TitiB

Motoras clima/ clapete dirijare aer bord și picioare

3 posts in this topic

După câteva atenționări ca se chinuie sa schimbe poziția capetelor, motorașul de mai jos s-a blocat într-un final, afectând dirijarea aerului pe la picioare și în bord.

14e0f59472dc85d6f5159bbb1fe7df17.jpg

29d1b039898d78b7a0c6de736ad373a3.jpg

Am încercat in vara o recalibrare, dar fără succes. Cu multa ambiție l-am dat jos fără sa ajung încă la demontarea bordului. Capetele se mișcau foarte greu, le-am uns pe unde am avut acces și și-au mai dat drumul. Motorașul se învârte, merge, dar nu avea putere sa învârtă melcul ala care actiona capetele.

Am 2 intrebari pentru cunoscatori:

1 - Dacă-l strâng bine în mana îl blochez, nu se mai mișcă. Ar trebui sa fie mai puternic de atat?

Cu motorașul scos din poziție, când melcul se afla la capăt de cursa, depun destul de mult efort să-l aduc inapoi din poziția aia și ma gândesc ca și motorașul trebuie sa aibă ceva putere.

2 - dacă schimb motorașul, ung clapetele și-l montez la loc, o recalibrare este de ajuns pentru a rezolva problema?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna! Imi poti spune cum ai procedat pentru a ajunge la motoras fara a da jos bordul? Am aceeasi problema si nu imi sirade ideea de a demonta bordul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact la fel am si eu problema. Tot cu acel motoras/flapsuri. Merge foarte greu si nu comuta cald/rece   cred ca flapsurile sunt blocate (la mine)

Se da jos bordul greu ? Stie cineva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now