Proiect S70 2.0 T5 300+ CP

Marian78
By Marian78 in VOLVO 850/S70,
Dupa cum spune si titlul m-am hotarat sa investesc ceva banuti in masina in special pentru performante.Deci proiect started! De o saptamana lucrez la STAGE 0 dupa cum urmeaza: 1.Demontat turbina si trimisa la TURBOSERV SRL pentru reconditionare  ( a venit aseara pe la 20:30 ... f. bine lucrat ...900 RONI) 2.Demontat complet admisie ,curatat si un pic de smirghel fin pe unde s-a putut. 3. Demontat intercooler  ,umplut cu petrol (gaz lampant) ,lasat 12 ore la inmuiat si apoi golit  ,clatit de creo 10 ori cu apa fierbinte apoi lasat la uscat 2 zile. Nici nu va puteti imagina ce mizerie a iesit din el. 4. Curatat toata tubulatura de la turbo (gaz lampant apoi baie cu dero). 5. Verificat toate furtunele de vacuum (din fericire sunt intr-o stare f.f. buna) 6. Verificat OIL TRAP-ul si furtunul care duce catre admisie ( fara ulei    ,m-a scapat de o cheltuiala) 7. Verificat bujii (necesita schimbare dupa parerea mea  ,dar .... \) 8. Inlocuit ETM-ul (a ajuns ieri .... dar dupa cum ma asteptam nu era nou....caci la 350 euroi???). Prin urmare le-am desfacut pe amandoua  ,cele doua potentiometre la ala "nou" erau OK ,le-am demontat si montat pe cel bolnav. In acest fel nu mai este nevoie de soft. 9. Schimbat cateva coliere la instalatia de racire si antigel nou. 10. Verificat suportii la motor ... totul e OK 11. Montat totul la loc 12. CHEIE    Motorul functioneaza mult mai bine ,turbina se simte ca lucreaza   ,in concluzie masina este ceva mai nervoasa acum.Merge super. Urmeaza sa-i verific uleiul in cutie   ,sa-i schimb discurile de frana fata si o bieleta antiruliu ( Asta pe luni) Cam asta a fost STAGE 0. Daca am sarit ceva va rog luati masuri!!! MULTUMESC!  Urmeaza STAGE 1 in episodul urmator  ( cu cat mai multe poze).
  • 10 replies