Sign in to follow this  
Followers 0
darian007

Modul ABS

4 posts in this topic

Salutare,

Mi-a aparut de ceva vreme in bord martorul ABS si triunghiul rosu insotite de mesajul legat de limitarea puterii motorului. La o scanare aparea eroare in partea drapta fata. Am inceput prin a schimba senzorul, urmat de rulment pentru a constata ca eroarea persista. Prin exceptie mai sunt doua cauze de luat in calcul: citcuit electric intrerupt sau modul ABS defect.

In ideea de a remedia defectiunea am o serie de intrebari:

1. modulul ABS poate fi inlocuit cu unul din dezmembrari sau este cumva codat?

2. nu este tensiune pe pinii senzorului drepta fata. Trabuie sa existe? Cat?

3. este posibil un defect al moduluilui ABS ce indica doar una din roti?

4. modului Abs se poate repara undeva?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie măsurate firele prima dată si mai înainte de asta trebuie facuta o diagnoza calumea . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uitasem sa mentionez... înainte de a-si da duhul complet, erorile mentionate au apărut și au dispărut se 2-3 ori în aceeași zi. Asta este motivul pentru care as suspecta un defect mecanic (fir sectionat) nu electric.

Momentan mașina e in lucru într-un garaj. Mi s-a spus că pe cablajul senzorului din stanga sunt 12 v iar pe dreapta 0.

Cum as putea sa le masor astfel încât să exclud o întrerupere a circuitului? 

Edited by darian007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrucat m-am apucat sa schimb tot ce se putea schimba pentru a remedia defectiunea, eram pe punctul de a inlocui modulul ABS. Pentru siguranta, am masutat si continuitatea cablurilor ce duc la senzori si, spre bucuria mea, am gasit si revolvat defectiunea (conductor electric intrerupt). Daca incepeam cu asta, economiseam timp si bani.

Pentru cei ce ar avea nevoie atasez pozele cu pinii moduluilui ABS corespunzatori senzorilor rotilor fata. Sper sa se vada pinii incercuiti cu rosu de la extremitatea conectorului.

PS Multumesc BogdanG.

20190329_184154 mod.jpg

20190329_184257.jpg

20190329_191538.jpg

IMG-20190329-WA0009.jpg

Edited by darian007
clarificare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0