Sign in to follow this  
Followers 0
AlexVoinea

Sfat achizitie xc90

7 posts in this topic

Salutare tuturor

Ma horasesi acu ceva vreme sa-mi inalt garda la V70 meu, dar dupa calcule si sfaturi, am renuntat. M-am ales cu cauciucuri mai mari un pic.

As schimba cu un xc90. Poate si de dragul de-a avea un suv. Ce parere aveti? Asta ce-o avem nu puse probleme serioase. Dintre cei care detineti asa ceva, ce sfaturi uteti da despre lucuri care ar trebui verificate la un asemenea model. Ca si bani, unul de prin 2008 - 2010. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Ce ai facut, ai schimbat V-ul cu Xc ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.  Asta-i topic pentru mine.   Si eu am trecut de la v70 2004 la xc90 tot 2004. Motorizarea era aceeasi adica d5 120kw 163cp euro 3.   Bun, eu am inteles ca vrei model de la 2008 is sus dar eu iti pot da un sfat cam ce diferente ar fi intre v70 si xc90.   Imi place offroad-ul plus ca imi plac masinile mari tocmai de-asta mi-am dorit macar un xc90 ( ca de dodge ram 1500 n-am bani) :)  Are 4x4 care mai si functioneaza si pana acum inafara de offroad nu mi-a folosit la nimic adica  4x4 degeaba decat atunci cand te arunci intentionat prin coceni.   De la 1660kg la 2160 e ceva diferenta de unde rezuma ca si demarajul e prastie.  Clar xc90 nu-i facut pentru raliuri.   in v70 pe vremuri cand plecam singur imi placea sa ma intind in spate si sincer dormeam ca pasa ceea ce in xc90 nu-i deloc confortabil.  v70 chiar era comoda masina la drum lung  fata de xc90 care nu-mi place deloc cum stau la volan..... de fapt niciunde.  stateam mai comod in 850 decat xc90 si nu sunt singurul care o spune.   la motorizarile D5 120kw e o diferenta  de 4 pana la 5 litri consum pe 100km si aici vorbesc de mediu si aici vorbesc de consumul mediu.  au trecut 3 ani si ceva si inca regret alegerea proasta ca am dat v70-ul.   am incercat cu 2 saptamani sa gasesc 1 la fel cum am avut si nici urma de asa ceva.  Era doar un simplu momentum dar imi era drag sa-l spal si intradevar la 330.000km arata super fata de xc90 la 280.000km care arata terci (baietii din Bucuresti stiu despre ce vorbesc :)  .   Daca mai ai vreo intrebare te ajut si eu cum pot

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci daca ar fi sa alex intre XC70/2005 si XC70/2008 si XC90/2006, toate cu 2.4 diesel
Tu ai alege XC70/2005?

ocazional iesiri in natura pe la munte soft offroad, masina de mers iarna si de tractat remorca moto (si dormit in ea la peste)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate XC90 este prea greu, am avut vreo 4 buc pana acum si vreo 3 XC70 uri, as alege cu ochii inchisi un 2005 E3 D5 insa nu stiu cum mai este cu normele de poluare si iesitul din tara . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc

Nu l-as lua sa ies din tara, doar sa tractez remorca moto, sa merg cu copiii la munte la noi si eventual iarna cind e mai mare zapada

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul asta poti lua linistit un XC90 2005 E3, e mai fiabil insa sunt probleme cu automatele iar pretul e de ras . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0