Mircik11

Problema Volvo S60

12 posts in this topic

Salutare , 

Am achizitionat recent un Volvo S60 , 2.4i 140cp din 2004 . 

Problema se manifesta in felul urmator : 

Turatia motorului in stationare sta perfect la 800 /900 rpm insa in mers , daca o scot pe liber turatia scade la 500rpm iar in unele cazuri ( daca iau total de volan sau este clima data la maxim se intampla sa mai moara motorul ) . In momentul in care roata se mai misca foarte putin sau masina se opreste , turatia revine la normal . Mentionez ca nu functioneaza nici pilotul automat . 

Pe tester a dat urmatoarele erori : 

140A Senzor presiune absoluta galerie ( MAP ) , cititre implauzibila  - Intermitent  ----- aceasta eroare a disparut dupa stergere 

510F Viteza masina , semnal imposibil - Intermitent  ----- aceasta eroare apare imediat dupa stergere 

930C Senzor pedala ambreiaj - Intermitent ---- aceasta eroare apare dupa stergere dar nu cred ca are legatura cu problema mea . 

Eroare citita in * sectiunea ABS *  --- 0057 Tensiune alimentare scazuta - Intermitent .

Multumesc anticipat pt orice informatie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi raspund singur :)

Schimbat senzor pedala ambreiaj  ( gasit la dezmembrari ) ; au disparut toate erorile + pilotul automat este functional . 

Turatia nu mai scade asa mult ca inainte dar mai are cateva fluctuatii , voi curata clapeta de acceleratie si sper sa fie bine . 

Zi buna . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut poti sa imi arati o foto cu acest senzor?aceiași pb o am si eu cu pilotul automat. ms

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
salut poti sa imi arati o foto cu acest senzor?aceiași pb o am si eu cu pilotul automat. ms

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Here ya go....632370cc9b56fccf57340bfa0ff42dec.jpg

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
salut poti sa imi arati o foto cu acest senzor?aceiași pb o am si eu cu pilotul automat. ms Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Here ya go....632370cc9b56fccf57340bfa0ff42dec.jpgSent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

salut dar tie iti aparea scrisul cu cruise cand nu iti mergea? pt ca mie da dar nu cupleaza dar cateodata cand dau in pedala de frână in sus mai tare merge

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa o diagnoza cu vida dice. Nu schimba piese pe ghicite.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fa o diagnoza cu vida dice. Nu schimba piese pe ghicite.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

știu dar pe aici au numai la casa si e scump al naibii si nu iti soun ce are nina daca o faci la ei ...sunt in spania

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fa o diagnoza cu vida dice. Nu schimba piese pe ghicite.Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

știu dar pe aici au numai la casa si e scump al naibii si nu iti soun ce are nina daca o faci la ei ...sunt in spania Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

cineva mi a zis ca ar fi piesa asta 7c90d53e3e320b207cc0d99fe1e1a0c6.jpg

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

cica responsabil ar fi senzorul.asta asa sa fie?

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauzele pot fi multiple. O sa te costa mult, daca te apuci sa schimbi piese pe ghicite...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut problema rezolvata

buba era la senzorul de la pedala de frana aflat in tamburul de la sercofrana .

am vazut un tutoríal pe net cum se repara .l am desfacut am lipit cei 2 conectori dezlipiti de pe placa electronica si totul rezolvat.

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now