Alex9009

Sfat Achizitie

12 posts in this topic

Buna seara ! In primul rand as dori sa multumesc anticipat colegilor care ma vor ajuta sa ma lamuresc cu privire la niste lucruri si care vor citi acest topic. M-am hotarat sa cumpar un model Volvo din senin si in vedea acestui lucru am intrat pe forum si am incercat sa citessc lucruri prin diferite sectiuni: Diverse,Generalitati, dar nu am gasit un raspuns, asa ca m-am hotarat sa fac chiar eu un topic. Mi-a "castigat inima" in mod ireprosabil dupa lungi cautari la marcile BMW,Audi modelul Volvo V40, cel 2014-2016, cu 190CP 2.0 Diesel care castiga ireprosabil cand vine vorba de Pret/Performanta/Confort. Voiam sa va intreb ce imi puteti spune despre fiabilitate/intretinere/posibile probleme si cum sa ma feresc de "tepe" de genu ca dupa ce am cumparat o masina sa apara niste probleme ce nu isi gasesc solutii. De ce sa ma feresc, cum sa ma asigur si ce sa am in vedere cand testez o posibila achizitie s.a.m.d. Analizez piata acestor modele de aprox ~1 luna si observ ca din 6-7 care imi faceau cu ochiul au mai ramas doar 2. Oricum, nu ma grabesc si pot astepta pana o sa mai apara modele spre vanzare. Ce spuneti, aceste masini sunt niste dealuri bune/decente sau doar niste tepe foarte frumoase? 

https://www.autovit.ro/anunt/volvo-v40-ID7Gx4FK.html#46fc2d0bce

https://www.autovit.ro/anunt/volvo-v40-ID7Gx3uU.html#46fc2d0bce

Dupa cum se observa, optez pentru modelul echipat cu pachetul R Design.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te uiti la preturile de afara iti raspunzi singur la intrebare.

Cumva, cele mai ieftine masini sunt tot timpul de vanzare fix in Romania.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 7 ore, MMMihai a spus:

Daca te uiti la preturile de afara iti raspunzi singur la intrebare.

Cumva, cele mai ieftine masini sunt tot timpul de vanzare fix in Romania.

Ideea e ca am analizat piata din Romania si intre 8900-10500 eur sunt absolut toate si cam asta e pretul. Privitor la cele din afara sunt usor mai scumpe, dar am gasit si similare cu modelele din Romania cu ~170k si sunt cam la acelasi pret. Daca toate modelele sunt la banii astia ce sa fac ... sa nu mai cumpar ? Din aceasta cauza am vrut sa ma consult cu voi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea doua la care te-ai oprit sunt mega dubioase, la fel si descrierea, samsareala 100%

Pozele sunt facute profi si daca esti atent sunt multe la ambele masini deci sunt masluite de acelasi pozar.

Sare in ochi poza aia cu desene animate pe care am mai vazut-o si la alta masina acum cateva luni si care-i 100% masluita, modul de fotografiere si asezarea pozelor, modul de compunere a colajelor care sunt identice pt ambele auto si altele, asezare cat si poze.

Nu c-ar fi o problema ca un vanzator sa apeleze la un fotograf profi sa-i pozeze masina dar aici nu e cazul, vorba aia cand ceva e pra frumos sa fie adevarat, nu este.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 3/25/2019 at 6:55 PM, Maurice a spus:

Alea doua la care te-ai oprit sunt mega dubioase, la fel si descrierea, samsareala 100%

Pozele sunt facute profi si daca esti atent sunt multe la ambele masini deci sunt masluite de acelasi pozar.

Sare in ochi poza aia cu desene animate pe care am mai vazut-o si la alta masina acum cateva luni si care-i 100% masluita, modul de fotografiere si asezarea pozelor, modul de compunere a colajelor care sunt identice pt ambele auto si altele, asezare cat si poze.

Nu c-ar fi o problema ca un vanzator sa apeleze la un fotograf profi sa-i pozeze masina dar aici nu e cazul, vorba aia cand ceva e pra frumos sa fie adevarat, nu este.

Ai si tu dreptatea ta... oricum, majoritatea anunturilor ori au expirat ori masinile au fost achizitionate. Imi propun sa achizitionez ceva oricum cam peste 1 luna si putin, o sa mai analizez atunci piata si o sa revin cu niste linkuri pertinente atunci ca momentan nu prea mai am la ce.

Problema este ca, dupa cum am zis, asta este pretul masinilor ... adica nu exista altele mai scumpe la 12-13000 si sa zici da ma uite trebuie sa fie ceva dubios. Toate sunt la 9000,10000 mii ...si imi este foarte greu sa aleg ceva. O sa revin cu un UP aici la acest topic cand va fi, nu cred ca are rost sa deschid altul atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

De ce nu cauti tu niste V40 la dealeri? Sigur au cateva V40 care au fost masini de demo si le iei si cu garantie probabil - piesele la Volvo nu sunt ieftine - daca te gandesti sa  o tii cativa ani s-ar putea ca pe 3 ani sa iesi mai ieftin cu masina de la dealer cu garantie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alex9009 ce găsești tu sunt masini aduse de la licitație, cu km multi si diferite probleme estetice . Nici un "vânzător" nu va aduce un V40 corect cu un pret de achiziție peste 13k euro afară.  Toți iau masini la maxim 8k euro cu multi km pe care îi dau inapoi si hop super oferta . 

