AdiRaz

V40 2013 probleme usb/mp3

7 posts in this topic

Buna ziua,

Am achiziționat în martie a.c. un v40 din 2013 de care sunt foarte mulțumit.

Pana la data curenta nu am absolut nici o obiecție în afara de citirea mp3-urilor de pe stick USB. Din câte am cautat pe google am înțeles ca este o problema de codec. Nu am reușit sa aplic cu succes vreo sugestie/soluție și ma gândeam sa încerc o actualizare software la reprezentanta.

Știe cineva dacă rezolv ceva asa? Se actualizează și harta din modulul GPS în felul asta? 

Sau, are cineva o idee cum sa fac sa nu mai trebuiască sa folosesc modulatorul FM de care chiar m-am saturat. As vrea sa pot folosi comenzile de pe volan etc.

Problema se manifesta în felul următor:

Scriu niște mp3-uri pe un stick, nu contează câte, cât de mare este stick-ul etc.
Când apăs pe butonul "media" și aleg "USB" vede melodiile, adică îmi apar titlurile dar la fiecare melodie îmi zice "file not readable" și sare la următoarea unde se repeta mesajul și tot asa.
Stick-ul am încercat sa fie formatat și FAT32 și NTFS și exFAT dar fără succes.

Mulțumesc, în avans pt. orice eventual ajutor :)

 

ps: am dat câteva search-uri pe forum și nu am găsit nici o postare asemănătoare, îmi cer scuze dacă problema este deja postata de altcineva.

 

 

 

Edited by NagyGruia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu ar trebui sa ai probleme cu muzica pe un stick formatat FAT/FAT32, melodii in format mp3, la bitrate 320.
Exista si posibilitatea sa fie o problema la stick, incearca cu un altul.

Update-ul pentru ICM nu are legatura cu hartile navigatiei.

Citeste de aici.

Edited by MMMihai
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe langa ce a scris @MMMihai mai sus, adaug ca muzica poate fi in orice bitrate (64, 128, 320) al format-ului MP3, cat timp este in codec-ul LAME (care este codec default pentru MP3). Totodata, masina mai accepta cu succes si formatul WAV (muzica necompresata, cu un bitrate de 800-1200 si in general ocupand undeva la 30-60MB o melodie). Insa, nu accepta formatul FLAC.

Eu personal am avut probleme cu un stick SanDisk in al meu C30, din considerentul ca se incalzea excesiv si nu mai era detectat. Stick-ul in discutie era/e acesta: https://www.pcgarage.ro/memorii-externe/sandisk/ultra-fit-v2-32gb-usb-30/

Edited by costin96
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masinile astea mai noi accepta si FLAC-urile.

Cel mai bine incearca cu un stick nou (sau 2-3) de capacitate cat mai mica pune o melodie care nu mergea pe celalalt si vezi daca merge.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Ia uita-te la numele MP3-urilor de pe stick - nu au cumva in fata "_____"? Mai face din astea din cand in cand - corupe fisierele la citire, mai ales in mers pe drum accidentat - incredibil dar adevarat. Daca au asa ceva atunci da "skip" din start. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Am incercat:

  • 3 stick-uri diferite toate cu mp3-uri si aac-uri -fara succes.
  • bitrate variabil si constant (128 si 256)
  • Unele fisiere le-am lasat cu tag-urile id3 la altele le-am scos 
  • Numele au fost tot timpu de genu "artist[spatiu]-[spatiu]nume melodie (sunt tipicar si le-am dat rename la toate)

Ma gandeam poate e vreo optiune ceva din dotari, (nu meniu, ca m-am uitat peste tot) poate cineva in baza seriei de sasiu sa-si dea o parere?

YV1MV5150D2051103

 

Multumesc anticipat :)

edit: vorbeam in postul initial de ceva ce am gasit pe google: http://www.volvov40club.com/forums/14-interior/23545-compitable-music-format-songs-usb-stick.html#post206025
- eu mi-am prins urechile in post-ul ala

 

Edited by NagyGruia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai pot edita încă o data postul deci posta din nou.

Am luat inca o data postul de mai sus la puricat si am reusit sa fac ce scria pe acolo.
Am luat programul respectiv, am convertit toate fisierele mele mp3 la CBR (bit rate constant) de 320 (data trecuta nu am mers mai sus de 256) si am bifat sa strearga toate informatiile de gen tag de la inceputul si sfarsitul fisierelor.

Spre marea mea surpriza acum a mers fara probleme.Folosesc tot unul dintre stickurile cu care incercasem inainte. In afara de un update de bios care chiar m-as mira sa faca vreo diferenta nu am schimbat nimic nici la pc-ul meu nici la fisiere.

Deci, daca cineva mai are problema asta se pare ca era intradevar problema cu fisierele mp3 la nivelul tag-urilor id3 sau bit rate-ul prea mic.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now