Brava

My 850

161 posts in this topic

asteptam drumul spre mare - poate intr-o sambata cind se face si o intilnire in Constanta (sper sa vina mai multi doritori - decit de obicei)  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc baieti  :-* Cum se face mai cald mergem la mare  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noua mea trapa  :love10:

Stau si ma uit pe aici si cand vad cum arata masina cand am luat-o si cum arata acum ..... simt o soooper satisfactie  ;D

post-1287-12877877961889_thumb.jpg

post-1287-12877877967664_thumb.jpg

post-1287-12877877972179_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate acum 2 zile am lovit masina , nu foarte rau dar e lovita :(

A fost vina mea nu l-am vazut.. batea foarte rau soarele din spate , era ud si lucea tot pe jos , respectivul avea viteza foarte mare ca se grabea sa ajunga la servici , ma rog , eram parcat respectivul m-a depasit la mm si cand am dat sa deschis usa , am deschis-o cu el cu tot , oricum nici nu apucasem sa o deschid 10 cm .

A fost foarte nasoala senzatia , brusc , intr-o fractiune de secunda sa am trezesc plin de cioburi . Respectivul avea o Bora si i-am strabat aripa fata , usa dr fata , geam dr fata si oglinda . Foarte de treaba , masina lui era de la firma deci nu a fost mare problema si apropo tipul este motociclist su cu toate astea a fost foarte intelegator ref la situatie nu a injurat nu a tipat , efectiv s-a comportat exemplar .

Si ironia sortii ieri am lovit si mini D5-ul ( nu eram eu la volan ) .. la semafor a fost un fel de gang bang :lol: O Doamna , a vazut ca sclipea ceva intr-o vitrina si n-a mai vazut ca lumea se oprise la trecere si la 30 40 km/h a intrat intr-o Celica si celica in MiniD5 defapt a intrat sub el :lol: Tipul cu Celica ungur de ungur de la ungaria cu masina ungureasca :lol: a venit cu translator , tot ungur . Sincer mi-am schimbat parerea despre ei , nu se compara cu cei de la noi , foarte civilizati si politicosi .

Acum si cateva poze cu Volvo

post-229-053408200 1299838755_thumb.jpg

post-229-085285000 1299838788_thumb.jpg

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai la mine :

-o mina intinsa,un regret pentru ceea ce ai patit,o usa,un miner si un geam.

-poti trece peste orgolii sau poti veni sa iei ce iti trebuie.

-cind ajunge pragul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un update de viitor :P

Strut bar ( e pe vine ) :D , radio cd SC816 ( il avem ) :D , eleron ( e pe vine ) :D , siiiiii T5 ( e pe vine )

Share this post


Link to post
Share on other sites

abia astept sa te vad in haine de ''t5''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Metalele se indreapta pietene ! Bine ca a fost doar o portiera ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Am citit partial topicul tau, si am vazut ca ai facut o treaba de minune. Cum a mai zis-o cineva pe aici, ai salvat un 850 de la degradare :) Felicitari pentru munca depusa si sa te tina mult si bine masinuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am montat eleronul , difuzorele spate si strut barul pe fata , toate sosite din USA de la Dragos .

post-229-0-62264000-1312353119_thumb.jpg

post-229-0-78161500-1312353128_thumb.jpg

post-229-0-79090100-1312353155_thumb.jpg

post-229-0-87247400-1312353164_thumb.jpg

post-229-0-63999300-1312353181_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am mai intrat demult pe aici, vad ca ai montat eleron pe ea. Ma bate gandul s-o fac si eu, si vreau sa te intreb cat te-a costat eleronul, si cum sa-l montez? Se fac gauri in portbagaj pentru suruburi? Cablul de stop la ce il unesc?

Apropo, ce ai schimbat pentru facelift inafara de faruri? Portbagajul trebuie schimbat?

