Ujio

Inmatriculare masina uzata

6 posts in this topic

Sper sa nu postez aiurea.Am de inmatriculat cazanul din dotare,am schimbat domicilul,am acum buletin mioritic.Am luat programare rar,pentru carte si implicit itp,sunt in Sibiu dar am luat in alt judet,ca e mult mai curind programarea.Dupa rar,trebuie programare tot online pentru numere rosii sau talon?VREAU sa circul cit mai repede cu numere de ro.Nu exista birou de informatii care sa ma lamureasca daca trebuie sa fac programare online pentru inmatriculare sau pentru numere rosii si inmatriculare.Presimt ca am de dat beri la acea intilnire din vara...;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt numere rosii nu trebuie facut mai nimic. Te duci a politie cu dosarul pregatit (asigurare, rovigneta, cerere) si in scurt timp ti-se inmaneaza nr-ele rosii. Nu trebuie sa ai RAR-ul facut. Nu intereseaza pe nimeni daca nu-ti merg franele sau directia. Ai platit, poti circula cu nr-e rosii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu iti da nimeni numere rosii fara rca romaneasca,iar eu nu am gasit pe nimeni sa iti faca rca fara carte id de la Rar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, Ujio a spus:

Nu iti da nimeni numere rosii fara rca romaneasca,iar eu nu am gasit pe nimeni sa iti faca rca fara carte id de la Rar.

GRESIT.

https://blog.epiesa.ro/acte-necesare-numere-rosii-pregatesti-prima-inmatriculare-a-masinii/

https://alco-inmatriculari.ro/autorizatia-de-circulatie-provizorie-numerele-rosii/

RCA pt. nr-e rosii se face FARA CIV de la RAR.

Un prieten si-a obtinut nr-e rosii saptamana asta (marti) si abia vineri (alaltaieri) si a facut PROGRAMARE (pe 17 iulie) la RAR.

End of story.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E haos total si in asigurarile mioritice..nu exista reglementari,e totul dupa ureche,in functie de foamea broker-ului de asigurari....Am facut o polita rca pentru numere rosii pe doua luni,am facut rar-carte ieri la Calarasi fara probleme.Sunt obisnuit sa bag peste mia de km pe zi des,se pare ca in alte conditii,dar Calarasi -Sibiu foarte obositor,chiar daca sunt doar 400km...am facut 6 ore fix.Cel mai deranjant-prosti multi cu motoare peste 3 litri - merg la consum si rau,plus ca dau flash-uri si claxoane la greu.De notat si faptul ca lumea nu stie sa mearga bine pe ploaie,de frica si/sau anvelope uzate.In Calarasi saracie mare,de aia am gasit capsuni adevarate,la 2,5 ron kg,a iesit si de gem...Totul din ciclul-fac eforturi sa ma reacomodez cu patria...:rolleyes:Salutari tuturor de la Sibiu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toata tara asta e asa, smekerii fac depasiri nesimtite, sinucigase si foarte periculoase ca, dupa citiva km ii vezi cum dorm la volan. Pe ploaie e jale, merg cu  "jip"-urile cu 40 la ora !    Dar da bine sa ai peste 3 litri, nu ?  :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now