• Announcements

• Adrian N

Mentenanta   07/19/2018

In perioada 20-05 ora 20:00 - 22-05 ora 20:00 site-ul va fi oprit pentru mentenanta. Probleme ce se vor a fi rezolvate: Problema legata de conturi(inregistrare, autentificare, schimbare parola) Problema cu spam-ul. https://www.facebook.com/groups/volvoclubrom/  
Sign in to follow this  
Followers 0
florian417

Radiator ulei V70XC benzina 2001

9 posts in this topic

Rog un sfat :   Am facut distributia la Primus acum 8000km si mi-au spus ca trebuie sa schimb radiatoarele de ulei + garnituri +conducta retur turbina . pt ca o sa curga uleiul.

Nu aveau pe stock   si am uitat. 

Nivelul e sub minim in momentul asta si imi pare rau de uleiul scump pierdut 0W30 EDGE...

Kit distributie + DM variator a costat aprox 5000ron .

Oare e indicat sa le schimb la Primus  sau sa risc   sa ma duc la un service oarecare ?

Vreo sugestie ?

As putea sa le gasesc  aftermarket ?  poate trebuie numai garnituri  si nu s-a fisurat metalul .

Sint mai multe radiatoare  sau numai unul ?   pe Vadis eu vazut unul ...

Conducta retur turbina   are vreo legatura ?

Masina , mi se pare mie ,  e f veche si   cere f multi bani  ( asta nu mi se pare ) .

Sint in dilema daca mai merita sau nu .

V70XC  2.5 benzina motor B5244T3   din 2001 cu 180000km   

cumparata de mine in 2001 de la Primus  . 

Numabine 

Robert

Salut.

"Am facut distributia la Primus acum 8000km si mi-au spus ca trebuie sa schimb radiatoarele de ulei + garnituri +conducta retur turbina . pt ca o sa curga uleiul."

Au si profeti acum, acolo ?   Acum iti curge ceva, pierzi ulei pe undeva ?

Radiatorul de ulei e incastrat in radiatorul de apa (pe lateral) si mai ai unul, pentru cutie. Ai 4 o`ringuri si 2 clipsuri metalice la liniile de alimentare metalice - radiator de apa. Daca nu ai umblat pina acum la ele si nu iti curge nimic, lasa-le asa.

"Conducta retur turbina   are vreo legatura ? "

Se schimba garnitura - e consumabila.

Salut ,

Acum nivelul ulei motor e sub minim .

Dupa revizie adica acum un an si vreo 8000km ( numai afara oras)  nivelul era putin peste maxim. Lipseste cam 1.5l ..cred

In parcare nu a fost pata de ulei nicioada . A disparut in mers , banuiesc ca a curs.

Aproape sigur nu consuma ulei..

Inteleg ca radiatorul ulei motor  e incastrat in radiator apa. Sper sa poata fi separate , adica sa schimb doar radiator ulei , daca e cazul. 

Cel ulei de cutie cred ca e separat complet .  O sa vad miine cind o sa demontez cit pot ...fara Primus deocamdata.

La Oringuri + clipsuri nu am umblat  .

Sper sa gasesc sa cumpar  garnituri si in alta parte in afara de Primus  .

Merci de ginduri 

Revin  

Nu se poate separa radiatorul de ulei...

De ce vrei sa le schimbi daca nu iti curge nimic momentan ?!  Ca nu inteleg. Doar ca ti-au spus profetii aia ?

Nu vreau  sa schimb nimic . 

Am crezut un pic ce au spus profetii ....nu prea tare 

Totusi uleiul a disparut .    Ma duc sa intorc masina invers sa vad exact pe unde si daca curge .

Merci de sfaturi .   Revin cu ce am facut .

Masina are radiator de ulei separat si e montat in spatele baii de ulei. Se poate si inlocui e prins cu 4 suruburi. Incepand cu 1999 Volvo a separat radiatorul de ulei de cel de apa.

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Asa ?

oil cooler.jpg

Am  schimbat radiatorul de ulei care arata ca in poza de mai sus.   Cumparat aftermarket cu 250 lei  ( garnituri incluse )  si manopera cam 200 la un service oarecare .

Era murdar de ulei , dar nu cursese mult , cam 200 - 300ml  din ce a spus mecanicul . Totusi lipseau 1.5 l . Mecanicul sustine ca uleiul a fost ars . Eu nu cred.  Toba e curata si nu scoate fum . 

Sau cica ar fi din cauza ca am pus 0W30  care e A5   si ar trebui A3  adica 5W40   sau chiar 10W40

Problema nu s-a rezolvat , adica am mers vreo 1000km   si a disparut iar ulei .     Cam 500ml  la 600km .   Mi se pare f mult.

Am mers la Primus si nu   e foarte  clar .  Conducta de retur , despre care au zis demult ca ar curge , acum nu mai curge. 

Ei spun ca ar fi   tubulatura prin care trage aer fals care intradevar e crapata si eventual si epuratorul .

Epuratorul   l-am schimbat   cu aftermarket acum vreo 2 ani - 15000km . 

Apare semnul portocaliu de motor in dreapta  din cind in cind de acum vreo 6 ani , probabil din cauza sondei lambda.  

Oare chiar sa consume ulei ?   Nu imi vine sa cred .

E vorba de motor B5244T3   cu 170000km din 2001

Rog un sfat 

O diagnoza corecta si o constatare intr-un service unde oamenii stiu cu ce se mananca volvo.

Sent from my iPhone using Tapatalk