Sign in to follow this  
Followers 0
MihaiS60

Uzura mare placute frana spate

5 posts in this topic

Va salut,

 

    am observat ca dupa cam 25 de mii de km facuti in ultimul an de cand am innoit franele,circulat preponderent pe autostrada, placutele spate au o uzura avansata comparativ cu cele de pe fata. In acelasi sens am observat ca franele spate se inching mai mult decat cele de pe fata. Asteptarile mele erau fix pe dos. A nu se intelege gresit, nu are rotile blocate, nu se incing pana la nivelul la care sa miroase a incins sau a ars. Este insa sesizabil ca dupa un drum de 40 km autostrada pot pune degetul pe butucul discului pe fata, si desi se simte cald pot sa tin degetul pe el, pe cand pe spate nu poti sa tii decat 2-3 secunde. Ma gandeam sa imi iau un termometru fara contact, si sa fac niste masuratori mai clare, insa sper ca s-a inteles ideea. Franele le curat des cu sprey-uri pentru frane, bineinteles doar pe exterior.

S-a mai confruntat cineva cu aceste simptome?

Numai bine,

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Maurice, 

multumesc pentru raspuns. Ai idee daca este vorba de un defect de design sau este posibil ca sistemul de franare sa aplice intentionat mai multa presiune pe puntea spate?

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este urmatoarea, cat ar fi normal sa tina un rand de placute si cat de mult sunt tocite alea de pe spate?

Cine a facut placutele spate si cine cele fata, aceeasi firma, aceeasi textura sunt o mie de variabile de luat in seama.

Daca ne luam dupa "expertii auto" placutele trebuiesc schimbate in 20-30.000 km, foarte putin daca ma gandesc la cum le-am schimbat eu la XC70-XC90 masini de 2 tone cu cutie automata (cel putin la dublu distantei)

Mai apare si variabila pe unde mergi oras/autostrada cum franezi etc etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

placute si discuri originale, fata si spate. Masina circula preponderent pe autostrada, cu limitari de viteza intre 80-120kmh. Franarile sunt mai tot timpul lejere.  Pe spate uzura pare sa fie de 50%, in timp ce pe fata, maxim 30%.

Edited by MihaiS60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0