Grec

Sfat achizitie volvo xc 70 model 2004-2007

16 posts in this topic

Salutare la toată lumea!..multumesc pentru acceptul dat pe forum. 

Vreau sa achiziționez un volvo xc 70 seria 2004 - 2007. Foarte multi prieteni zic sa stau departe de acest model. Mentionez ca eu ma aflu in Norvegia iar aici singura masina care nu face rugină di  cate am vazut e Volvo. Nu am avut pana acum masina Volvo. M-ar interesa câteva  aspecte legate de acest model..motor 2.4 d5 cutia de viteze si sistemul 4wd cu grup Haldex. Mentionez ca masinile care intenționez să le văd au chilometraj original cu carte service de la 200.000 la 320000.  Astept răspunsuri...multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, din pacate rugina la masinile de Norvegia nu se vede pe afara insa pe dedesupt e cam jale . 

Recomandarea mea este 2.5T, e fiabila .

Atentie insa, Volvo in Norvegia e scump de reparat . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da asa e ....Da sa sti ca aici la cam trateaza in fiecare an pe dedesubt cam majoritatea. Dar cum am mai spus e singura care nu are rugină. Am vazut câteva dar fugi de preturi...la masini nu ai ce motiv sa le dai pt ca volvo la conditile climatice de aici se mentine impecabil optic. Dar nu am avut pana acum si nu stiu motorul diesel si cutia automata 6+1 ce defecțiuni majore ar putea avea în timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt ceva problene la motor, iti recomand motorul E3 de 163 cp si cutie in 5 trepte .  

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 minutes ago, BogdanG said:

...salut...poimaine merge sa bad buna din 2005 cu 240 000km la bord..carte service + proprietarul e si mecanic la reprezentanta Volvo aici on Norvegia. Masina e full, nu are navigator dar are webasto cu 2 programări si are si pentru motor. Problema ca vrea undeva la 6500 euro. Ah i ca ceva imi zicea ca distributo a schimbato la 160000 km si nu o sa am trea a pana la 340000. (Sa fie adevarat?) Ib plus masina mi.o da cu schimb de ulei si filtre schimbate la volvo service unde lucrează el în momentul când o cumpăr.... + jante cu cauciucuri iarna vara. ce zici merita banii ăștia? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scz de greseli dar conduc în momentul ăsta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC70ul este o masina scumpa . Ala este pretul însă contează si starea mașinii. Distribuția originală tine 160k km .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.finn.no/140220618  Aici se poate vedea XC-ul care am de gand sa il cumpăr....daca ai timp sa te uiti...spune-mi ce părere ai..

Edited by Grec

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.finn.no/139257244....salut...am văzut că nu mi.ai mai răspuns...pana la urma am luat din 2007 xc 70 ...daca ai timp am pus linkul cu masina..are service regulat si la motor si la cutia automată...mersi pentru sfaturi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai luat o masina cu multe dotari , probabil summum, felicitari!

Posesori de xc70 s-au cam rarit pe forum , modelul s-a invechit, dar eu inca il prefer ,bine intretinuta este o super masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Aici in Norvegia xc 70 este denumit si ,,polarcar" , bănuiesc că motivul ar fi rezistența foarte buna la intemperiile climatice  de  aici. Oricum nordicii preferă volvo si nu masini europene cum le zic ei...in  orice caz la 300.000 de km xc 70 care l.am luat se comporta ca si cum ar fi nou..nimic de obiectat..cutia de viteze si motorul se comporta impecabil+ multe dotări printre care dvd cu monitoare în tetiere...ect...dar pentru 2019 sunt cam invechite...pr mine ma intereseaza sa se mentina ok din punct de vedere optic si mecanic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la senzorii de parcare care spui ca nu merg, inainte de orice decizie verifica daca nu cumva sunt dezactivați din butonul dedicat (din fata schimbatorului de viteze).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat deja....si cand pui contactul rămâne afisat si pe computerul de bord...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi modulul sau daca un senzor este defect îi dezactiveaza pe toti. La al meu xc90 de vreo 2 ani nu functioneaza senzorul nr.4 dar nici nu-l schimb ca mai mult ma incurca.

Foarte fain dricul. Sa ai grija de el. Si lasa telefonul in timp ce conduci ca amenzile sunt foarte picante :)

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci.  O sa am.Pana acum nu am avut Volvo...oricum multa lume imi spune ca aceasta masina are un motor problematic d5 de 185hp,chiar si cutia automată în 6 rapoarte. Acum am luat.o o sa vedem,adevărul e că are 300.000 km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now