Roberto

Este necesara Rovinieta cat timp ai numere rosii ?

26 posts in this topic

Titlul zice tot, deci trebuie Rovinieta cat timp ai numere rosii, am auzit tot felul de pareri contradictorii, ba ca trebuie, ba ca nu trebuie daca ai numere rosii ca oricum nu ti-o poate vinde fara talon, etc, deci cum e pana la urma ca eu nu am ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti trebuie. Numere rosii = numere temporare si nu se leaga NIMENI de tine, pt. ca nici de ITP nu e nevoie cat timp le ai...

Share this post


Link to post
Share on other sites

As indrazni sa te contrazic...numerele rosii le obtii dupa ce treci pe la rar.

In tarile din vest rovinieta se plateste ca utilizator de autostrazi,si chiar daca ai numere provizorii (de tzoll-din germania de ex)iti trebuie rovinieta.Si la noi,folosind drumurile,de la cele nationale in sus iti trebuie  >:( .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sfc_ gresesti,imi pare rau, dar numerele nu au nici in clin nici... cu rar-ul, acum vezi ca le-au prelungit la 3 luni ptr ca e aglomerat la rar... deci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am fost pe la nici un RAR pt numerele rosii, intr-o zi le-am luat de dimineata si dupa masa pe la ora 14 le montasem pe masina deja.

Mi-a mai spus un amic care a lucrat la Petrom ca nu se da rovinieta pt numere rosii, deci tind sa cred tot mai mult ca nu trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In weekendul asta am fost cu un prieten cu masina lui care are numere rosii, pana in Bihor. Inainte sa plece a fost la Petrom sa ia revinieta, iar tipul de la ghiseu i-a zis ca pentru masinile cu numere rosii NU se plateste rovinieta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot ce se poate,cand am luat nr rosii am pus toate actele pe masa la tipul de la inmatriculari,si asa tin minte ca s-a uitat si la identificarea de la rar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se mai plateste rovinieta ?? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ,daca o gasesti s-o cumperi!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare...eu nici nu o caut ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de un an de zile nu mai cumpar rovigneta, am fost oprit de politie de 2 ori in acest interval si nu m-a intrebat nimeni de rovigneta, o data am fost oprit la un filtru pt bautura( la Vama Veche) si a doua oara pt un radar, nu am fost intrebat de rovigneta.

Oricum in vara am vrut sa cumpar si nu am gasit, asa ca ............

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 bogdan g: mai sapa,mai sapa,poate o descoperi si ne spui si noua unde s-o gasim... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai..sa-ti spun eu...daca iesi din tara in orice statie de alimentare ... ;D si la banii aia ...ai si drumuri... 8)

Baia Mare-Cheile Butii=9 ore cu statul la accidente

Baia Mare-Budapesta=5,30 ore cu statul pe la toalete :D

La aproximativ aceeasi distanta,unde crezi ca am platit rovinieta? 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rovigneta nu este obligatorie o spun 100% in cunostinta de cauza.

Eu acum am numere rosii ca-s programat la rar prin decembrie (nu vreau sa dau 100 euro degeaba...)

Trebuie platite o gramada de chestii pt numere rosii. Pe mine m-a intors de la ghiseu de 3 ori. Eram in stare sa merg cu numerele  de germania expirate la cati nervi aveam.

Partea proasta la numerele rosii e ca nu poti iesi din tara cu ele :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat circuli cu masina pe drumurile patriei iti trebuie rovigneta , fie ca ai nr provizorii , de Germania , de Italia ETC . Oricum la rovigneta nu te controleaza politia rutiera ci ARR-ul ( Autoritatea Rutiera Romana ) , sun baietii care opresc in general tirurile pt cantar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cand am avut numere rosii am vrut sa iau rovinieta si mi s-a spus ca nu se elibereaza pt. numere rosii; am fost la posta sa intreb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai sigur ar fi sa sunati la politia rutiera si sa-ntrebati.

