Guest S40

Let's go!

21 posts in this topic

Salutare tuturor,

Salutare Alexandru,

Felicitari pentru initiativa de a crea acest spatiu dedicat posesorilor/pasionatilor de Volvo. Personal i-am lipsit lipsa. Noroc cu Horia de pe masini.ro si ceilalti fani Volvo de acolo.

Asta-i un motiv pentru care am aderat imediat ce am citit anuntul.......al doilea motiv este ca am putut sa-mi aleg ce nume am vrut eu.....:))

Dupa nume, am un s40, phase I, achizitionat la o licitatie. Model 2000, 1.8 L.....restul caracteristicilor le stiti ca doar sunteti fani ai marcii.....

Dupa achizitia masinii am inceput sa ma interesez care-i miscarea volvo in ro si am fost destul de dezamagit......am remarcat insa ca "afara" oamenii chiar se preocupa iar rezultatele se vad: surse, resurse, tips, tricks, etc.

Dar fratilor, m-am saturat de atata engleza cat am citit si d-aia ma bucur ca avem acest loc....:)

Destul,

Mihai

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Mihai si bine ai venit printre noi !

Din pacate, ca orice lucru nou, va dura destul de mult timp pana acest forum sa se "rodeze" si sa il ia si ceilalti "de bun". Poate din motive de lipsa de chef sau din obisnuinta, multi prefera doar sa scruteze forumurile din afara si sa obtina solutia, dupa care sa ramana dezinteresati.

Probabil ca singura cale pana va afla mai multa lume de aceasta comunitate va fi structura arborescenta de "da-o mai departe". Voi incerca sa fac reclama pe unde voi putea, deja am trimis niste email-uri la 2 forumuri din afara sa incerce sa puna  niste topicuri legate Volvo-Club Romania plus topicul de pe masini.ro, voi vorbi si cu un amic sa-mi faca niste stickere... sunt foarte determinat sa fac asta, si sper sa am din partea voastra suport moral, daca nu chiar un mic dram de ajutor.

Sa stapanesti sanatos masinuta, este o mica minune a tehnicii si fiabilitatii daca ai grija de ea...

Este modelul GDI  (cel cu motor B4184SM - de origine Mitsubishi) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul este pe benzina (B4184S2).....la fel de bun probabil cu conditia sa ai grija de el.

Sper sa pot ajuta macar cu impartasirea unor raspunsuri pe care le-am gasit destul de greu si eu....stickere......vreau.....dar sa fie cu caracterul original volvo....:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, deci cel de 122HP. O sa se mai alature in curand un baiat care are acelasi model, dar din 2001.

Dap, e la fel de bun, nu prea se strica, si daca o face, am scula de diagnoza  ;) (macar primara)

Despre stickere, o sa ma apuc de ele zilele astea, propun culoarea albastra ca sa fie in ton cu sigla. Daca aveti careva talente la Adobe Illustrator sau Corel, nu va sfiiti sa veniti cu idei !

Toate bune !

PS: Cred ca o sa renunt la ID-ul asta si o sa imi creez un user nou, asta e prea "impersonal".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa, precum spuneam, e prea impersonal userul "Administrator" si il voi lasa strict pentru organizarea forumului sau a altor treburi organizatorice legate de aceasta comunitate.

Userul meu va fi "Midnight Caller" de-acum incolo.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Augustin, salutare baieti,

Apropos de uleiul de motor....voi vedeti ce vreme-i afara?

Ce ulei v-ati pus pentru sezonul ce a venit?

Eu am ales 5W40 de la Castrol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa punem intrebarile tehnice in sectiunea corespunzatoare... ce zici ? Astfel vor afla si ceilalti ce ulei sa puna fara sa caute prin sectiunea de "bine-ati venit" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, thx.....stii emblema de la volvo cu renul in forma calutului de la ferrari? are culorile suediei: galben si bleu....si sunt vizibile.....ce spuneti?

sigur o am pe undeva prin calculator dar tare mi-am placea sa o lipesc pe masina....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog eu mult, hai sa ne organizam...

Chestiile cu reclama si cu stickerele... hai sa discutam de chestia asta in "Cum sa ne facem cunoscuti". Exista topic pe tema asta... Din pacate softul pe care il foloseste forumul nu-mi permite sa mut doar un mesaj in alt topic, ci tot subiectul :(

Pune te rog emblema acolo, eu am cautat in Google images "volvo badge" si nu am gasit nimic asemanator cu ce spui tu, dar sunt multe alte sigle interesante. Uitati-va si voi si alegem ceva..

Multumesc inca o data si hai sa pastram mesajele in topic-urile corespunzatoare

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ati venit in mica noastra comunitate si sper sa gasiti aici atat informatii utile, cat si inceputurile unor frumoase prietenii.

La mai multi :)

@480: Vad ca ai faruri stil nou (bifocale). Asa ti-au venit din fabrica sau este o modificare adusa de tine ? Ma bucur ca mai este cineva cu motor de 1.6 in Bucuresti, as dori daca se poate sa fac 2-3 comparatii intre masini pe un software de diagnoza (sa ma uit la sondele lambda, la debitul de aer, la incarcarea motorului, etc), desigur, daca esti de acord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna observatia cu farurile......acum observ insa ca si bara fata e modelul dupa "face lift".

A mea, din 2000, are ornamentul de plastic de la bara fata continuu. cred ca masina din imagine e mai noua.....altfel se zdruncina tot ce stiam eu despre phase 1 & 2. si nu sunt pregatit...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! am un volvo s40 din 1999 motor de 1600cmc

fata este schimbata in 2004 dupa ce masina a suferit o tamponare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ati venit in mica noastra comunitate si sper sa gasiti aici atat informatii utile, cat si inceputurile unor frumoase prietenii.

La mai multi :)

@480: Vad ca ai faruri stil nou (bifocale). Asa ti-au venit din fabrica sau este o modificare adusa de tine ? Ma bucur ca mai este cineva cu motor de 1.6 in Bucuresti, as dori daca se poate sa fac 2-3 comparatii intre masini pe un software de diagnoza (sa ma uit la sondele lambda, la debitul de aer, la incarcarea motorului, etc), desigur, daca esti de acord.

Atata timp cat nu strici nimic ;D poti sa faci cate comparatii vrei si cand vrei(bineinteles depinde si de timpul meu liber)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Atata timp cat nu strici nimic ;D poti sa faci cate comparatii vrei si cand vrei(bineinteles depinde si de timpul meu liber)

Nu are ce sa se strice... Am folosit interfata si pe V70XC-ul lui shpeedy si i-am resetat un cod de eroare, totul a mers ok.

Ar fi o ocazie buna Sambata... La prima intalnire... ce zici ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sambata 11, am gresit eu, am pus 3 date :P. Lucrez si la editarea surselor softului de forum, si la HTML, si la poze, si la topic-uri, le-am incurcat...

Deci e final... Sambata 11 Nov. la ora 20.00. Anuntati daca v-ar coveni Vineri sau Duminica, sa ne vedem cat mai multi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E stricat

Sent from my D5503 using Tapatalk

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta, scurt si la obiect . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now