Sign in to follow this  
Followers 0
SebastianM

Schimbare simering planetara

3 posts in this topic

Va salut,

.Azi am facut revizia la S80 din 2011 motor D3, si mi-au zis mecanicii ca e o scurgere pe la simeringul de la planetara  pe stanga.Ne avand service volvo la Oradea,imi fac service-ul la mercedes.Mecanicii ziceau ca in momentul in care se va schimba simeringul se va pierde putin ulei din cutie si ca ar fi 2 vainate:sa inlocuiasca tot uleiul din cutie(dar nu s-ar baga la operatiunea asta ei ne mai facand asta vreun volvo) sau sa complecteze cu ulei in cutie dupa ce schimba simeringul.Problema e ca nu se stie cu cat sa se complecteze masina neavand joja.

Mi era si a 3-a varinta in care ziceau ca au mai schimbat la masini la care nu a curs apropae deloc ulei.

Intrebarea este care ar fi procedura optima sau cum se rezlizeaza schimbarea simeringului fara sa am vreun risc la cutie?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

D5204T2 sau cam asa ceva ai? Cutie manuala! Daca da,  urmeaza asa:

 Exista surub de umplere .Se inclina auto stinga fata si astfel uleiul din cutie tinde spre dreapta. Scos roata desfacut surub planetara  ,bieleta directie ,pivot sau amortizor din fuzeta,etc   si se scoate planetara. Se inlocuieste simeringul si apoi se reface operatia invers.

Se reface echilibrul pe fata altfel incit sa ai ridicat f putin partea stinga fata de partea  dreapta ..se desface surubul de umplere si se completeaza cu ulei de cutie pina nivelul de ulei va ajunge peste nivelul gaurii de umplere.(surub umplere). Se monteaza surub umplere si gata.

 Altfel 

Ridicata pe elevator ,dat jos ulei din cutie 1l maxim si apoi  inlocuit simering planetara si apoi reumplere cu ulei cutie. 

 Nu exista riscuri in aceasta operatiune ci doar procedura cea mai placuta ,agreata de mecanici insa si cu rezerva sa desfaca surubul de umplere si nu altul insa nu au cum sa il greseasca. :)

 Din ce stiu intra cam 2,1 l ulei in cutie . 

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Multumesc pentru promtitudine si raspuns.Masina e echipata cu cutie automata,6 viteze.

Solutia e la fel si in cazul meu?Daca da,am sa transmit si eu mai departe solutia mecanicilor.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0