RenatoBalmus

Eroare ECM XC60

6 posts in this topic

Buna ziua domnilor,

Sunt mandrul posesor al unui XC60, 2011, 212k km; 163 CP dusi in 215CP printr-un chip de tunning, AWD, cutie automata.

In urma cu o luna, cutia de viteze a inceput sa dea cateva semne de slabiciune, ma refer aici la clasicele smucituri. Ca un parinte bun, am dus imediat masina la "doctor", unde uleiul mi-a fost schimbat si cutia a fost recalibrata. 

Toate bune si frumoase...pana ieri, cand in bord mi-au aparut 2 mesaje: 

1. Eficienta redusa a cutiei de viteze - a fost primul mesaj primit

2. Cutia de viteze necesita asistenta - a aparut dupa ceva timp in care am condus.

Am dus imediat la diagnoza cu DICE si am primit urmatorul mesaj: ECM-U032700 Software Incompatibility with Vehicle Security Control Module. - am atasat si poza.

Totodata, pe un tester multimarca am primit mesajul:"Shifting gears too early".

Va rog, imi puteti da niste sfaturi? Ce as putea face?

 

Va multumesc!

Saptamana usoara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Ce tuning ai facut? Daca e Polestar nu ar trebui sa ai astfel de mesaje. Daca e un alt tuning, atunci poate e firesc sa ai astfel de mesaje. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, maverick said:

Salut, 

Ce tuning ai facut? Daca e Polestar nu ar trebui sa ai astfel de mesaje. Daca e un alt tuning, atunci poate e firesc sa ai astfel de mesaje. 

 

Buna dimineata,

 

Tunningul a fost facut acum 2 ani. Un chip pentru marirea puterii. Nu este Polestar.

E interesant ca pana acum nu au aparut astfel de erori.

Mai multe detalii nu prea mai am..

Edited by RenatoBalmus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Am inteles - acum sunt 2 chestiuni: 

- cert este ca sunt erori intre cele 2 calculatoare - ECM nu se impaca cu cutia - pot aparea si in viitor si acest fapt in sine nu ar fi problematic. 

- problema reala ar fi sa nu genereze probleme reale, altele decat mesajele de eroare. Aici colegii care cunosc mai multe ar putea sa ne dea un input. Probabil se activeaza protectii pe cutie si/sau motor. 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, maverick said:

Salut, 

Am inteles - acum sunt 2 chestiuni: 

- cert este ca sunt erori intre cele 2 calculatoare - ECM nu se impaca cu cutia - pot aparea si in viitor si acest fapt in sine nu ar fi problematic. 

- problema reala ar fi sa nu genereze probleme reale, altele decat mesajele de eroare. Aici colegii care cunosc mai multe ar putea sa ne dea un input. Probabil se activeaza protectii pe cutie si/sau motor. 

Multumesc pentru info!

O rugaminte: as putea sa contactez pe cineva anume? Aveti idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt legate problemele, pt problema cu cutia trebuie update soft . 

Pt cealalta problema e o buba de soft . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now