manu88

reprezentanta sau service si mentenata

5 posts in this topic

Va salut!

Ieri am luat un XC-60 AWD 2.4 diesel automat din 2016. Nu am nici cea mica ideie ce ar trebui facut dpdv al mentenantei. Cert e ca are 150.000 de km dar vreau sa o tin minim 10 ani pt ca e un tanc pe roti. Sunt din Cluj si am tot citit aici si si pe alte forumuri ca reprezentanta din cluj nu ar fi cea mai buna si in contextul asta v-ar adresa doua intrebari mari si late:

1) Reprezentanta Cluj sau imprejurimi, sau un service bun? Si daca aveti recomandari ar fi grozav (dar cu FF si garantie)

2) Am auzit pareri ca ar trebui sa schimbate distributia, uleiuri si filtre deoarece cartea tehnica nu are decat firme si stampile, iar pe tester nu are nicio eroare/alerta actuala. Ce si cand se schimba? Voi ce recoamandati sau ce ati schimba acum in locul meu?

Mersi,

Manu  

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, @manu88!

Eu dețin un 2.4 D5 din 2014, 130.000km. Îți recomand următoarele revizii:
- schimb ulei + plăcuțe. Ai aici mai multe informații: facebook.com/groups/volvoclubrom/posts/5497828116899863

- schimb distribuție + curea accesorii. Încearcă să pui OE. 

- mentenanță grup HALDEX. Schimbare ulei și garnitură. 

- schimb ulei cutie de viteze. 

- verifică semering/garnitură la injectoare. Să nu fie umede injectoarele. 

Eu le-am făcut la Simode Dealer Autorizat Volvo, la Craiova. Am postat aici: 

 

Sau poți vedea postarea aici: facebook.com/groups/volvoclubrom/posts/5497828116899863

Baftă și sper să ai km mulți fără revizii și reparații! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 06.03.2022 at 9:31 PM, manu88 said:

Va salut!

1) Reprezentanta Cluj sau imprejurimi, sau un service bun? Si daca aveti recomandari ar fi grozav (dar cu FF si garantie)

 

Mersi,

Manu  

 

 

Salut.

Autoworld - reprezentanță Volvo sau Bravo Auto ( service specializat pe Volvo) str Plevnei 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Să te bucuri de achiziția făcută! Pentru asta, mergi la un service autorizat Volvo, indiferent care, dar mono marcă Volvo să fie, programează o revizie, iar dacă le arăți și cartea tehnică, vor ști oamenii de acolo ce au de făcut. Nu te mai lua după ce zice unul sau altul pe forumuri, că din spatele tastaturii mulți sunt specialiști, dar numai un centru serios Volvo e pregătit să facă ce trebuie. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara tuturor. O întrebare pentru cei din Constanța. Unde va faceți lucrările cerute de mașina voastră, adică de XC 60 deținut. Cum nu mai exista reprezentanta autorizata de prin luna Ianuarie, m ar interesa un service multimarca decent în oraș la noi. Mulțumesc de răspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now