Merci mult si asfalt curat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt niste cleme in care intra suruburile,nu se gaureste tabla. E desteapta treaba,daca slabesti clemele alea poti sa iti muti tu eleronul mai in fata sau in spate dupa cum ai chef, tinand cont de estetica sau aerodinamica. Mie imi place sa il tin aliniat cu inceputul portbagajului ca sa pastreze aspectul patratos. La altii l-am vazut tras de tot in spate, atarnand peste portbagaj, ca o streasina mica..:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal, pe langa clemele laterale de care spune Tommyta, intre eleron si portbagaj se pune si o banda adeziva cu fata dubla. VOLVO vinde un kit de montaj. Nu este necesar sa schimbi portbagajul daca iti schimbi stopurile.

Edited by DragosGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tommy, clemele la ce-s? La eleron? Intrebarea mea e cu ce se prinde eleronul de capacul portbagajului?

Daca este vreun desen/poza sa ma lamuresc si eu, ca nu prea am inteles :sorry:

Dragos, merci. Eu ma gandeam ca daca schimb optica spate pe una de la facelift, voi fi nevoit sa schimb si portbagajul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,la eleron si se prind la tabla portbagajului pe laterale. Eleronul se pinde de portbagaj cu ajutorul clemelor prin intermediul a 2 suruburi fiecare. Exista un cauciuc dur acolo in care intra suruburile si strang clemele pe tabla.

Edited by tommytza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tommy, aha, m-ai lamurit. Nu stiam ca se prind pe lateralele porbagajului, credeam ca pur si simplu deasupra. Avea un prieten unul after-market (ceva de genu http://www.nicedeals.co.uk/body-kits/Volkswagen/vento-boot-spoiler-1p.gif) si se prindea in suruburi prin tabla portbagajului, si mi s-a parut ca si aici la fel sta treaba.

Merci pentru informatie, n-o sa mor prost :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere! Ala din poza e un sistem total diferit,,,

Edited by tommytza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am mai intrat demult pe aici, vad ca ai montat eleron pe ea. Ma bate gandul s-o fac si eu, si vreau sa te intreb cat te-a costat eleronul, si cum sa-l montez? Se fac gauri in portbagaj pentru suruburi? Cablul de stop la ce il unesc?

Apropo, ce ai schimbat pentru facelift inafara de faruri? Portbagajul trebuie schimbat?

Merci mult si asfalt curat :smile:

Scuze , acum am vazut post-ul tau .

Eleronul a costat 50$ din State ( mi l-a luat Dragos ) , se prinde cu 2 cleme originale si banda dublu-adeziva )

Cat despre face-lift ... masina mea a fost din fabica cu face-lift Alter 2 ( 5 prezoane la roti , faruri mai mici cu becuri H1 , plus diverse ) , in schimb eu i-am schimbat stopurile de pe spate cu unele din 1995 ( cand s-a facut al-II-lea face lift )

Acum sa fac si un update ... sper ca saptamana asta sa-i montez un motor 2.0 20V 144 HP :D

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revenim .... din pacate motorul de 2.5 10V it's dead sau hai sa nu o luam asa , merge din ce in ce mai prost si pe langa asta m-a lasat si pompa de servo . Asa caaaaaa , poimaine ma apuc sa o fac bucati ( din nou ) sa-i pun un motor 2.0 20V si sa o facem iar ca noua .

Ca idee motorul refacut are pana acum cam 60k km si de pe la 30k a inceput sa se dea putin cate putin pe ulei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii faci autopsie sa vezi care-i cauza ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gaseste un motor ce functioneaza bine ,il vezi cum se misca etc si apoi sa il pui pe masina.Sa faci si sa desfaci ,refaci un motor uzat cu piese noi nu merita efortul si nu rezista mai mult de citeva zeci de mii.Te amagesti doar.Motoarele , odata desfacute iti iei adio de la puterea data de fabricant ,fiabilitate etc.Si In general vorbesc nu doar de cele de 850.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident ca asta am sa fac , sincer si eu sunt curios , oricum mizez pe simeringurile de supapa , dar ....ramane de vazut .

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brava, chiar brava pentru initiativa de a instala un motor de 2.0 20V. Vor fi aproape surori :D

Ai gasit deja motorul? La ce pret e (daca nu e secret)? un swap cu T5 nu te-ai gandit? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now