alexandruoctavian

Problema compresor?

6 posts in this topic

Salutare dragi Volvisti ! De ceva timp ma confrunt cu o problema destul de delicată legată cred eu de compresoru de la clima. Cand cuplez AC se auzea un sunet ciudat ca de rola/rurment, iar aer rece bagă doar cand sta pe loc masina, iar in mers cand accelarm pierdea din intensitate și mergea decat ventilatia. Am fost la service unde mi au spus că este vorba de cupla magnetică de la compresor si ca trebuie schimbată ca din acel motiv nu mai baga aer rece, dar intai mi au spus sa verific instalația daca am freon. Am fost am verificat instalația lipsea dor 300g de freon i am completat toate bune dupa care tot așa mergea clima avem aer rece doar cand stateam pe loc în mers iar nu mai aveam. Am fost la mecanic dupa i am spus că am verificat instalația si totu e ok dupa care sa ajuns la concluzia ca e devina avea cupla magnetică ca trebuie schimbata. Bun am schimbat o iar dupa toate aceste tot a rămas sunetul de rola/rurment si tot nu baga aer rece in mers. Practic nu am rezolvat nimic, bani aruncati aiurea, v as fi tare recunoscător daca m ati ajuta ! Modelul este un s80 din anul 2012

Edited by alexandruoctavian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

"aer rece bagă doar cand sta pe loc masina..."    Atunci cand baga BINE aer rece, la relanti : ridica te rog capota si uita-te la "cupla magnetica" a compresorului - la ce interval de timp cupleaza si decupleaza ?  Nu ai nici un cod de eroare pe clima ?

Apropos: mecanicul ala mai...traieste ? Nu ai aruncat cu nimic dupa el, i-ai dat banii fara sa-ti rezolve problema, nu te-ai intors sa ii spui nimic ?!...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lui nu i am mai dat nici un ban, după ce ca am luat piesa degeaba. Dar inebunesc cand ma duc cu ea la service si toti mecanici o ia prin eliminare pe buzunarul clientului, spune frate clar ce are , ei fac experimente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine mecanicul mi-a schimbat supapa de la compresor! 

Tot ca la tine baga rece la intervale de timp! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now