vinovatu000

S60,masina premium?

41 posts in this topic

Salutare.revin cu un review dupa 3luni de volvo s60,2012.inainte am avut,un hyundai ,un ford focus 2,un audi a 4 b8.am ales volvo dupa audi pt ca este in segmentul premium(asta zic cei de la volvo),dar mai ales pt faptul ca nu era asa intalnita pe drumurile noastre.

Insa nu inteleg partea cu masina premium... de ce e premium?are plaforma de mondeo mk4,manerele de la usi scartaie daca tragi de ele,partea de pe parbriz, cu city save are greierasi si scartaie pe caldurile astea ,geamurile la coborâre si urcare au un sunet enervant de motoras,cotiera e pentru cei cu h peste 2m,sptiul portbagaj f mic,tinuta de drum mult sub focus 2,de audi b8 nu mai zic,care e la ani diferenta. Schimbatorul de viteze scartaie cand ploua,oglinzile la viteza suiera.asta.i premium??Ce.mi place este motorul d3,in 5 cilindri,daca facea volvo si platforma ,cred ca iesea ceva premium.piele pe scaune si antifonare buna gasesti si la un renault,sistem audio bun gasesti si la orice alta marca non premium.cred ca doar pretul e de premium la masina asta,si in mintea posesorilor:)

Si alt aspect negativ,s.au înmulțit  s60.urile in ultima perioada f mult:(( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

N.am enumerat probleme si problemele cu furtun intercooler fisurat,sau cu suporții teava aluminiu intercooler  rupti,ca si la audi sau alte marci pot fi probleme de.astea.m.am referit strict la chestiile care ar trebui sa faca diferenta intre o masina premium si una non premium. Consider volvo pe aceesi scara cu honda,mazda,toyota

Share this post


Link to post
Share on other sites

Data viitoare cand cumperi o masina 'premium' plateste peste 20% din pretul ei de lista si poate nu nimeresti un cotet de care sa te plangi pe forum. La cate defecte ii reclami ma mir ca nu te-ai prins ca e ceva in neregula cu ce ai cumparat.

In general pretentiile de masina tipla pe bani putini nu se concretizeaza. Despre comparatia tinutei de drum intre un sedan de 1600 kg si un hatchback de 1200, ce pot sa spun... Cunoscatorii cunoaste. :))))

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problemele astea,la o simpla cautare pe forumu.uri si youtube,sunt generale.n-am vrut sa.i dau dreptate lui bogdan gutu cand a  publicat lista aia cu defetele mecanice la s60,neștiind ca e mecanic profi de volvo. Motorasul electric pt oglinzile rabatate,la fel,pica,gasesti si pe forum problemele astea. Prefer sa fiu un șofer de volvo realist,si nu orb,sa zic:"vai mi.a sărit roata,dar nu conteaza masina e premium,e volvo":)) 

masina am luat personal din Germania,cu reviziile la zi(verificat istoric la reprezentanta unde avea pe carte facute toate reviziile pana la 155mii km)

Repet,o problema mecanica,cu defect din fabrica se poate si la case mai mari(vezi intinzatorul curea auxiliara),dar sa suiere oglinzile(exact ca la xc60),sa zornaie manerul asta nu e premium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Eu am un S60 D3 20111, 148000 km din care ultimii 60000 in tara.

Nu am nici una din probleme tale. Doar la centura, acolo unde intra centura in suportul din dreapta, scartaie cand o pun dar am rezolvat problema.

Iti inteleg nemultumirille, dar cred ca depinde foarte mult de modul in care masina a fost intretinuta atat estetic, cat mai ales tehnic.

Are si Volvo destule incoveniente, dar cred ca si alte masini premium le au.

Ideea e, in final, daca iti iei un model de masina, o iei cu plusurile si minusurile ei, dar in final, sa fii multumit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Este foarte probabil ca fostul proprietar sa nu fi avut grija de ea si de aceea a ajuns in starea care o reclami tu. Ceea ce, in acceptiunea mea, nu iti confera dreptul sa afirmi despre toate S60. 