Offtopic:

Eu ma gandeam sa nu mai cumpar deloc rovinieta. A mea a expirat deja. Nu mai cumpar pentru ca am dat cu masina intr-o groapa nasoala (din fericire n-a patit nimic), mi-am stricat proiectoarele pe drumul Drajna - Slobozia (cei care au trecut pe acolo acum un an stiu despre ce-i vorba). Proiectoarele le-am schimbat pe banii mei. Cand o sa-mi plateasca proiectoarele, cumpar rovinieta. Adica eu platesc rovinieta ca sa intretina/construiasca drumurile, drumurile raman intr-o stare jalnica (nu vreau sa ma gandesc unde se duc banii de pe roviniete), imi stric masina aiurea din cauza lor si tot eu o repar pe banii mei. Cred ca-i logic ce spun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte logic ce zici, toti zicem la fel. Dar atata timp cat nu-i dai in judecata, ei cand o sa te prinda fara rovinieta o sa-ti dea amenda orice ai zice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si plan in cazul in care ma prinde: ma prefac mirata ca a expirat, imi cer mii de scuze si promit sa-mi cumpar de la prima benzinarie si poate mai storc si o lacrima. :P.

Oricum, in doi ani nu m-au oprit niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si plan in cazul in care ma prinde: ma prefac mirata ca a expirat, imi cer mii de scuze si promit sa-mi cumpar de la prima benzinarie si poate mai storc si o lacrima. :P.

Oricum, in doi ani nu m-au oprit niciodata.

Mai am o prietena care mi-a zis ca scapa de politie asa  ;D incredibil ce usor putem fi manipulati noi barbatii...

... dar daca dai peste o politista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

SMD @ ... dar daca dai peste o politista?

Eu as intreba-o ce ruj foloseste pentru ca i se potriveste de minune sau as ruga-o sa-mi recomande salonul unde si-a facut coafura pentru ca musai vreau si eu una la fel...Nu cred ca nu s-ar simti magulita...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

SMD @ ... dar daca dai peste o politista?

Eu as intreba-o ce ruj foloseste pentru ca i se potriveste de minune sau as ruga-o sa-mi recomande salonul unde si-a facut coafura pentru ca musai vreau si eu una la fel...Nu cred ca nu s-ar simti magulita...

Sau as plati amenda si as invita-o la o cafea  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E prea mica posibilitatea sa ma opreasca o politista. In caz ca se-ntampla, sa stiti ca si femeile au uneori compasiune fata de alte femei :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat circuli cu masina pe drumurile patriei iti trebuie rovigneta , fie ca ai nr provizorii , de Germania , de Italia ETC . Oricum la rovigneta nu te controleaza politia rutiera ci ARR-ul ( Autoritatea Rutiera Romana ) , sun baietii care opresc in general tirurile pt cantar .

Gresit,ARR verifica doar transportatorii;de rovineta  si de cantar se ocupa cei de la drumuri,CNADNR,cu ajutorul politiei.Nu ai auzit cum ii numesc soferii (prin statie)cand stau la control?  ...:CAPRA CU TREI IEZI  ;D ...politia,ARR , si drumurile

Si sa sti,ca politia nu mai are voie sa te opreasca fara motiv,dar,daca calci pe bec  ;) si te opreste,si ai nesansa sa faca verificari la rovineta...e jale.Si cand esti pe langa granita , o sa ramai surprins de politia de frontiera ,care te controleaza la sange...

Share this post


Link to post
Share on other sites

K sa te linistesti intra pe www.roviniete.ro la rubrila intrebari frecvente si aflii raspunsul acolo " Atat pentru vehiculele care circula cu numere provizorii, cat si pentru vehiculele inregistrate, NU se achita rovinieta." Sa nu faceti confuzie intre inregistrata si inmatriculata!

În ce limbă e cuvântul ăla? În română nu e...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now