mariusdaniel

O nouă poveste începe

68 posts in this topic

Iată că a venit și vremea să schimb mașina, după 15 ani de bună conviețuire cu modelul S40. Așa că, de două săptămâni, conduc un nou și frumos XC 40.

Primele impresii sunt excelente, iar după circa 1.000 de km. încă mai descopăr lucruri noi la acest model. Este un T5 cu transmisie automată (8 trepte), AWD, 2,0.

Deocamdată nu am mai văzut alte modele similare pe stradă.

Toate bune și frumoase, doar că nu pot beneficia încă de sistemul Android Auto din dotarea mașinii, pentru că nu e disponibil pentru telefoanele mobile în România. Sper să apară cât mai curând această aplicație în Magazin Play. în rest, totul merge ca la carte, inclusiv serviciul (aplicația) Volvo on Call.

Pe când o întâlnire la Polivalentă?

 

 

Volvo XC40 T5 AWD.jpg

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O primă întrebare, la care sper să-mi răspundă eventual, cei cu XC60 si XC90 modele noi. 

Navigația nu are decât limba engleză la ghidare vocală? Nu găsesc o setare pentru limba ghidului vocal...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos, este o masina foarte frumoasa. Ai facut o alegere excelenta cu combinatia de culori.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Să te bucuri de ea@marius fara incidente!

Sunt curios daca va fi la fel de fiabila ca S40-ul.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit! :D
Sa te tina cel putin cat S40-ul, si cu la fel de multe batai de cap.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate că am eu baftă la mașini bune, sau poate contează și cum se exploatează și întreține, cine știe...

Că veni vorba de S40, sunt ferm convins că dacă ajunge pe mâna unui pasionat, mai trăiește cel puțin 10 ani.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie ! T5 automat, sper ca nu mergi "la consum" cu ea  :P

Abia astept sa o vad in...coarne si oase.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari ! S-o stapinesti sanatos !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 7/13/2018 at 10:06 PM, mariusdaniel a spus:

Toate bune și frumoase, doar că nu pot beneficia încă de sistemul Android Auto din dotarea mașinii, pentru că nu e disponibil pentru telefoanele mobile în România. Sper să apară cât mai curând această aplicație în Magazin Play. în rest, totul merge ca la carte, inclusiv serviciul (aplicația) Volvo on Call.

Aplicatia nu este disponibila in Play, dar o poti instala neoficial. In functie de arhitectura telefonului, gasesti aici varianta corecta:

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/#variants

Este pacat sa nu folosesti functia asta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, știu de acest apkmirror...Dar mă întreb, totuși, cînd ar putea apărea oficial în Magazin Play? Măcar de-aș ști ceva sigur că în x săptămâni sau luni apare și la noi...

Parcă nu aș instala ceva neoficial în mașină (de fapt, pe telefon, care va fi conectat prin cablu USB la mașină)...Dar mai reflectez la asta. Am citit un pic acolo și sper că pot instala versiunea pe 64 de biti, având în vedere că am un S7 Edge.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 15 ore, mariusdaniel a spus:

Da, știu de acest apkmirror...Dar mă întreb, totuși, cînd ar putea apărea oficial în Magazin Play? Măcar de-aș ști ceva sigur că în x săptămâni sau luni apare și la noi...

Parcă nu aș instala ceva neoficial în mașină (de fapt, pe telefon, care va fi conectat prin cablu USB la mașină)...Dar mai reflectez la asta. Am citit un pic acolo și sper că pot instala versiunea pe 64 de biti, având în vedere că am un S7 Edge.

In 2016 am avut de-a face cu prima masina cu Android auto. Suntem in 2018 si tot nu este disponibil oficial in Romania. Repet, functia este foarte tare si nu merita sa nu beneficiezi de ea. O sa uiti de navigatia masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamaaaa .... ce piesa.

S-o stapanesti cu placere, abia astept s-o vad.

De Android nu stiu dar AppleCarPlay merge la mine. La tine ai incercat si cu un Apple sa vezi cum merge sau e doar Android?

