contdezactivat

Service-uri in Tg.Mures

37 posts in this topic

Mulţumesc de informaţii. Am trimis şi mail...poţi sa-l "treci cu vederea".

În principiu nu e vorba de bani, nu zic că sunt bogat, sunt chiar sărac

să zic aşa...şi de aceea deviza mea e "sunt prea sărac să îmi permit

lucruri slabe" - motiv pentru care caut un service, unde chiar dacă

e rata orară mai mare, să o facă bine şi să priceapă meserie.

Am întâlnit mulţi care se ascund în spatele cuvintelor: "merge şi aşa".

Nu ştiu să zic precis ce are. Eu tind să cred că ar fi vorba de tubulatură,

căci tot cu ea am avut probleme se pare...dar e doar un raţionament...

De aceea am şi deschis un topic la V50/S40 2004 - ...

Edited by N3cks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Eu am fost de mai multe ori la Bosch în Sîngiorgiu de Mureș (ieșirea din oraș spre Reghin) este service multi-marcă dar au mai trecut pe acolo și Volvo-uri. Mare lucru la motorul meu nu au făcut până acum, am avut o bobină de inducție dusă pe care au depistat cu testerul (pe care am schimbat-o ulterior eu) și cam atăt. Specific pentru problema ta nu pot recomanda un service pentru că nu am fost în situația ta dar dacă nu este de la furtunul de la intercooler și ai nevoie de o diagnoză/tester au cei de la Bosch și au și oameni care știu să o folosească.

Eu am fost mulțumit de ei, o să ai nevoie de o programare (cred că se poate și telefonic), legat de preț sunt cam...mari.

Site-ul lor:

http://www.bcss.ro/ - la contact găsești mai multe metode de contact și adresa lor.

Edited by arpi2390

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc de sfat!

Nici nu ştiu cum să fac. Ideea e că personal nu ştiu în ce măsură

poţi să descoperi o fisură în tubulatură fără un tester.

Eu doar presupun că acee e problema. Dacă se poate depista

"manual" e ok, dacă nu..atunci da, trebuie tester.

Cum marţi trebuie să fiu la Cluj, probabil am să plec altfel

şi las maşina la Mureş şi o va duce cineva la service-ul care

îl voi alege la îndrumările voastre.

Până acum sunt cel al d-lui Calimani şi dacă trebuie "peticită" tubulatura

atunci dl. Lotzo. Dacă vreau/trebuie şi diagnoză atunci în Sangeorgiu de Mureş.

Tocmai am fost la o tura scurtă să văd cum se comportă...n-aş paria că ajung foarte departe cu ea

sau mă voi chinui...pe mine şi maşina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu tubulatura se poate verifica "la mana". Cineva tureaza masina (2500-3000 rpm) si tu apesi pe furtune (turbo si intercooler). Daca furtunele sunt foarte tari inseamna ca nu pierde presiune, daca le poti strange in mana, atunci pierde presiune pe undeva. Pe la o I,binare, un furtun spart sau chiar intercooler spart

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci calimani are un service foarte dotat si e foarte meticulos si priceput ca mecanic , nu e expert volvo in sensul in care in curtea lui predomina vw , audi ,skoda .dar cand am fost sa imi faca distributia a verificat cu un guide de service volvo , si a desfacut exact ce trebuie si cum trebuie , de aceea daca e o chestie mecanica ca nu o pot rezolva eu merg la el , acuma tester volvo nu stiu daca are , dar cred ca pe v50 merge si delphi care e multi marca ...

bine urmarind tubulatura se si vede ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc de sfaturi tuturor.

Deci până la urmă nu e nevoie de tester...dacă ai acces la tubulatura cum trebuie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul furtunelor, insa probleme pot fi si de la: turbo, EGR, injectoare, etc, care se dscoera mai greu, fara tester

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci tester e mai ok, mai sigur... am inteles. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc tuturor pentru suport (mailuri, PM-uri, dispoziţia de a fi sunaţi)

chiar dacă au fost zile de sărbătoare!

Cum eu am plecat la Cluj, am lăsat maşina îm grijă la Tg-Mureş.

Azi de dimineaţă a fost dusă la BOSCH - Sîngiorgiu de Mureş.

Alegerea service-ului n-a fost tocmai uşoară, chiar şi cu ajutorul vostru.

Dar însumând datele aceasta a fost alegerea.

Aştept rezultatul şi soluţiile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare Tg Mures!

Sunt in cautarea unui service la care sa fac schimbul de ulei+filtre la xc60(am un program complicat care ma tine de luni pana joi in Tg Mures si m-amm gandit sa profit de timp si sa imi rezolv schimbul).

Ma poate ajuta cineva cu un nr de telefon al unui service auto unde sa imi schimbe uleiul si filtrele, tot o data sa reseteze intervalul in bordul masinii?

Sunt cam prins de timp...(as vrea sa o rezolv maine:)  ).

Am incercat deja(dupa ce am citit inainte aici) sa fac o programare la ce am gasit mai sus... dar fara succes:

Service Bosh- intra in concediu de joi(maine sunt plini)

Remo impex- nu mai exista

Dl Calimanii- este foarte ocupat, nu poate prelua nimic nou(nici macar nu a specificat cam cand ar putea fi deranjat iar....

 

So....apelez la forumisti(dupa ce forumul m-a dus la cele trei solutii de mai sus) poate imi pot da o sugestie

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema este uleiul , daca vrei volvo oem trebuie sa mergi la Materom sau pt castrol la XEDEX , altfel ma indoiesc ca gasesti vre-un service care sa aiba ulei specific volvo pe stoc.

service care sa schimbe uleiul efectiv avand piesele gasesti (daca gasesti ulei , te indrum si spre un service).

de resetat se reseteaza simplu intervalul de service (cauta pe youtube) daca nu te descurci ti-l pot reseta eu . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 30.08.2008 at 10:21 PM, 780-ul said:

  Salut! Salut! Chiar daca am vandut volvo-ul mai dau cate o geana pe forum.Dl. Balasz esete mecanicul meu,as putea spuen de 3-4 ani colaborez cu dansul.In materie de motoare DIESEL e ff priceput iar la VOLVO.....este AS !

  Andras 244 te-am vazut vineri seara pe la camine.....insa ignori Jeep-urile.. ;)

Ai un nr de tel Pt D-l Balasz? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now