Sign in to follow this  
Followers 0
djionut

Ce s-a mai stricat la masina, cu sau fara vina ta? 2

4 posts in this topic

Intrucat vechiul topic era foarte incarcat si se bloca la o postare noua, am creat o continuare (partea a 2-a).

De cateva zile, la apasarea pedalei de ambreiaj se aude un scartait / fluierat / suierat. :( Cred ca rulmentul de presiune e pe duca. Desi masina trage perfect, urmeaza sa ma duc la service sa-i schimb kit-ul complet de ambreiaj, daca tot se umbla acolo (banuiesc ca n-a fost desfacut niciodata).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am luat masina din service :)

Au gasit rulmentul de presiune facut praf. Acum nu se mai aude niciun zgomot la apasarea pedalei de ambreiaj si tine mult mai sus, iar trepidatiile si smuciturile de la plecarea de pe loc au disparut complet (aproape ca nici nu se simte cand cupleaza).
Am facut 3 ani de cand am luat masina si pot spune ca asta e prima interventie majora in service.

IMG_20180916_114744.thumb.jpg.9226dbc9f4

Poza: 16.09.2018

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut baieti. V-a fost dor de mine? 

Am plecat singur de acasa spre Elvetia cu bicicleta in portbagaj in cautare de liniste si plimbare. Sa o numim road trip. Am ajuns in Elvetia in Zürich mai exact iar la o trecere de pietoni am fost nevoit sa opresc mai brusc cand deodata.....

Noroc cu ADAC-ul. Am ajuns acasa cu trenul ....de fapt trenurile. Hai ca va si spun cate trenuri am schimbat. Zürich-Schafhausen schimb Schaufhausen-Singen (DE) schimb Singen- Konstanze schimb Konstanze Radolfzell schimb Radolfzell -Friedrischafen schimb Friedrischafen- Ulm schimb Ulm- Stuttgart schimb Stuttgart- Ludwigsburg.  Road Trip cu trenul fac pariu ca nimeni nu a mai facut. :) momentan masina se afla in Elvetia la un service volvo. Am refuzat repararea acolo pentru ca va fi foarte scump iar ADAC-ul o aduce acasa candva. Deocamdata ne plimbam cu loganul. Asta da bafta

20190827_195027.jpg

20190827_185454.jpg

20190827_185441.jpg

20190827_185436.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow! Nasol moment :( 
Sa inteleg ca au iesit piulitele de pe surub?
Oricum, ciudata prindere a basculei de lonjeron; toata presiunea e pe filet, la franare.
La V40 surubul e longitudinal, iar la franare, toata presiunea se face pe surub in sine.
Bafta cu reparatia !
s-l1600s.jpg.0be24921f507035e2e2f1af3c71

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0