16 posts in this topic

Salut

De aproximativ 2 luni am intrat in posesia unui v60 D5 (D5244T10) 2012 echipare summum, 115.000 km la mom achizitiei. Un mic upgrade de la batranul c30 care m a plimbat peste tot 5 ani de zile :). Momentan a luat o pauza. 

Masina in cauza este una de romania, achizitionata de la primus in 2013 de catre fostul proprietar.Istoric doar in reprezentanta, intretinuta destul de bine.

Per total sunt foarte multumit de alegerea facuta. Am sa trec in revista mai jos ceea ce imi place, si ceea ce nu(lucruri subiective si oarecum minore).

What i like:

Acceleratia brutala mi a placut inca de la inceput, venind de pe 1.6d, am simtit o asa prima luna, acum m am obisnuit cu ea :)

Sunetul D5 ului este superb atunci cand ii dai pe cocoasa

Scaunele sunt superbe si deosebit de confortabile

Spatiul ... e speechless mai ales atunci cand rabatezi bancheta spate.

Camera de mers cu spatele, nu credeam ca am sa ma obisnuiesc cu ea atat de mult, o vedeam inutila initial.

Sistemul audio se aude mult mai bine decat in c30 (cu toate ca e tot high performance).

Chestii care le am descoperit si nu mi plac/le voi fixa curand:

Manerul de la usa soferului (cel din interior) trozneste destul de enervant (eu avand obiceiul a mi sprijini cotul in el in timpul mersului)

Schimbatorul scoate un scartait mai mult decat sesizabil mai ales in treptele 1-2 (posibil s a dus vaselina de la mecanismul de sub consola (voi fixa atunci cand voi acea timp si rabdare sa desfac consola -din pacate alta solutie in vida nu e)

Camera de marsarier are nevoie de un filtru  pentru a functiona atunci cand afara sunt mai mult de 10-15 grade- lucru care nu s a putut fixa pe garantie, cei de la primus nerecunoscand defectul la momentul aparitiei lui , undeva prin 2014)

Broasca de la sofer are buba arhicunoscita platformei P3 , cand nu vrea ea, nu se inchide.

Cand ploua mi se uda mochetele (sofer si pasager), fara a se uda parbrizul pe interior, posibil parbriz dezlipit. Scurgerile trapei se elimina, testate cu sticla de 2l de apa si sunt ok.

Un ventil de la etrier blocat -nu s a putut face schimbul de lichid.

Investitii facute in masina pana la momentul de fata: 

-Placute+discuri de frana fata+ spate

-Distributie de 6 ani - recomandata de reprezentanta

- Schimub de filtre si ulei

Pe viitorul apropiat, urmeaza flanse si rulmenti fata

Overall , masina imi place f mult si nu regret nicio secunda alegerea facuta.

Atasez si o poza cu ea, un utilizator frecvent al forumului o va recunoaste, mai ales dupa jantele de vara ;)

Cheers!

 

6D9DC2D9-4A07-4B4E-956D-B17EF12231CD.png

Edited by trancenergy
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 22.12.2018 at 10:18 PM, trancenergy a spus:

Camera de mers cu spatele, nu credeam ca am sa ma obisnuiesc cu ea atat de mult, o vedeam inutila initial.

Sistemul audio se aude mult mai bine decat in c30 (cu toate ca e tot high performance).

Chestii care le am descoperit si nu mi plac/le voi fixa curand:

Manerul de la usa soferului (cel din interior) trozneste destul de enervant (eu avand obiceiul a mi sprijini cotul in el in timpul mersului)

Schimbatorul scoate un scartait mai mult decat sesizabil mai ales in treptele 1-2 (posibil s a dus vaselina de la mecanismul de sub consola (voi fixa atunci cand voi acea timp si rabdare sa desfac consola -din pacate alta solutie in vida nu e)

Camera de marsarier are nevoie de un filtru  pentru a functiona atunci cand afara sunt mai mult de 10-15 grade- lucru care nu s a putut fixa pe garantie, cei de la primus nerecunoscand defectul la momentul aparitiei lui , undeva prin 2014)

Broasca de la sofer are buba arhicunoscita platformei P3 , cand nu vrea ea, nu se inchide.

