daniellu

motorina contaminta

4 posts in this topic

Va salut dragi colegi, vin la dvs. cu o problema:

Am imprumutat 2 recipienti (2 bidoane plastic de 28 litri fiecare) unui amic, in vara. Are un garaj iar in garaj o sobita de aia cu ulei ars. Si-a adus ulei, zice ca a spalat bidoanele, s.a.m.d.
Un alt amic, mi-a cerut bidoanele de curand sa-si aduca niste motorina cu ele. I le-am dat si acum omul ma suna ca motorina dupa ce a pus-o in recipienti e "neagra", ce draq a fost in bidoane ? Am derulat telenuvela, ce sa-i zic ?... 
Acum intrebarea este : poate folosi motorina aia asa urata cum este. Poate fi decontaminata ? Sunt aproape 60 de litri, paguba-i cam mare, am vrut sa fac un bine si acum sunt vinovat.

Am mai postat pe un forum, acolo vina era a omului ca fura motorina, dar eu vreau raspunsuri.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te mai obosi. Nu e nicio paguba, daca e asa cum ai scris si pe alt forum... Auzi tu, hotul pagubit...

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a rezolvat. Amicul meu mecanicos care a murdarit bidoanele a improvizat un sistem dintr-o pompa de motorina (ce se afla in rezervor la diesel), 1,5 m de furtun si un filtru carburant folosit. Motorina a fost filtrata cu succes.

Lumea cere sfaturi si astepta raspunsuri la subiect, nu postari gratuite. De ce nu raspundeti si colegilor ce au probleme cu ambreiajul, EGR-ul sau FAP ca sunt..."nestiutori" sau ca nu folosesc cum trebuie masina ?

Masina a fost utilizata intr-o conventie, la inceputul acesteia avea (aproape) plinul facut de proprietar iar la final la s-a socotit si trebuia sa-si mai ia 60 de litri de motorina ce nu mai incapeau in rezervor. 

Un An Nou mai bun sa aveti, dragi colegi !

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now