Eu am avut 3 x S60 din 2011 pana in 2017 - D3, D5 manual, D5 automat - dat la 90k km si 2 ani. La niciuna nu am avut parte de atat de multe probleme cate enumeri tu - in particular nu am avut nicio problema la nici una, insa: 

- am facut reviziile la timp 

- am investit timp si grija in masina - cand am avut vreo suspiciune la ceva, in faza incipienta am dus-o la service. 

- am cumparat garantie extinsa la masini cand a fost cazul. 

Cred ca am mai afirmat de cateva ori aici pe forum, cu diferite ocazii - Volvo nu este o masina ieftina. Daca nu ai buget de masina asta, poate e mai potrivit poate sa te indrepti catre o masina pentru care ai buget. 

Nu poti sa ai pretentii la o masina noua / relativ noua S60 cu buget de 10k EUR. Si cu dotari, si noua si fara probleme. Si dupa ce o iei sa te vaiti ca are probleme. Pai la ce te astepti la S60 ieftin? In acceptiunea mea, consider ca ar fi trebuit sa te informezi mai bine despre masina care voiai sa o iei si sa iti faci un calcul ce inseamna sa ai o astfel de masina.  

Imi pare rau ca esti dezamagit de masina, insa consider ca o parte din vina iti apartine fiindca nu te-ai informat pana la capat si suficient de mult despre masina - atat despre masina care urma sa o iei, cat si despre eventualele probleme si respectiv buget de intretinere la o astfel de masina. 

Oricum, sunt aici colegi care pot sa te ajute sa rezolvi tot ce este nevoie de facut la masina astfel incat sa iti confere satisfactiile care ti le poate oferi masina. Insa si tu trebuie sa ai grija de ea. 

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

As pune link.uri la problemele toate despre care vb eu.nu sunt dezamăgit de masina,ci de aspectul premium,nici volvo nu zice ca e masina premium.

Nu le.as numi probleme mari,insa nu sunt doar la mine,si doar pe s60.timoneria scartaie la umididate,toti spuneau pe aici ca se rezolva cu spray pe cabluri,oglinzile care suiera la viteza,

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vinovatu000 Notiunea de premium e data de un cumul de factori. In cazul de fata eu am ales S60 pentru siguranta, aici sa stii ca intra ani de R&D, software, tabla, imbinari, calitatea materialelor, pana si jantele sunt optimizate pentru impact.. etc...

Am avut in calcul sa imi iau seria 3, care are probleme majore cu lantul de distributie, cauta n47, tot masina premium, mult mai sportiva ca un s60.

Audi A5, A4 masini premium, care au probleme mari cu motoarele pe benzina, consuma ulei in prostie si la interior daca nu sunt cel putin s-line arata ca fotolile bunicilor.

In final am ales ideea de premium pentru siguranta... adica exact pe ceea ce Volvo pune accent.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina premium e cea care iti place si care te face sa o cumperi, in detrimentul altor marci. Si Dacia va scoate in curand un Duster premium. Deci, totul e relativ.

Depinde unde considera fiecare ca se afla limita de premium: unii o vad in functie de pret, altii in functie de motorizare si dotari, ori in functie de aspect, sau de marca.

Bucura-te de Volvo-ul tau S60 si incearca sa remediezi defectele in service cat mai rapid si cu piese originale. Apreciaza ce e bun la marca asta, iesi cu familia si prietenii in natura, du-o la munte pe serpentine si vei vedea ce are aceasta masina in plus fata de altele.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, vinovatu000 said:

As pune link.uri la problemele toate despre care vb eu.nu sunt dezamăgit de masina,ci de aspectul premium,nici volvo nu zice ca e masina premium.

Nu le.as numi probleme mari,insa nu sunt doar la mine,si doar pe s60.timoneria scartaie la umididate,toti spuneau pe aici ca se rezolva cu spray pe cabluri,oglinzile care suiera la viteza,

Imi pare rau sa aud asta - eu nu am avut aceste probleme. 

Repet - probabil ca fostul proprietar fie nu a avut grija de ea, fie a facut ceva cu masina si nu stii - incident / lovita. 

