kramer

Surpriza neplacuta

7 posts in this topic

Salutare tuturor membrilor!

Vreau sa va impartasesc si voua surpriza de care am avut parte si de ce nu, sa imi dati niste sfaturi pertinente, legate de problema pe care v-o prezint mai jos.

Buun! Dupa cum am mai scris pe forum, am un Volvo S80 D4 VEA din 2014, cu 181cp, care momentan merge brici sau...un pic mai putin brici. De ce spun asta? Saptamana trecuta, privind la motor, mai curatand cate ceva pe ici colo, mai mici surubareli si aranjari, ma bate gandul sa scot si capacul motorului, cel din material gumat/ plasticat, asemanator ca si consistenta cu polistirenul, sa privesc motorul mai indeaproape si zbaaang! observ asta: puteti vedea detaliile in foto. Fostul propietar cred, a incercat carpeala asta cu un mastic, silicon, habar nu am ce material este. Deocamdata nu inteleg de ce si consecintele pe termen, scurt, mediu si lung! Stiu ca are legatura cu turbo, dar nu pricep schema. Ar putea cineva sa imi explice ce si cum si posibilele efecte? Masina merge bine, nu simt momentan nimic in neregula cu motorul, accelereaza rotund si zboara sageata pe autostrada. Dar...nu imi place ce am descoperit..=(

Multumesc anticipat tuturor celor care vor dori sa isi dea cu parerea sau sa imi dea un sfat

65258051n.jpg

6554025_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai degrabă arată ca ceva topit... Sună-l pe fostul proprietar , arată-i pozele și vezi ce zice.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acolo se rupe tubulatura de admisie la VEA.

Trebuie alta tubulatura .

Oricum asta e cea mai mică problema la motoarele astea .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fostul propietar nu stie nimic: nici usturoi nu a mancat, nici gura nu-i miroase! -_-.  As vrea sa stiu, pe termen mediu, ar putea sa apara efecte negative? Daca da, la primul salariu, am sa comand o tubulatura si o schimb. La ochi nu mi se pare asa complicat, sa o fac de unul singur. Sau este?;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai ce face,o cumperi si o schimbi,tu sau altul mai autorizat decit tine.Sper ca poti sustine cheltuiala plasticului si pe cea a a eventualului montaj.Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o amarata de lipitura pe tubul ala de admisie. Efecte negative ?  Neah. Daca nu scapa aer pe-acolo las-o in pace. Dar daca te deranjeaza visual...schimb-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e o chestie de bani. Am facut o cautare superficiala, dupa cod pe ebay.de si pe la dezmembrarile din zona mea si nu pare o piesa usor de gasit. Probleme cu masina nu am, motorul merge rotund si accelereaza frumos. Si da este un deranj mai mult estetic. Oricum, multumesc tuturor pt raspunsuri. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now