herrodoth

Sfat cumparare VIDA DiCE din China

5 posts in this topic

Salutari tutror !

Ca sa nu o lungesc mult, pentru cei care prefera TL:DR:

1. Se merita cumpararea unui astfel de sistem VIDA de la chinezi, Chiar daca nu il voi folosi vreodata pentru update dar este cat-de-cat util in garajul omului care mai schimba o roata, un ulei, un filtru, o placuta de frana, etc. ?

 

Povestea e asa:

Sunt un proaspat posesor al unui S60 D5 AWD cu 200.000 km si dupa cum se pare ca e normal, cutia a inceput sa se comporte ciudat cand schimb din D in R si vice-versa.

As dori sa incerc sa resetez cutia sau sa o trec in modul de invatare, dupa cum mi-a zis si vanzatorul masinii, acesta fiind remediul celor de la Volvo la intervale regulate de 2 ani de zile.

Dealtfel ma gandeam la un update al sistemului Sensus Connect de la 2013 cand a fost facut ultimul update la 2015 macar, daca este posibil si nu risc sa fac alte prostii, evident. 2. Are cineva experienta cu aceste sisteme de diagnostic cumparate de la CN ? 3. A incercat cineva sa faca un update al masinii cu asa ceva ? 4. Care este rezultatul ? Eu, nu am mai facut vreodata vreun update unei masini dar am ceva experienta in instalari de diverse software-uri (firmware si os) pe diverse dispozitive (servere, pc-uri, telefoane, etc...) si ma pricep la a-mi baga nasul prin tehnologie.

Din ce am citit pe forumul swedespeed nu prea m-am lamurit. Poate va trebui sa mai sap un pic dar acum nu prea am timp si nu sunt chiar dispus sa dau 60 euro pentru o mufa si sa ma trezesc ca nu voi afla nimic in plus fata de ceea ce imi ofera o simpla mufa OBD2 sau ca, desi pot sa citesc date, nu pot sa fac nici o operatiune pentru ca lipseste cine stie ce liceenta sau cod. Poate exista vreunul dintre dvs care are experienta mai multa si ceva timp sa scrie un raspuns.

 

Va multumesc.

 

Edited by herrodoth

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot sa faci update cu VIDA crack-uit. Iti trebuie scula original si abonament.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma interesaza si pe mine subiectul.

Pot folosi acest tip de interfata pe V60 Plug-in hybrid din 2014? Un vanzator de pe un site romanesc mi-a spus ca nu merge pe masina mea (voiam sa cumpar una la fel de la noi).

Alternativ este cineva cu interfata in Timisoara dispus sa ma ajute, contra cost evident, sa resetez contorul bateriei de 12V? Am schimbat-o cu una noua si nu o incarca complet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 10/19/2019 at 9:44 PM, kecs a spus:

Nu pot sa faci update cu VIDA crack-uit. Iti trebuie scula original si abonament.

Multumesc pt lamurire, presupun ca indiferent de faptul ca am abonamentul acela de 3 zile sau nu tot am nevoie de VIDA original.

Revenind la cutia de viteze, as putea sa ii fac acea procedura de "resetare" cu acest VIDA din CN ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Pt. update iti trebuie VIDA-dice original.

Adaptare se poate face si cu chinezarie. Si eu am o chinezarie din asta de 6 ani, si functioneaza perfect. Tot ce se poate face offline, merge cu el.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now