yachtmanblue

DRL - inlocuire S60 2012

15 posts in this topic

Salutare,

Cum se schimba DRL-ul la modelul 2012? Inafara de un clips in partea superioara nu imi dau seama in ce se mai tine pe spoiler. Am incercat prin locul farului sa il dau jos.

Trebuie cumva data bara jos pentru operatiune?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, 

Acele LED-uri verticale sunt pozitii, nu DRL - grija mare la politie. Doar modelele ulterioare au DRL - cele orizontale sub faruri. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot insisti cu DRL-urile astea... Romania unde are reglementat in codul rutier asa ceva? Ultima oara cand am verificat era stipulata folosirea luminilor de intalnire, care n-au legatura cu 'luminile de zi'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, intr-adevar sunt lumini de pozitie. Din perspectiva funcionalitatii, al meu model fiind 2012 oricum faza scurta e aprinsa by default, deci slabe sanse sa ma certe politia.

Se pare ca singurul element in care e prins acest "far" e clipsul din spoiler de deasupra si teoretic ar trebui sa il imping catre interior sa iasa. Am aplicat ceva forta si nu cedeaza. Mi.e sa nu pleznesc vreun plastic...

Ma gandeam ca poate e cineva pe forum care a mai executat operatiunea asta...

 

Edited by yachtmanblue

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update...

Tocmai ce am reusit sa schimb farul de pozitie stanga fata din pozitia soferului. Las un mic tutorial caci poate mai sunt si altii carora pietrele le fac pagube si isi prind urechile ca si mine.

Timp de executie ... 20 min.

Unelte folosite: ambele maini.

1. Se scoate farul

2. Se scoate ornamentul de plastic negru/gura aerisire de sub far, cu degetele prin decupajul acestuia incepand dintr.o parte.

3. Se scoate cablul farului de pozitie de pe acesta ce este prins cu clips mic alb in partea de jos.

4. Se scoate conectorul cu totul din lacas ce se afla intre spoiler si goarne/claxoane si se trage inspre gura de aerisire in jos pentru posibilitate deconectare mufa alimentare. Aceasta este defapt si cea mai dificila operatiune dar nu atat la scos, cat la remontat. Este o montura similara cu şină.

5. Farul de pozitie este asigurat in partea de sus  pe spoiler, printr.un clips ce se indeparteaza.

6. Farul de pozitie se scoate apasand usor in partea de sus spre interior/motor.

7. Operatiunea se desfasoara in sens invers incepand de la punctul 6.

 

Atasez si cateva poze.

Spor!

20190602_085333.jpg

3eae24as-960.jpg

20190602_085338.jpg

20190602_085345.jpg

20190602_085408.jpg

20190602_090053.jpg

20190602_090714.jpg

Edited by yachtmanblue
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum stai cu diferenta de nuanta intre cele doua dupa schimb? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paiii...pe zi n.am sesizat o diferenta. Ma astept totusi sa nu fie diferenta de nuanta caci am luat un sh tocmai pt a evita traba asta...

Am sa analizez un pic si pe seara :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot se discuta de lumini de zi / pozitii, la xc60 de prin 2011 am cautat pe net acele lumini verticale , lumini de pozitie si site-urile care au la vanzare asa ceva , le numesc lumini de zi, credeti ca au alta intensitate decat cele originale?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineinteles ca le numesc lumini de zi, de ce le-ar vinde ca pozitii? :). Eu ce pot sa va spun este ca nu sunt omologate ca lumini de zi. In definitiv fiecare merge pe raspunderea lui. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 20.09.2019 at 8:45 AM, maverick said:

Bineinteles ca le numesc lumini de zi, de ce le-ar vinde ca pozitii? :). Eu ce pot sa va spun este ca nu sunt omologate ca lumini de zi. In definitiv fiecare merge pe raspunderea lui. 

Stiu ca nu sunt omologate ca lumini de zi, pe mine ma interesa daca au intensitate ma imare decat cele originale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Las ca pe mine m-au sanctionat ca am mers cu DRL aprinse. Volvo V 60 2015

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e culmea

Cum.draq sa le stingi

Tai firul??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, volvo 244 a spus:

Asta e culmea

Cum.draq sa le stingi

Tai firul??

Aprinzi faza scurta :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

M am referit sa nu se mai aprinda

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 02.10.2019 at 2:24 PM, Dinoco a spus:

Aprinzi faza scurta :unsure:

Si daca aprind farurile lumineaza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now