Cristianbds

Inlocuire bec pozitie s60 - 2005

7 posts in this topic

Buna,

 

Am un bec de pozitie ars, pe partea pasagerului. M-am tot chinuit, dar mi-am prins urechile ... singura gaura care ar da spre becul respectiv este de 4-5 cm, mult prea mica pentru a putea face ceva acolo :) A schimbat pana acuma cineva? Ceva tips? :)

 

Masina este volvo s60, 2005, farurile sunt cu xenon.

 

Multumesc frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se da jos gitul vasului  pentru lichid de parbriz , e fixat cu un torx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea aia am facut-o, dar nu im dau seama pe unde ar trebui sa demontez becut si cum :) Am gasit o chestie care pare a fi becul de pozitie (acelasi loc cu becul de pozitie), dar nu imi dau seama cum se demonteaza ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu a fost nimeni nevoit sa il schimbe? Am incercat la service, dar mi-au cerut intre 400-600lei, ceea ce mi se pare absurd de mult pentru un bec care costa 2 lei (intr-un fel se justifica pentru ca trebuie sa dea jos bara fata + grila, dar ... ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa lungi incercari am reusit sa schimb becul de pozitie, poate ajuta pe cineva ...

 

Se schimba prin ultimul orificiu, o gaura cat sa-ti intre 2 degete. In interior muti cablurile intr-o parte si incerci sa simti unde este becul (eu m-am folosit de camera telefonului). Odata gasit, are o tija de plastic mica pe care o apesi si o misti putin stanga/dreapta cat sa iasa din orificiu, dupa, tragi incet de cabluri si voila ...

 

Este migala, foarte multa migata, mi-a luat undeva la 4 ore pana am reusit sa-l schimb, dar daca il schimbi o data, a 2-a oara dureaza 5 minute ...

 

Spor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bara fata se da jos in 10 minute, dupa care mai sunt 4 suruburi la far, adica inca 3 minute. Deci toata operatiunea nu trebuie sa dureze mai mult de 30 minute. Deci nu inteleg de ce ti-a cerut la service 400-600 lei. In alta ordine de idei, gasesti pe forum manualul de utilizare, in care gaseai cum se schimba becul, dar mai bine iti rupi degetele 4 ore, decat sa cauti un pic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now