MihaiS60

Resetare nivel ulei dupa schimbul de ulei

12 posts in this topic

Aveti idee daca este nevoie de o resetare a senzorului de nivel pentru ulei, sau vre-o procedura de recalibrare dupa ce se schimba uleiul? Mi-am propus sa fac un schimb de ulei intre intervalele oficiale Volvo, adica la 15.000 km. Am gasit acelasi ulei ca cel folosit de reprezentanta, FUCHS TITAN 0W30, am si filtrul original. Din ce am citit intr 5.9 litrii. A mai incercat cineva procedura pana acum?

S60 2012 Diesel D3 163CP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ce reprezentanta folosesc uleiul asta (eu nu am auzit de uleiul asta)? La noi (reprezentanta Volvo) folosesc Castrol sau ulei OE

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 07.11.2018 at 9:27 AM, MihaiS60 a spus:

Reprezentanta La Linea din Köln

Link Ulei FUCHS

traiam cu impresia ca in reprezentante se folosesc doar consumabile recomadate de producator, dar daca respecta normele...resetarea intervalului de service se face in reprezentanta (in cadrul reviziei)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Din ce vad eu, acest ulei este certificat  VOLVO VCC 95200377 , presupun ca este un ulei recomandat de producator. 

Intrebarea mea este legata de o resetare/recalibrare a senzorului de nivel. resetarea intervalului de service mentionata de tine se poate face apasand acel buton din cluster, dar nu asta este problema mea. Practic eu nici nu vreau sa resetez acel interval, pt ca o sa merg la reprezentanta cand se implineste anul sau 30.000km. Ceea ce vreau eu, este sa fac pe cont propriu un schimb intermediar de ulei pentru binele motorului. Sunt genul de posesor auto care isi ingrijeste masina si tinand cont ca face cel putin 30k km pe an, as vrea sa ma tina cativa ani buni.

numai bine,

Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singurul ulei recomandat de producator pe langa cel OE este Castrol. Restul este cancan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, ai idee cine este producatorul original al uleiului OE?

Eu in masinile mele nu mai bag Castrol de multi ani. Posibil sa fi ramas ca un obicei bazat pe proasta experienta pe care am avut-o in trecut cu uleiul Castrol. Nu as vrea insa sa continuam discutia in sensul acesta, pentru a nu deturna continutul original al topicului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe afara reprezentantele folosesc si alte uleiuri, atat timp cat au certificare de la producator. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut schimbul. Nu este nevoie de nici un reset, sau readaptare. Citeste singura noul nivel de ulei, dar dupa un timp. Eu am pus initial 5 litrii, iar mai tarziu cand am verificat, nivelul era la jumatate. Dupa inca jumatate de litru a fost in regula. Deci cam 5.5 litrii intra la dieselul de 2 litrii. Oficial 5,9.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now