service tipul mi-a spus ca e posibil sa fie crapat vaporizatorul (evaporator). Am atasat si o digrama. 

Inainte sa-l schimb vreau sa ma asigur ca el e problema (nu doar sa presupun). Cum se poate verifica?

Multumesc!

AC-diagram-resized.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Detin un Volvo,V40,D2,an 2014.

Am o problema cu modulul de clima,respectiv pe partea dreapta sufla doar aer rece.Pe partea stanga functioneaza corect si intoarce temperatura setata.Unitatea de clima este setate pe mono si nu pe dual.

Am fost la Excellence Cars(dealer Volvo) si mi`au spus ca problema ar proveni de la un "motoras" ce inchide/deschide clapeta pentru modul dual al climei.

Intrebare :

Stie cineva care este acest "motoras"(cod de produs/poze etc) si unde este el pozitionat?

Multumesc anticipat,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now