Nu e minunea de la Maglavit dar parca e pacat sa n-o ai chiar daca, dupa ce o instalezi o s-o folosesti putin spre deloc.

Eu in afara de Spotify nu prea m-am folosit de ea.

La android presupun ca merita si pentru GoogleMaps, la mine nu-i disponibil (nu-l da sistemul telefonului) iar hartile de la Apple sunt de kko.

Pe mine ma omoara faza ca trebuie conectata prin cablu.

Navigatia tot in engleza o am si eu, nu cred ca-i disponibila in romana. O sa intreb si eu zilele astea ca o duc la revizie.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc.

Nu am telefon Apple. Dar mașina are ambele aplicații (pentru IOS și Android). Din păcate, Android Auto nu e disponibil încă în România. La Apple, se pare că nu trebuie instalat nimic în telefon (or fi mai deștepți).

Folosesc mult streaming-ul de muzică  și podcast-uri (Deezer și Sound Cloud,  dar și radio online gen ABC Lounge și Radio Paradise), care merg excelent și prin bluetooth. Android Auto îl vreau pentru Waze și Google Maps, în principal. Apoi, cine știe ce o mai apărea. De exemplu, deja la Volvo on Call mi-a apărut și funcția de car sharing. 

În principiu, nu am nimic cu engleza, dar mi-e teamă să nu ratez vreo explicație când am nevoie mai mult de ea.

Poate ne vedem joi, la Polivalentă, ca în vremurile bune!

 

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

La AppleCarPlay, Deezer-ul nu apare SoundCloud nu stiu ca nu folosesc.

Nu apar automat la masina toate aplicatiile din telefon, doar unele sunt disponibile, cum vor Mariile lor Apple sau Google.

Din ce folosesc eu pe telefon imi apar in masina Spotify si TuneIn Radio plus aplicatia de muzica a telefonului.

Spotify e super dar cam scump si nu mi-am mai facut cont platit, merg pe ala gratis care e OK.

TuneIn dupa mine e una din aplicatiile de radio cele mai misto din cate am vazut/incercat si e moca.

Alte navigatii in afara de cea Apple care-i naspa nu merg (gen Waze sau Google maps)

Eu folosesc prin Bluetooth atat Spotify cat si TuneIn ca nu suport cablul ala aiurea si nici mare diferenta in calitate nu am observat intre AppleCarPlay sau standard pe bluetooth

Android eu n-am la masina, cand am luat-o nu era standard, am platit separat si fiind posesor/utilizator de Apple am mers pe AppleCarPlay.

Posibil la Android sa apara si alte aplicatii din telefon disponibile la masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce am citit, la Android Auto, merg toate aplicațiile din telefon care au legătură cu muzica și cu navigația. Îmi voi face timp să instalez aplicația, așa cum se poate acum (neoficial). Se pare că nu e prea simplu să instalezi din apkmirror, e ceva de butonat...

Da, TuneIn folosesc și eu pentru streaming radio, dar și aplicații dedicate de radio online.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Maurice said:

 

Alte navigatii in afara de cea Apple care-i naspa nu merg (gen Waze sau Google maps)

 

Incepand cu iOS 12 adica din toamna vor merge si hartile 3rd party (google maps , waze , sygic ...etc.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reușit să instalez Android Auto, cu APK Mirror. Abia aștept să-l testez la drum. Vă voi ține la curent, poate pe un topic dedicat.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum zicea Danyx-ul acum sunt disponibile pa Apple Carplay si alte aplicatii.

Din ce folosesc eu GoogleMaps, Waze, Deezer

Se misca foarte misto si Google si Waze, interfata cat si vocal-ul.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine mă disperă vocea feminină de la googlemaps. Vorbesc de Android. În rest, navigarea e ok. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, mariusdaniel said:

vocea feminină

#familiatraditionala

Share this post


Link to post
Share on other sites

:P, Nu am nimic cu vocile feminine, ci doar cu cea de la google maps, care se răstește la utilizator!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce am inteles eu pana acum din viata, asa vorbesc femeile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul am ascultat intotdeauna de femei deci vocea e GPS-ului e intotdeauna feminina si niciodata nu fac ce-mi spune.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now