profitor

Volvo S90 T6 AWD

15 posts in this topic

Sun nou pe forum. Am probleme cu start/stopul, care prin mesaje solicita interventie service. La prima verificare, service autorizat Volvo in Timisoara, au stabilit ca nu sunt vinovate bateriile, fara a stabili insa si cauza reala. Ce este de facut si unde? Multumesc pentru orice idee.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a rezolvat in cele in urma, la acelasi service, pe garantie, unde problema a fost reluata serios si rezolvata competent. Am  ramas cu o impresie placuta la primul contact cu acest service (am citit si opiniile contrare, destul de vechi).

Nu stiu, daca imi pot permite sa fac o sugestie, dar o fac totusi: deschiderea de catre staf si a unei ”partide” pentru Volvo S90 (Typ P platforma SPA), modelul nou de Volvo, dupa 2017. Presupun ca ar fi interesant de cunoscut si comentat problemele ce apar si la acest model, intr-un topic distinct, nu la ”alte modele”.

Sunt interesat de a gasi un mijloc de comunicare cu posesorii Volvo din Timisoara si imprejurimi.

Edited by profitor

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 11.09.2019 at 11:31 PM, profitor a spus:

S-a rezolvat in cele in urma, la acelasi service, pe garantie, unde problema a fost reluata serios si rezolvata competent. Am  ramas cu o impresie placuta la primul contact cu acest service (am citit si opiniile contrare, destul de vechi).

Nu stiu, daca imi pot permite sa fac o sugestie, dar o fac totusi: deschiderea de catre staf si a unei ”partide” pentru Volvo S90 (Typ P platforma SPA), modelul nou de Volvo, dupa 2017. Presupun ca ar fi interesant de cunoscut si comentat problemele ce apar si la acest model, intr-un topic distinct, nu la ”alte modele”.

Sunt interesat de a gasi un mijloc de comunicare cu posesorii Volvo din Timisoara si imprejurimi.

Cred ca ai șanse mai mari pe FB (daca vrei sa găsești posesori de Volvo din zona), cauta grupul posesorilor de volvo România...forumul este 'mort'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Datorita voua este mort ! Care v-ati "mutat" pe panarama aia de facebook !

De ce mai scrieti/raspundeti aici, daca este mort ? Butonati doar dincolo !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mort pentru ca l-a ucis miserupismul administrarii, are probleme de ani de zile si nu se face nimic in acest sens.

Stam pe board vechi de cand eram mic. Stiu ca n-a trecut mult timp, dar suntem in 2019, bem lapte de la vaci din spatiu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum v-am spus, nu mai scrieti aici nimic, doar dincolo daca nu va place. De ce mai intrati aici - sa vedeti un mort ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu raman langa ”mort”, dintr-un motiv simplu: nu folosesc Facebook.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 20.09.2019 at 7:43 PM, Matrixxx a spus:

Cum v-am spus, nu mai scrieti aici nimic, doar dincolo daca nu va place. De ce mai intrati aici - sa vedeti un mort ?

Cat timp am cont aici am sa :downtown: si mai tastez uneori...cat despre grupul de FB nici eu nu mai fac parte dar înțeleg de ce multi prefera platforma FB in fata acestui forum cu interfața depășită...daca am mai actualiza si noi acest forum poate noii posesori de volvo ar repopula acest forum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grupurile de facebook nu ofera facilitati ca un forum. E si foarte greu de urmarit un topic, ma rog e altceva. Forumul nu e mort, e doar prea putin administrat si actualizat. Dar e de inteles, caci toate astea costa. Facebook e monetizat si de aceea e actualizat. Acolo e afacere 100%. Aici e pasiunea proprietarului forumului si a celor care ajuta la bunul mers ( webmaster, moderatori, unii useri). Eu nu am plecat cand am vrut (!), dar sa parasesc forumul la greu, niciodata. In spate sunt Oameni si asta conteaza cel mai mult. Unde mai pui ca tocmai am împlinit 10 ani pe aici, cifra rotunda, plina de amintiri frumoase!

Edited by mariusdaniel
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa revenim la S90: am achizitionat masina SH, cu hartile Sensus, cod 1150, cele actuale au codul 1273. Descarcarea lor pare simpla si explicita. Nu si pentru mine. Am folosit 10 Stick-uri usb, dar masina imi ofera acelasi mesaj: nu poate citi hartile. Nu stiu in ce masura gresesc la procedura! Am legat masina si direct la internet prin Ethernet si nu vrea sa actualizeze hartile . La distribuitorul local Timisoara, am fost informat ca intre revizii ar trebui platite. Ok, siteweb-ul suport Volvo nu ofera campuri pentru efectuarea platii. As avea nevoie de ajutor sa ies din acest cerc vicios, urmatoarea revizie va fi in august 2020, iar hartile de pe masina nu au nici autostrada A1 cu iesire la Nadlac.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta a fost Maverick. Eu am incercat cu stick-uri mai mici de 64GB, doar pentru harti regionale . Am descarcat toata Europa: cod 1276, iar stick-ul de 64 GB (Kingston DataTraveler100) a fost recunoscut de masina. Multumesc mult. Ma bucur ca forumul are totusi viata si nu este ”mort”. Cred ca voi mai avea multe intrebari pana voi reusi sa-mi cunosc masina.

Edited by profitor
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu mare drag - ma bucur ca am putut fi de ajutor - de asta suntem aici sa ajutam cu un sfat daca putem. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O completare: Instalarea hartilor pe masina a decurs fara probleme, aproximativ 45 minute 49 gb. Masina este dotata cu Sensus navigation, iar curiozitatea este ca stick-ul Kingston a fost formatat NTFS. Posibil sa fie acceptata si aceasta formatare, doar pentru anumite tipuri de navigatie Volvo. Nu stiu daca precizarea este importanta, dar este de retinut si acest aspect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect multumim - pe anumite modele mai vechi pentru harti se accepta doar FAT32. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now