dorus

Vibratie / tremurat volan in sarcina xc60 D3 FWD

9 posts in this topic

Salut,

Intampin un fenomen ciudat la masina mea, un XC60 model D3 (136 CP), 2013, FWD cu cutie automata. Atasez un filmulet scurt in care se poate observa fenomenul.

Cand accelerez exista un tremurat al volanului mai accentuat intre 50-70 km/h. Se manifesta doar in sarcina si sesizabil doar in acest interval de viteza. Mentionez ca rotile sunt echilibrate recent.

Care poate fi cauza?

https://www.youtube.com/watch?v=X9LU-Mk1GaA

Share this post


Link to post
Share on other sites

cap de planetara, rulment...? e greu de facut diagnoza prin youtube

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa o proba. Muta rotile de pe fata pe spate. Daca face la fel, e clar ceva de la masina. Daca nu mai face, mai probabil ai o anvelopa cu probleme. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut aceiasi problema, dar intre 70-90 km/h , la alta marca de masina. A durat ceva timp sa descopar ca aveam joc la cap planetara pe interior , partea spre cutia de viteza. Am schimbat toata planetara si nu am mai avut aceasta problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut

sunt de curând posesorul unui Volvo xc 60, 2.0 diesel, 163cp, vreau sa știu dacă se poate schimba limba de la computerul de bord, am înțeles ca doar la reprezentanta, exista alta varianta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

 

Am pus gopro-ul sub roata stanga sa filmez rotatia planetarei stanga. Am fost si la un mecanic care zicea ca ar fi de la tripoda planetarei stanga (partea dinspre cutie). 

totusi nu e un joc evident si nu vreau sa ma apuc sa o dau jos doar pentru a o testa. la fel nu vreau sa comand alta planetara pana nu sunt sigur.

https://www.youtube.com/watch?v=eZkK3wZJVVA&t=8s

 

Ce alte metode imi sugerati pentru a verifica planetarele fara a le demonta? Nu exista ceva standuri unde sa pot accelera si roti rotile pentru a urmari dedesubt ce vibreaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai rezolvat problema,la un xc60 2011 aceeasi problema,pare sa aiba joc mai mare planetara intre rulmentul intermediar si roata,in jur de 70-90 km/h e mai sesizabil,dar se simte o vibratie permanenta in volan,e nesesizat de pasageri;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now