maverick

Rechemare VOLVO Diesel 2014-2019

18 posts in this topic

Salut, 

Am fost informat de un prieten ca Volvo a emis o rechemare service pentru 500,000 masini diesel produse intre 2014 si 2019: https://www.euronews.com/2019/07/20/volvo-issues-recall-notice

Am gasit un un link unde se poate verifica VIN - ciudat mie imi spune inavlid VIN: https://www.volvocars.com/en-ca/own/explore/recall-information

Share this post


Link to post
Share on other sites

Site-ul pe care l-ai indicat are locale de Canada, de acolo VIN-ul invalid.
In Romania proprietarii autovehiculelor vizate de recall au fost instiintati printr-o scrisoare expediata prin Fan.

Pasul urmator primirii acesteia este o discutie cu unul din dealerii marcii in Romania pentru a vedea daca masina necesita vreun update urgent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capture.PNG.9a2a643fdff3428c2a1a71f5b2eb

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo a fost MASINA odata.  Acum ? Chinezarii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca am benzinar! Oricum, modelul XC40 nu e afectat de aceasta posibila problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/22/2019 at 9:29 AM, MMMihai said:

Site-ul pe care l-ai indicat are locale de Canada, de acolo VIN-ul invalid.
In Romania proprietarii autovehiculelor vizate de recall au fost instiintati printr-o scrisoare expediata prin Fan.

Pasul urmator primirii acesteia este o discutie cu unul din dealerii marcii in Romania pentru a vedea daca masina necesita vreun update urgent.

Da asa mi-au raspuns si cei de la Volvo NA - ca nu e bine acolo :). Am sunat la Primus si mi-au spus ca nu neaparat se face aceasta inlocuire - doar daca ar fi o limitare putere motor, coroborata ci cateva simptome de miros si zgomot. Are cineva continutul scrisorii ca sa ne lamurim in ce conditii trebuie mers in service?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

O fi vorba despre problema pentru care sunt chemate masinile in service?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bim e modelul 2011, nu ar trebui sa fie afectat de rechemare. Sunt curios de ce a luat foc.

Edited by Adrians

Share this post


Link to post
Share on other sites

O fi valabil si daca sunt al doilea propietar? :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are vreo legatura - e vorba de masina in sine, nu de proprietar. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc! Tot sunt in DE si am reprezentanta Volvo in orasul meu, o sa le fac o vizita, sa vad ce mutre fac! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost cineva in service, la rechemare, pentru problema asta cu galeria de admisie? Despre ce e vorba concret? Caut de ceva vreme un xc60 si cand, in sfarsit, l-am gasit, un d4 vea 190 hp, la un simplu telefon la Primus pt a intreba cat costa instalarea unei camere video pt mersul inapoi, sa fiu anuntat ca are rechemare. Culmea e ca are chiar scurgere de ulei pe la galerie. Deci, e bai mare ori ba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost au schimbat si repozitionat o piesa. Au fost ceva incidente parca cu topirea piesei din plastic.

Atata timp cat e o rechemare si e gratuita interventia tu nu te alege decat cu timpul pierdut si-ti verifici si scurgerea aia de ulei cu ocazia asta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina e adusa de afara, cum procedezi cu rechemarile? Cum esti anuntat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simplu, nu esti. Informarea o face dealerul care a vandut masina catre primul proprietar sau daca ai mers cu masina in servicele Volvo autorizat esti luat in evidenta si vei primi informarile fiind proprietarul inregistrat. Oricum, la o masina din 2014 (cum vad ca ai in semnatura) cred ca s-au facut toate rechemarile necesare pana acum, putin probabil sa mai apara defecte ascunse ce necesita rechemarea in service.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Rebranded said:

Daca masina e adusa de afara, cum procedezi cu rechemarile? Cum esti anuntat?

Asa cum zice si Maurice, nu esti anuntat. Cine e in situatia asta, suna la ei, si, in baza VIN, se verifica daca e cazul de rechemare si apoi se face programare. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now