Sorina04

Volvo c30

11 posts in this topic

Buna ziua,   Detin un volvo c30 din 2010 cu motor 1.6 diesel, 114 cp. Masina a rulat 78.000km, iar anul acesta ma gandeam sa schimb distributia, in vederea celor 10 ani de vechime ai masinii. Cine a mai schimbat distributia la masina, a pus piese aftermarket sau originale? Care sunt garantiile pentru ambele tipuri de piese?  

 

Astept sfaturi si pareri, multumesc anticipat!  

Sorina

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Buna ziua,   Detin un volvo c30 din 2010 cu motor 1.6 diesel, 114 cp. Masina a rulat 78.000km, iar anul acesta ma gandeam sa schimb distributia, in vederea celor 10 ani de vechime ai masinii. Cine a mai schimbat distributia la masina, a pus piese aftermarket sau originale? Care sunt garantiile pentru ambele tipuri de piese?  

 

Astept sfaturi si pareri, multumesc anticipat!  

Sorina

Cum să pui aftermarket frate, pe o mașină din 2010 ? ia un skf, nu știu cât costă (eu pa 1.6 diese de 110 cp am dat 120€ original skf) și o schimbi la un service, să beneficiezi de garanție.. măcar la piese din astea să pui original, că na, nu e Dacie ci e Volvo.

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand, multumesc pentru raspuns.

 

Din raspunsul tau, imi dau seama ca ai inteles ca vreau sa pun piese second hand? Daca e asa, te-ai inselat. Aftermarket se refera la piese fabricate de alt brand, precum si brand-ul SKF :D

 

 

Edited by Sorina04

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin original, ma refer la piese VOLVO, iar prin aftermarket la piese fabricate de alte branduri, insa bineinteles noi!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prin original, ma refer la piese VOLVO, iar prin aftermarket la piese fabricate de alte branduri, insa bineinteles noi!

Nuu, nu am înțeles piese second hand. Am înțeles că nu ști între ce aă te decizi: original sau af. Piesele originale Volvo sunt SKF.

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și bineînțeles la mașini din 2010 pui piese originale. Dacă mașina avea deja 400.000 de km și doreai să scapi de ea puteai pune cea mai ieftină marcă sau să nu o achimbi. Dar nu e cazul tău.

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ok, multumesc.

 

Și îți recomand autodoc, ai garanția că primești piese originale

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, cristisubiak said:

Nuu, nu am înțeles piese second hand. Am înțeles că nu ști între ce aă te decizi: original sau af. Piesele originale Volvo sunt SKF.

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Bagi nasoale? Macar nu mai spune prostiile in spatiul public, le ia lumea de bune.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo a fost fondată în 1927 de SKF,

Assar Gabrielsson și Gustav Larson. Sau tu crezi că Volvo are câte o mini fabrică în jurul fabricii mamă, în fiecare producându-se câte o componentă a mașinii..

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 03.11.2019 at 0:38 AM, cristisubiak said:

Volvo a fost fondată în 1927 de SKF,

Assar Gabrielsson și Gustav Larson. Sau tu crezi că Volvo are câte o mini fabrică în jurul fabricii mamă, în fiecare producându-se câte o componentă a mașinii..

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Mai nene, Volvo cars AB aparține Geely China iar SKF este un producător de rulmenti.  Nu e nici o legatura intre cele 2 firme . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now