• Announcements

• Adrian N

Mentenanta   07/19/2018

In perioada 20-05 ora 20:00 - 22-05 ora 20:00 site-ul va fi oprit pentru mentenanta. Probleme ce se vor a fi rezolvate: Problema legata de conturi(inregistrare, autentificare, schimbare parola) Problema cu spam-ul. https://www.facebook.com/groups/volvoclubrom/  
Ujio

XC70

9 posts in this topic

De placut imi place xc70 pina in 2007,adica P2.Am o neclaritate-multe ce gasesc de vanzare au acea suspensie sensibila si scumpa,e posibil sa fiu nevoit sa cumpar cu acea suspensie Four-C.De ce gasesc cazane ce au Four-C si nu au buton de DSTC,cind peste tot scrie ca Four-C lucreaza cu DSTC?Berea la intilnirea anuala....

Are DSTC. Se activeaza din meniul de pe clapeta de semnalizare.

Hai sa fiu mai explicit.Unele au buton de DSTC si altele nu.DE CE,daca DSTC lucreaza cu Four-C?

4C-ul nu are legatura cu DSTC.

E adevarat ca ambele ajuta la comportamentul masinii dar unul nu-l exclude pe celalalt.

4C-ul se refera strict la amortizoarele reglabile, nu are legatura nici macar cu cutia sau comportamentul motorului cum multi pretind (asta o spun dupa peste 200.000 km nu din povesti)

DSTC - ul e alta poveste cu tractiune/franare/etc

The stability and traction control system,
DSTC (Dynamic Stability and Traction Con-
trol) helps the driver to avoid skidding and
improves the car's traction.
The system limits the driving and brake force
of the wheels individually so that skidding
can be avoided. This increases manoeuvra-
bility and as a result safety in the event of
sudden movement.
Traction is improved by means of the system
distributing the driving force between the
wheels. The system primarily engages at low
speed on poor road surfaces

.Eu zic ca e ca la MB,adica esp+asr,ce la Volvo se numesc dstc,sunt optionale pina in o anumita luna a unui anume an,deci cu plata.De aia masinile cu dstc  si four-c se intilnesc numai cind primul proprietar a comandat masina cu ambele sisteme.Ca ele comunica intre ele ca sisteme,e previzibil,un fel de comunicare ca intre esp si abs.

Salut, 

Singurul lucru care il poti comanda este 4C - DSTC il ai "by default". Acum, cum il poti activa/dezactiva e alta conversatie. Iar, asa cum spune si colegul @Maurice aceste 2 sisteme sunt oarecum complementare - DSTC e oarecum "pasiv", iar 4C e oarecum "activ" dpdv interactiune utilizator - 4C il seteaza soferul, DSTC intra automat la viteze mai mari de 30 km/h parca - sa te lase sa iesi din zapada de exemplu daca tu consideri asa. 

Edited by maverick

maverick -esti in eroare,am dat peste multe cu four-c,CE NU AU BUTON DE DSTC pe acea consola.Mai esti in eroare si pentru a doua exclamatie,la Volvo,DSTC e compus din vajnicul Esp si destoinicul ASR.Esp gasesti pe net ce face si ASR e controlul tractiunii,ca sa nu patineze rotile motoare.Am exemplificat cu ASR,deoarece la Mb il cheama asa,dar il gasesti pe net cu diferite nume,ca si pe varul ESP.

Edited by Ujio

Asa o fi cum spui tu, doar ca DSTC inseamna mai mult decat ESP + ASR - controlul vectorial al tractiunii in curbe si un pic mai mult. Recomand sa mai citesti inca o data cu atentie ce am afirmat mai sus. 

Kko de marketing toate denumirile astea.

Ideea de baza e ca nu au nicio legatura una cu alta indiferent ca are sau nu buton fizic sau trebuie intrat in meniu s-o anulezi.

E normal ca o suspensie mai performanta sa ajute un sistem de tractiune/franare/etc totul culminand cu un comportament mai bun al masinii