dabija

Inchiderea / deschiderea geamurilor din telecomanda ?

25 posts in this topic

Am observat ca la masinile mai noi exista posibilitatea de a deschide sau inchide geamurile din telecomanda tinand apasat mai mult timp pe butonul de inchis / deschis.

Este vre`o sansa sa poata invata si masinutele noastre asa ceva ? stiti de vre`un soft in sensul asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca trebuie vreun soft. Si la seria 400, puteai avea optiunea asta. Era un al treilea buton pe telecomanda. Are si pregatirea pe placa de circuite din telecomada. Butonul ii mai trebuie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yeap, exista si la Volvo (la C30 pot sa ridic sau sa las geamurile daca tin butoanele de inchir, respectiv deschis mai mult tim apasate).

Din cate stiu s-ar putea programa si la S60, daca nu trebuie instalat un modul de ridicat geamurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si la mine pot inchide/deschide geamurile din telecomanda.

Descui masina si apoi apas din nou pe descuiat si tin apasat aprox 5 sec

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentul de fata doar masinile produse dupa anul 2005 pot fi setate cu acest modul de inchidere/deschidere geamuri.

Respectiv S40, S80, C30, C70, V50, XC70, XC60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi 2727 zice ca la seria 400 ar merge cumva ... deci ar trebui sa existe o metoda si pt modelele S nu neaparat dupa un anume an. ma gandesc eu asa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ajung azi la masina, o sa ma uit in manualul de utilizare si va spun exact.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt radulescu,mergi la reprezentanta si iti incarca softul cu cestia asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

n`a mai dibuit nimeni nimic pe tema asta ? la reprezentanta zic ca nu merge decat la modelele noi dar ar fi cam absurd .. mai toate masinile dupa 2ooo sau chiar si mai devreme se pot face sa inchida sau deschida din telecomanda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista niste module care pot fi atasate.

Se lauda firma Delta Electronic Service cu treaba asta (langa Romano-Americana)

Share this post


Link to post
Share on other sites

alarma are .. de ce as mai pune inca una ? :D

trebuie ceva inventie cu cele existente deja pe masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Seara,

Sunt pot sa zic proaspat posesor a unui Volvo V50 2006 1.8 125cp !

Zilele trecute citind eu prin cartea masinii, am descoperit ca daca tin mai mult pe inchis/deschis se inchid/deschid geamurile !! asa ar trebuii sa se intample si din interiorul masini de la butonul de inchidere/deschidere a portierelor !

Din pacate la mine nu vrea sa functioneze nici de la buton din masini , nici din telecomanda decat la inchidere !! La deschidere nu merge! De Ce? Asta este nedumerirea mea !! Geamurile merg perfect si la inchidere si la deschidere in mod normal dar cand vreau sa le deschid din butonul din masina de blocare/deblocare portiere nu functioneaza si nici din telecomanda decat la inchidere !! Daca ar putea cineva sa ma lamureasca !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Seara,

Sunt pot sa zic proaspat posesor a unui Volvo V50 2006 1.8 125cp !

Zilele trecute citind eu prin cartea masinii, am descoperit ca daca tin mai mult pe inchis/deschis se inchid/deschid geamurile !! asa ar trebuii sa se intample si din interiorul masini de la butonul de inchidere/deschidere a portierelor !

Din pacate la mine nu vrea sa functioneze nici de la buton din masini , nici din telecomanda decat la inchidere !! La deschidere nu merge! De Ce? Asta este nedumerirea mea !! Geamurile merg perfect si la inchidere si la deschidere in mod normal dar cand vreau sa le deschid din butonul din masina de blocare/deblocare portiere nu functioneaza si nici din telecomanda decat la inchidere !! Daca ar putea cineva sa ma lamureasca !!

Trebuie sa fii putin mai explicit, eu unul nu am inteles exact postul tau !

Din telecomanda daca ai optiunea poti inchide complet sau deschide complet geamurile apasand 3+ secunde pe butonul de Lock respectiv Unlock al telecomenzii.

De la butoanele pentru geamuri din masina poti inchide complet sau deschide complet (functia AutoUp AutoDown) actionand butonul la maxim sus sau jos (peste click), daca nu iti functioneaza AutoUp AutoDown sau doar una din ele, trebuie sa faci o reacalibrare a geamurilor, sunt nspe posturi cu metoda.

De la butoanele de Lock Unlock Doors de pe usile din fata din interior nu poti cobori sau inchide geamurile tinand pe ele apasat, nu asta e rolul lor si nu vad ce folos ar avea o asemea functie cand ai langa butoanele geamurilor :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci la mine si in carte scrie " daca apasati mai mult pe butonul de blocare a usilor se inchid si geamurile" si la deblocare la fel !! Problema mea este ca functioneaza numai la inchidere(din telecomanda) sau blocare(de la portiera) ! Sa le deschid nu merge automat asa cum zic ei in carte sa tin mai mult apasat pe deaschis(telecomanda) sau deblocare(portiera) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi amintesc bine, trebuie intai sa deblochezi masina (apasare scurta) si apoi se apasa si se mentine apasat acelasi buton de deschidere 3 sec +

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci la mine si in carte scrie " daca apasati mai mult pe butonul de blocare a usilor se inchid si geamurile" si la deblocare la fel !! Problema mea este ca functioneaza numai la inchidere(din telecomanda) sau blocare(de la portiera) ! Sa le deschid nu merge automat asa cum zic ei in carte sa tin mai mult apasat pe deaschis(telecomanda) sau deblocare(portiera) !

Salut,

Felicitari si bine ai venit printre noi....in primul rand.

Este vorba de butoanele de pe telocomanda....

Ai 2 telecomenzi ? Ai verificat si pe a 2-a telecomanda ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Mersi si bine v-am gasit si eu !!

Credema ca merge si din butoanele de la Lock/Unlock Doors de pe portiera !! (Numai la inchidere)

Da am 2 telecomenzi nu am incercat si cu a doua...o sa incerc in dimineatza asta !!

P.S. pt cei care nu ma cred ca merge si de la butonul de la Lock/Unlock Doors o sa fac un video!! :smile:

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Dimineatza,

Din pacate nu merge nici cu a doua telecomanda!

Daca ar putea cineva sa ma lamureasca, sau macar sa-mi spuna niste variante pe care sa le mai incerc!

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cititi topicul lui Adrian magalia CFE can extender pentru cei ce vor mai multe functii pe masina

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now