Recomandarea mea este sa fugi de motoarele VEA, mănâncă 1L de ulei la 1000km si sunt pline de bube . 

Ideal ar fi un 2015 D4 177cp cu AT6 sau un VEA cu maxim 50k km . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 7 ore, maverick a spus:

Salut,

De ce nu cauti tu niste V40 la dealeri? Sigur au cateva V40 care au fost masini de demo si le iei si cu garantie probabil - piesele la Volvo nu sunt ieftine - daca te gandesti sa  o tii cativa ani s-ar putea ca pe 3 ani sa iesi mai ieftin cu masina de la dealer cu garantie. 

Salut. La dealerii pe care ii stiu eu nu prea am gasit modelul asta, gasisem doar unul care era 2016 si era undeva la 14 000 eur + tva. Imi poti da tu niste exemple ca sa caut? Pe siteurile astea basic carzz, autovit sunt doar chestii asemanatoare cu ce am pus eu intrucat oricum nu multa lume este "consumatoare" de Volvo astfel incat sa ai de ales dintre muulte variante.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, BogdanG a spus:

@Alex9009 ce găsești tu sunt masini aduse de la licitație, cu km multi si diferite probleme estetice . Nici un "vânzător" nu va aduce un V40 corect cu un pret de achiziție peste 13k euro afară.  Toți iau masini la maxim 8k euro cu multi km pe care îi dau inapoi si hop super oferta . 

Recomandarea mea este sa fugi de motoarele VEA, mănâncă 1L de ulei la 1000km si sunt pline de bube . 

Ideal ar fi un 2015 D4 177cp cu AT6 sau un VEA cu maxim 50k km . 

@BogdanG Salut, 

Multumesc pentru sfat. Din pacate momentan n am gasit niciun model de genul 2015 D4 177, nefolosind nici macar restrictia de pret. Cu privire la VEA, singurul model mai "ok' este unul de la Leasing Automobile, care are 130k si nicidecum sub 50k, an 2017 si este 18.000 de euro ... Pacat ca n avem o piata cinstita si onesta a Volvourilor si de unde alege ptc sunt super masini, iae tot ce e pe piata noastra sunt "oferte" la 8-9k euro, indiferent ca vorbim de modelul de 177 sau 190. Sa inteleg ca decat sa achizitionez un "deal" d asta de 200k km ( probabil si mai multi, astia afisati si nu cred ca la Volvo se poate depista nr de km reali ) mai bine sa ma feresc si sa incerc sa adaug ceva si sa caut alt model? Ca pe piata din romania nu cred ca am sanse sa iau un V40 ok ... iar mersul in Germania este exclus.

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Alex9009 said:

Salut. La dealerii pe care ii stiu eu nu prea am gasit modelul asta, gasisem doar unul care era 2016 si era undeva la 14 000 eur + tva. Imi poti da tu niste exemple ca sa caut? Pe siteurile astea basic carzz, autovit sunt doar chestii asemanatoare cu ce am pus eu intrucat oricum nu multa lume este "consumatoare" de Volvo astfel incat sa ai de ales dintre muulte variante.

Salut, 

Un pret corect pentru V40 cu o motorizare OK si garantie este de la 18.000 EUR (plus TVA eventual) in sus la dealer - ai dealeri in Bucuresti, Timisoara, Cluj, Iasi, Constanta. Asta e pretul. Volvo nu este o marca ieftina de masina. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 9 ore, maverick a spus:

Salut,

Un pret corect pentru V40 cu o motorizare OK si garantie este de la 18.000 EUR (plus TVA eventual) in sus la dealer - ai dealeri in Bucuresti, Timisoara, Cluj, Iasi, Constanta. Asta e pretul. Volvo nu este o marca ieftina de masina. 

 

Salut, @maverick

Inteleg. Din pacate aceasta suma iese din intervalul meu de care dispun pt achizitionarea unei masini momentan deci nu prea e posibila aceasta afacere cu un dealer, iar cum pe piata SH urile sunt numai "oferte", dupa cum i am raspuns si lui Bogdan mai sus nu cred ca merita sa risc cu un v40 cu 200k km( sau cel putin astia afisati ) la 9k euro si o sa ma reprofilez . Mai astept sa vad ce se mai raspunde / idei mai sunt pe aici prin comentarii. Multumesc mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca nu este o idee rea sa apelezi la un leasing daca este posibil - dobanzile nu sunt asa mari, iar rata s-ar putea sa merite. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now