Nu am avut nicio problema cu timoneria, nu am auzit niciodata oglinzile sa suiere la viteza. La niciun S60. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua. Eu o am de putin timp dar dupa aprox 2 luni impresiile sint foarte bune. in afara de "greierasii" de la parbriz nu am remarcat nimic din cele mentionate. poate o sa apara unele sau  altele ,insa un lucru e clar pt. mine : o sa o ingrijesc in mod serios. acum sint in Grecia Peloponez si pot sa spun ca a fost o placere sa o conduc. Am si eu 2 copii si ne-am descurcat foarte bine cu portbagajul (asta depinde de fiecare). In anumite momente mi s-a parut prea mare si ca are nevoie de mai mult spatiu pt. curbele mai strinse  dar erau strdute mai inghesuite deci nu masina e devina ci soferul care a bagat-o pe acolo. Insa asa cum spunea un coleg mai sus am ales acesta marca pentru siguranta. Asta a fost primul criteriu la mine despre o masina premium.Restul criteriilor sint secundare: piele,finisaje,crom....

P.S. inainte de a ma hotari la aceasta marca am dus pe cineva cu loganul ,si vorbind despre masini ,spune: "cind am luat masina pentru fata sa faca naveta am oscilat intre un Logan nou sau ceva second hand.  Daca era in Logan cind a intrat tirul in ea acum era moarta!"  asta afost momentul cind am decis sa iau marca asta .2 .am luat s60 ca e mai mare si nu s40 . poate daca as fi gasit as fi luat v60. cam asta ar fi. sper ca nu a, fost offtopic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat S80 cu mai putini bani decat S60-ul tau, am mers si cu BMW Audi etc inclusiv modele mai noi decat S80-ul meu si da...se incadreaza cu brio la premium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut Polestar 2017 si scartaie fetele de usa ca la Dacia 1300, deci e Premium insa pe hartie . 

Am revenit la 2004, alea macar sunt Premium din toate punctele de vedere . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit si o opinie obiectivă in atata subiectivism pe aici!si vine de la un pasionat si mecanic adevarat de volvo!da,intr.un fel masina asta te face sa te simti bine,sa.ti placa,sa investesti in ea,insa trebuie aratate si partile proaste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Bogdan s-a plictisit sa-i sufle in fund, acum nu mai e buna. :)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce insemneaza Premium , la ce va referiti concret, cind spuneti acest cuvint ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O firma cu pretenții de masini premium este atenta la materialele folosite,la  finisaje,le testeaza rezistenta la uzura,le proiecteaza sa reziste. n.ai vrea sa dai mai mulți bani pe o masina premium si sa.ti apara greierasi pe la usi,geamuri ,sa se exfolieze cromul de pe volan etc...sau probleme cu antifonarea... 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceste probleme sint  frecvente la marca Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 16/07/2018 at 9:27 PM, vinovatu000 said:

O firma cu pretenții de masini premium este atenta la materialele folosite,la  finisaje,le testeaza rezistenta la uzura,le proiecteaza sa reziste. n.ai vrea sa dai mai mulți bani pe o masina premium si sa.ti apara greierasi pe la usi,geamuri ,sa se exfolieze cromul de pe volan etc...sau probleme cu antifonarea... 

Miroase a cotet.

@Dinoco, pareri? :)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 14 ore, MMMihai a spus:

Miroase a cotet.

@Dinoco, pareri? :)))))

Masina miroase asa cum miroase si cel care o conduce .... parerea mea.

Mie-mi plac cei care-si spala masina la exterior 2 ore iar la interior in 5 minute-i gata.

 

Sa revenim la intrebare, S60-ul este la fel de "Premium" cum sunt cele din aceeasi gama de preturi (sau tot pe acolo), A4, C-ul de la Merc, Passat-ul si tot asa.

N-o poti compara cu un S80, clasa E sau cu un A6 ca-i alta gama si alt pret.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aceste probleme sint  frecvente la marca Volvo .

Erau .

Toate mașinile Volvo MY2019 sunt premium din cap pana in picioare.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now