cipriakos

Resetare senzor aditiv DPF volvo V50

4 posts in this topic

Buna ziua,

Sunt posesorul unui volvo V50 1.6d 2009.

Acum circa doua luni am ramas fara aditivul folosit la regenerarea flitrului DPF.

L-am inlocuit, am curatat filtrul, dar in continuarea a ramas in bordul ca exista o problema la sistemul de evacuare a gazelor. Pina ieri am mers fara probleme,  cind mi s-a aprins din nou in bord ca filtru s-a infundat.

Am vorbit la reprezentanta si mi-au spus ca degeaba am umplut rezervorul cu aditiv ca este necesar si resetarea senzorului de la rezervor, in caz contrar calculatorul nu va face regenerarea filtrului DPF si acesta se va infunda.

Intrebarea este daca cu interfata de diagnoza VOLVO VIDA DICE 2014D se poate face aceasta resetare?

In caz afirmativ, avand in vedere cat ma costa resetarea la reprezentanta si chletuielile cu deplasarea, ma gindesc sa achizionez si eu o astfel de interfata.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate si cu alt tester, nu doar cu Vida

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor,

Azi m-am uitat sub mașină să verific culoarea duzelor de la rezervorul de aditiv. Mașina este un v50 1.6D din 2010 februarie.

Spre surprinderea mea duzele sunt albastre iar conform căutărilor pe net ar trebui sa fie verde.

Ma poate sfătui cineva totuși ce aditiv sa cumpăr?

Atașez poze.

Vă mulțumesc. 02b483d30166efaea888c7f7db6ae9d6.jpgadc65ef8a368980295f377d69a8e8123.jpg053f684278bca933c5727b10ce3b4efe.jpg

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now