Cand ploua mi se uda mochetele (sofer si pasager), fara a se uda parbrizul pe interior, posibil parbriz dezlipit. Scurgerile trapei se elimina, testate cu sticla de 2l de apa si sunt ok.

Un ventil de la etrier blocat -nu s a putut face schimbul de lichid.

Pentru camera spate un sfat ar fi sa o schimbi (si cele de BMW sunt compatibile).

Scurgerile trapei se curata cu aer comprimat

Mergi la un service serios si iti rezolva problema cu etrierul; eu cred ca nu au scule sau oameni priceputi...sau ambele

Doamne ajuta!

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

O stiu foarte bine :) - ma bucur mult ca a ajuns la tine - sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca numai bucurii!

Sa stii ca masina a fost intretinuta ca la carte - inclusiv detailing. 

Sper sa rezolvi toate neajunsurile astea mici - masina merita din plin. 

 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi masina a primit anvelope de vara. 

Am ales PilotSport 4 pentru ca am fost multumit de prestatia stramosului din generatia 2.

 

618CEBDE-7578-4064-9FAD-903B70B4E088.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 13 ore, trancenergy a spus:

Si a vizitat si rudele :)))

 

4293D75F-7F37-4603-A35D-ED0BD2008F94.jpeg

rudele lui sunt cei de la Geely...:P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 18 ore, trancenergy a spus:

Astazi masina a primit anvelope de vara. 

Am ales PilotSport 4 pentru ca am fost multumit de prestatia stramosului din generatia 2.

 

618CEBDE-7578-4064-9FAD-903B70B4E088.jpeg

Eu am ales 4S :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 23 ore, Vicu a spus:

Eu am ales 4S :P

Ti`a placut tie mult afonu` ala si ai ramas la 4S :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 25.03.2019 at 8:52 AM, trancenergy a spus:

Ti`a placut tie mult afonu` ala si ai ramas la 4S :D

:huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/23/2019 at 2:02 PM, trancenergy said:

Astazi masina a primit anvelope de vara. 

Am ales PilotSport 4 pentru ca am fost multumit de prestatia stramosului din generatia 2.

Foarte buna alegere - am avut PS4 si am fost extraordinar de multumit de ele - pe asfalt uscat lipesc masina de drum.

Si jantele sunt frumoase - am avut grija de ele - sa ai si tu grija de ele la fel. 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 7 minute, maverick a spus:

Foarte buna alegere - am avut PS4 si am fost extraordinar de multumit de ele - pe asfalt uscat lipesc masina de drum.

Si jantele sunt frumoase - am avut grija de ele - sa ai si tu grija de ele la fel. 

Mersi,

Jantele vor vedea sezonul viitor putin pistolul de vopsea, pentru ca una dintre ele are buza un pic masacrata in urma unei pene in toamna trecuta :)

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana aceasta masina a suferit o operatie de cataracta. Cu ajutorul Faruri custom Romania am schimbat lupele din faruri cu unele originale noi, Valeo. Acum am lumina, practic faruri noi.

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 11 ore, trancenergy a spus:

Saptamana aceasta masina a suferit o operatie de cataracta. Cu ajutorul Faruri custom Romania am schimbat lupele din faruri cu unele originale noi, Valeo. Acum am lumina, practic faruri noi.

Salutare.

Spune ne si noua, te rog, de ce le ai schimbat si cat te a costat?       Si la mine parca se vad lupele putin incetosate, cand ma uit la ele de aproape.

Edited by dann

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, dann a spus:

Salutare.

Spune ne si noua, te rog, de ce le ai schimbat si cat te a costat?       Si la mine parca se vad lupele putin incetosate, cand ma uit la ele de aproape.

Pai pentru ca xenonul in timp, daca nu e schimbat la timp si se trage de el pana se arde, ajunge sa parleasca reflectorul si din xenon ajungi sa crezi ca ai halogen (lumina galbena si ineficienta pe asfalt negru/ud). Pretul ti l face in functie de ce lupe ai pe masina. Ia legatura cu ei, ii gasesti pe fb si sigur iti vor face o oferta buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@trancenergy un mic reminder pt tine, masina este MY 2011 nu 2012, dacă era 2012 avea mai multi cai si niste senzori in plus la motor . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now