Maryoo

Probleme s90d5

16 posts in this topic

Bună, acum 2 zile am observat miros de gaze în habitaclu. Am fost la mecanic și am descoperit problema, garnitura între turbini este cauza. Am făcut programare la reprezentanta din București, Excellece Cars. Îmi poate spune cineva dacă sunt de încredere și cât de competenți sunt. Am avut experiență neplăcută cu reprezentarea din Torino(it) și nu mai am încredere !!!. Dacă problema este frecventă ori un defect din fabrică, mașina are 120k și din 2017 S90 235cv

Vă mulțumesc anticipat 

Edited by Maryoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreaba la orice reprezentanta daca sunt rechemari pentru defecte de fabricatie la modelul tau.Apoi mecanicul de ce nu a si schimbat ce a gasit defectuos?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut acum problema este mai gravă am fost reprezentanta din București și sunt mai multe probleme. O turbina care pierde gaze,țeava de egr fisurată, și pierderi de ulei la tubul egr 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pfff, ți-a făcut un deviz? Cât te costă? Mai cere o părere înainte, eu sunt din Cluj dar am înțeles că sunt două service-uri dedicate Volvo în București, BG Motors și Swedetch. 

Edited by NicuCJ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult pentru răspuns, mi-a făcut o ofertă cat mar costa reparația doar informativă de către domnul reprezentanta din București. Aștept de 3 zile să-mi trimită devizul prin e-mail și după să mă hotărăsc dacă fac mășină la ei să plătească minim jumătate din sumă. 

Am vorbit la un service bun aici în județul GL și mi-a spus că trebuie să scoată motorul pentru a putea da turbina jos. 

Vă rog să îmi spun dacă asta e singur mod pentru a demonta turbina?? Mulțumesc anticipat 

Edited by Maryoo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 15 ore, Maryoo a spus:

Aștept de 3 zile să-mi trimită devizul prin e-mail și după să mă hotărăsc dacă fac mășină la ei să plătească minim jumătate din sumă.

Sa ne detaliezi si noua ce inseamna "sa plateasca minim jumatate din suma" sa stim si noi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice, cred ca e vorba de un avans inaintea lucrarii, dar din cate-mi aduc aminte, la Primus este 30%, m-as mira sa fie mai mult la Excellence...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, MMihai a spus:

Maurice, cred ca e vorba de un avans inaintea lucrarii, dar din cate-mi aduc aminte, la Primus este 30%, m-as mira sa fie mai mult la Excellence...

Posibil, la asta nu m-am gandit. Eu n-am platit niciodata avans la Primus in 14-15 ani de cand fac le ei masinile de aia intrebam.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu, dar probabil estimeaza bazat pe istoric bonitatea clientului, masina din alta tara fara intrari in reteaua lor... nu genereaza prea multa incredere.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pe 06.01.2022 la 8:19, Maurice a spus:

Sa ne detaliezi si noua ce inseamna "sa plateasca minim jumatate din suma" sa stim si noi

Devizul făcut de volvo România 

16434831776686422725000136134381.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toată reparația făcută în Italia a costat 250 euro. Mașina merge ok și nu mai se simte miros de gaze arse in habitaclu. Am făcut 5k km

16434841423488733840516199560767.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Morala,suntem ca natie niste gunoaie necinstite mai mari ca italienii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este posibil ....dar totusi nu stim ce defecte avea/sau nu avea masina din Italia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba chiar...facand o socoteala ...in Italia l-au taxat cu 159euro pentru manopera...la noi a fost 200lei...pretul piesei este aproximativ acelasi (516lei vs 104euro)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, blueazimut a spus:

Ba chiar...facand o socoteala ...in Italia l-au taxat cu 159euro pentru manopera...la noi a fost 200lei...pretul piesei este aproximativ acelasi (516lei vs 104euro)

"Buna " remarca ta.  Adica este taxat  un pic mai sus la manopera si de bun simt pentru operatie  si mai ales raportat unui salariu normal din occident in loc sa achite ,cit 4 revizii babane,cit i s-a propus anterior!?!:).

Cine iti schimba acel racord  cu 200 lei !Si apoi de ce nu i l-a schimbat ?!!!:rolleyes:

Iti face un schimb de placute  si discuri ( doar fata)  la un cazan de auto cu manopera ce nu  trece de 1h si ceva  un amarit de service si esti taxat la fel

  Offtopic

Mi-am adus aminte ?! Te bagi la o spira de volan pentru un Xc pentru un coleg forumist ?! Stiu ca aveai tester ?!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doh...Nu m-am uitat la cine a postat...am crezut ca sunt 2 colegi diferiti,cu masini si probleme similare :D de unde ar fi putut reiesi probleme diferite cu fiecare masina (in speta o turbina in plus)... Sarisem direct la oferte ...eram tare curios sa le vad... Pentru binele colegului nostru ,sa speram ca cei de la Excellence sunt niste magari si ca nu va avea nevoie de o turbina in viitorul apropiat :D

Scuze de neatentie!

" Cine iti schimba acel racord  cu 200 lei !Si apoi de ce nu i l-a schimbat ?!!! ".... Analizand oferta si extragand strict din context...Se pare ca cei de la Excellence :D

" Mi-am adus aminte ?! Te bagi la o spira de volan pentru un Xc pentru un coleg forumist ?! Stiu ca aveai tester ?! " ....Nope

Sanatate!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now