IulianC

Furtunase ... vacuum???

7 posts in this topic

Salut,

Dupa o mica inspectie sub capota am descoperit un furtunas decuplat.... nu am sesizat nimic ila condus , nici martori aprinsi nici ...nimic.
E vorba despre un furtunas care pleaca de la cutia filtrului de aer, din spatele ei unde mai e unul asemanator, si intra in motor undeva dupa EGR. "Mufele" sunt la 90° iar cea care intra in motor e coapta rau si aproape distrusa. As schimba ambele furtunase preventiv , daca stiu ce sa comand.

Va rog sa-mi spuneti unde gasesc, cum sa caut sau daca se poate rezolva in alt fel problema.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuzati  pentru repostari, nu a fost cu intentie , a dat eroare siteul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am atasat poze cu furtunasul cu pricina , cu zona unde intra in motor si zona din spatele "cutiei" cu filtrul de aer.
Am observat ca in timpu functionarii motorului pe stutzul in care intra furtunasul se face aspiratie, se lipeste usor degetul de orificiu.

Multumesc pentru ajutor.

20190418_195435.jpg

20190418_195441.jpg

20190418_195445.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duce la o clapeta care in functie de temp ext trage aer cald de pe evacuare sau rece din grila . 

Pune la loc furtunul in galerie si ai rezolvat . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc

Motorul este tipul B5244S2 , benzina 2.4 l , non-turbo , 140 cai

Pai , l-as pune daca as putea, mufa de 90° din capat s-a copt si e distrusa, nu pot sa sa-l pun la loc , as vrea sa cumpar alte furtunase , sau pana la urma sa tai mufa si sa pun un segment prelungitor de furtun potrivit pe diamentrul shtutzului. Ideea e ca in shtutzul din motor e usor de facut, dar mufa din spatele filtrului e dimensionata cam la limita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci ?

Aveti idee cum se cheama furtunasul respectiv? Un cod de produs? De unde as putea sa-l iau?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now